Yazı Detayı
03 Haziran 2020 - Çarşamba 15:25
 
PANDEMİ SÜRECİ VE ANKET SONUÇLARI…
Semir BOLAT
 
 

Hayat böyle bir şey; yarın karşınıza neyin çıkacağını kestiremiyorsunuz. Gelişen teknoloji, yapay zekâ, zenginlik, yoksulluk gibi yaşamımıza yön veren etkenlerin bizi nelerle karşılaştıracağı net olarak bilinmiyor.

 

Toplumsal yapı olarak; her birimiz ve kurum olarak, öngörü ve bilincimizle her türlü gelişmeye karşı, hazırlıklı olmamız gerektiğini de görüyoruz. Bu nedenle; yaşamı anlaşılabilir, anlamlı kılabilir ve kolaylaştırabilir önlemlerin alınması ve buna göre de, bir plan ve program dâhilinde hazırlıkların yapılması gerekiyordu.

 

Tüm toplum olarak hazırlıksız olunmasına rağmen; yönetme becerisi, birlikte ve gönüllülük esasına dayalı bir hizmet anlayışı ile işe başlamak gerekiyordu. Yaşanan problemi en aza indirmek için, olanakların en rasyonel şekilde seferber edilmesi kaçınılmazdı.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi; yaşanacak tehlikenin farkında olarak tüm çalışanlarıyla, gönüllü kuruluş ve yurttaşların desteğiyle olağanüstü koşullara karşı, olağanüstü tedbirleri alarak mücadele etti.

 

Bu mücadele azmi, yönetme kabiliyeti, Pandemi sürecinde hiç aksamadan devam etti. Büyükşehir Belediye Başkanı ve tüm çalışanlarının üstün performans ve bilinçli çalışmaları sayesinde, Mersin Türkiye’de aldığı önlemlerle ve olumlu haberlerle gündeme gelmeye başladı.

 

Vakaların azlığı, her alana anında müdahale edilmesi, dezenfektasyonun zamanında yapılması ve her vatandaşa ihtiyaçları bağlamında yetişmesi, Büyükşehir Belediyesinin diğer illere göre farkındalık yaratmasını sağladı. Ve bu Pandemi sürecinin en az hasarla atlatılmasının, toplumda da karşılığını bulduğu görüldü. Yapılan saha araştırması ve anketlerde Büyükşehir Belediyesinin tüm Mersin genelinde iyi bir sınav verdiği gerçeğini de ortaya çıkardı.

 

En son yapılan bir ankette çıkan sonuçların gelecek açısından da yol gösterici olacağı görülmektedir. Ankete göre; Araştırma Mersin İli Sınırları içerisinde MBB görev sahasına giren 6 ilçede nüfusun yüzde 80’ini temsilen 1069 kişi ile yüz yüze görüşülerek yapılıyor. Rastgele tabakalı örneklem yöntemiyle yapılan anket çalışmasında, İlçe merkezlerinde, hanelerde ve iş yerlerinde görüşler alınıyor.

 

Her ilçede seçmen oranında katılımcının görüşüne başvurulduğu araştırma saha uygulaması, 19-22 Mayıs tarihleri arasında tamamlanıyor. Verilