Yazı Detayı
28 Mayıs 2020 - Perşembe 11:15
 
SİYASİ AÇ’LIK, SİYASİ AÇ’IKLIK
Semir BOLAT
 
 

Bayram tatili dolayısıyla Sokağa çıkma yasağı da sona erdi.

 

Bayram tatili ziyaret ve seyahatten uzaktı. Tatil fırsatını masrafsız gören hükümet bari tatilde insanları eve kapatalım dedi. Çünkü CORANA var ve hazır bayram varken maaş, ikramiye, bütçe yardımı ve devlete yük getirecek bir uygulamanın dışında fırsatı tedbir olarak birleştirme dehasını gösterdi.

 

Daha önce ülke çapında bir 14 günlük genel sokağa çıkma yasağı çözümdü ama bütçeden vatandaşa da pay vermek ve sermayenin artışına engel olmak anlamına geliyordu.

 

Yeni bir dönemin çok farklı sonuçlarına yol açacak başlangıçlara tanıklık edeceğiz.

 

Öncelikle bayram da şahit olduğum ve benimde yaşadığım olaylardan bir gerçeği paylaşmak istiyorum.

 

Artık her şey gerçeklerle sınanacak.

 

Bundan sonra ki hiçbir durumu idare etmek vaziyetten vazife çıkarmanın yararı olmayacak.

 

Bayram boyunca yüzlerce TV kanalının bol akçeli bütçesine rağmen, seyir sayısı içler acısı olan taraflı ve gerçeklerden uzak programlarını izledik.

 

Diğer taraftan bütün engellere ve baskılara rağmen bütçesiz programların TREND TOPİK izleyici sayısı ile REYTİNG rekorları kırması da bunu gösteriyor.

 

Yani insanların eve kapandığı başta gazetenin olmadığı ve haber almak için Televizyon izlemenin en gerekli olduğu dönemde bile izlenmeyen hokkalı bütçesi ve şatafatlı jenerik abartılı reklam ve tanıtımlara rağmen izleyici bulamayan kanaların artık bundan sonra sırtını dayayacak bir omurgası kalmamıştır.

 

Bundan sonra da onların izlenmesi için hiçbir sebep olmayacaktır.

 

Bayramda iki ilginç olaya sahip olduk.

 

Özelikle içinde bulunmuş olduğumuz koşuların vahametini Bayram ruhu bile gizleyemedi.

 

İnsanların ağır yaşama koşulları.

 

Bu yaşama koşulların da endişelerini ve geçimlerini.

 

Belediyelerin sosyal hizmetleri ve adsız kahraman olan hayırseverlerin uygulamalarının adları hiç açıklanmayacak kadar kutsaldır. Bizde onlara saygıdan dolayı hayati önemin gizemi ile tarihin gelecekteki sahiplerine bırakalım.

 

Konumuza devam edelim.

 

İki önemli örnek vermem gerekirse HALK TV de yayınlanan 8 ayrı partinin liderlerinin programlarına gösterilen ilgi ve bu ilginin farklı düşünceden olan bütün insanların izleme ‘aç’ lığıdır.

 

Adeta insanlar bir SİYASİ AÇ’ lık içinde gibi ilk defa aykırı ve değişik seslerden görüşler simalar ve konuları duyma ve izleme fırsatı buldular.

 

Diğer konu ise programa katılan liderler ilk defa ‘evelemeden gevelemeden’ liderlerine yada bu fırsatı sağlayan kişi ve kurumlara ‘saygılarımı sunarım’ demeden ‘bağlılıklarını ilan etmeden’ fikir ve düşüncelerini SİYASİ AÇI’KLIK içinde sundular. Yâda fırsat buldular. Ne kadar acı ama gerçek. Demokrasinin önemini hatırlamış olduk.

 

Yine iki önemli örnek ile açıklamak isterim.

 

*ALİ BABACAN VE CÜNEYT ÖZDEMİR: Bir You tube kanalı olan Cüneyt Özdemir’in hazırlayıp ve sunduğu kanalda Ali Babacan konuk oldu. Bu kanalda 1 saatlik hedeflenen program 2 saatten fazla bir süre uzamasına rağmen her ilerleyen süreyle takipçileri katlanarak artmaya devam eti. Bu gün itibarı ile 1,5 milyondan fazla bir izleyici kitlesine kadar ulaştı. Bu da uluslar arası TREND TOPİC izleyiciye ulaşarak görülmeyen ULUSLARARASAI Bir takipçiye ulaştı. Hatta usta gazeteci olan Cüneyt Özdemir hem zamanı çok iyi kullanan hem de izleyici ve takipçilerini kızdırmayacak ve onların sıkılacağı konuları gereğinden fazla paylaşmayan biridir. Bu özeliğine rağmen onu bile şaşırtan ilgiyi defalarca hatırlatarak konuğu ile bunu en uzun süreye kadar tutarak SİYASİ AÇ’LIK ve SİYASİ AÇ’IKLIK ihtiyacının ne kadar önemli olduğunu görme ve herkese gösterme fırsatını yarattı. Ayrıca YOU TUBE, TWEET, FACBOOK V.b sosyal medya alanında ulaşılması zor bir rekora imza atmış oldu.

 

*HALK TV VE 8 PARTİ LİDERİ: Yine bütün mahrumiyet baskı engelleme ve yıpratmalara rağmen RTÜK adaletsizliğinin uygulamaları ile çalışamaz hale getirmek istediği HALK TV kanalı ‘ismi cismi’ bile hatırlanmayan 8 Parti liderini konuk etti. Bayramda en çok izlenen ve bununla da kalmayarak birçok gazete medya ve TV kanalı ile Sosyal Medya takip ve Dijital Sitelerde konu edilmesi onlardan yararlanması izleyicinin şu ana kadar aynı yüz düşünce ve üslup ile görünen siyasi temsilcilerinden farklı yüzlere ve düşüncelere hasret kaldığını gösterdi. İzlenme rekorları kırdı.

 

Yeni dönemde artık farklı söylemiyle; ‘halkın istediği özgürlüğü ve ulaşmak istediği ekonomik yaşamı’ dile getirenlerin göstereceği cesareti, tutarlılık ile uygulamaya sokanlar kazanacaktır.

 

Bunun içinde icazet emir ve algı bekleyenlerin devri ile algılarla yön vermeye çalışanların trol yandaşlıkları bitmiştir.

 

Tutarlılık çıkar yolu sunan ve insanların özlemlerini dile getirenlerin duymak istedikleri ve bu isteklerin yerine gelmesini sağlayanların devri başlamıştır.

 

En son örneği de naçizane kendimden vermek istiyorum. Bundan bir süre önce yapmış olduğum bir TV kanalında ki programım da bütün korkuları yenerek katılan Halk temsilcilerinin programı kendi alanımızda bir reyting rekoru kırmıştır. Parti uygulamaları ve Merkezi siyasete karşı seçildiğinden bu yana karşı koyarak bedeli ne olursa olsun bunu başarmaya çalışan Sayın VAHAP SEÇER ile yaptığımız programda sosyal medya ve görsel kanallarda 200 binden fazla takipçiye ulaştığı ve izlendiği görülmüştür. Ama Sayın başkanın bunu ısrarla sürdürerek en çokta eleştirenlerin eleştirilerine kulak vermesine övenlerinde iltifatlarından imtina etmesine dikkat etmesini öneririm.

 

Sonuç olarak şunu söylemek istiyorum ki, emir eri olmadan halkın sorunlarını çözerek SİYASİ AÇIK’LIK içinde çözüm öneren ve SİYASİ AÇ’ lığı cesaret akıl ve gerçeklerle halkın hizmetine sunanlar her alanda işte, meslekte ve yaşamın bütün yelpazesinde kazanacaklardır. Buda zor koşuların ve mücbir sebeplerin insanlara çaresiz kıldığı zamanlarda gördüğüne ve yaşadıklarına bakarak elde etiği bir sonuçtur.

 

Kalın Sağlıcakla. (Mersin Times)

 
Etiketler: SİYASİ, AÇ’LIK,, SİYASİ, AÇ’IKLIK,
Yorumlar
Diğer Yazılar
CEMİYET SÖYLEYİŞİLERİ: BEDRETTİN GÜNDEŞ
VEKİL KILAVUZ’UN AMACI NE?
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİNDE KARARLI BAŞLANGIÇ
ÇALIŞAN GAZETECİLER: NEYİ KUTLUYORUZ? NEYİMİZİ KUTLUYORSUNUZ?
ÇAĞDAŞLIK İLE YOBAZLIK İLİŞKİSİ…
BÜYÜKŞEHİR SEÇER’LE GÜVEN VERİYOR…
LOGO YA DA SİMGE…
HİZMETİ ENGELLEME İTTİFAKI
MEYDAN TARTIŞMASI…
BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ…
GAZETECİLİK Mİ? HEDEF SAPTIRMA MI?
MBŞB: LOKOMOTİF VE DAİRELER-1
SEÇER’İN HIZINA YETİŞMEK ÇOK ZOR…
BAŞKAN SEÇER’İN ÖNGÖRÜSÜ…
Meral Seçer…
Kocamaz’ın göremedikleri!
EMEKÇİYE BAŞKAN SEÇER’DEN JEST…
MERSİN: ‘ÖZGÜR’LÜGE ‘KADIN ELİ’ DEĞİNCE
YENİ ŞAFAK HABERİ VE BEDRETTİN GÜNDEŞ…
GÜLTAK ‘TAKKİYE YAPIYOR” DEMESİNLER İSTERİM.
YERELDE MECLİSİN ÖNEMİ
BELEDİYELERİ RAHAT BIRAKIN…
HUZURLU SOHBETLER VE MARİNA KAVŞAĞI…
Büyükşehir’in 1 Haziran Startı-1
MESKİ Ne Yapıyor!
BAŞKAN SEÇER ARTIK SAHADA…
PANDEMİ SÜRECİ VE ANKET SONUÇLARI…
MERSİN GÜZEL BİR ŞEHİR..
MERSİN’İN ÖNÜNDEKİ ENGELLER…
Seçmenler ‘Duygu’ ile Seçerler, seçilmişler ‘Mantığı’ ile hizmet’ ederler
Seçilmişlerin Partiler üstü hizmetlerini sevmiştim
VAHAP SEÇER Mİ? KOCAMAZ MI?
MECLİSTE ŞOK EDİCİ TAVIRLAR…
MÜCBİR SEBEPLERDE MECLİSİN TAVRI
BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ…
BAŞKAN SEÇER ‘BANA ŞAKA YAPTI’
Büyükşehir makina ikmal tasarrufta…
Dünya Günü, Arı Günü ve Pandemi
MESKİ VE ERTAN LİMAN…
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
41
0
4
2
13
19
2
Fenerbahçe
39
0
4
3
12
19
3
Galatasaray
36
0
5
3
11
19
4
Gaziantep FK
34
0
3
7
9
19
5
Hatayspor
31
0
6
4
9
19
6
Alanyaspor
31
0
6
4
9
19
7
Trabzonspor
30
0
5
6
8
19
8
Fatih Karagümrük
27
0
6
6
7
19
9
Yeni Malatyaspor
27
0
6
6
7
19
10
Antalyaspor
25
0
6
7
6
19
11
Göztepe
25
0
6
7
6
19
12
Sivasspor
24
0
5
9
5
19
13
Çaykur Rizespor
24
0
7
6
6
19
14
Başakşehir FK
23
0
8
5
6
19
15
Kasımpaşa
22
0
9
4
6
19
16
Konyaspor
22
0
9
4
6
19
17
Kayserispor
19
0
10
4
5
19
18
Gençlerbirliği
19
0
10
4
5
19
19
MKE Ankaragücü
18
0
11
3
5
19
20
BB Erzurumspor
17
0
11
5
4
20
21
Denizlispor
14
0
11
5
3
19
Özlü Sözler
"İşlediğiniz günahları gizlediğiniz gibi, iyilikleri de gizleyiniz "


Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı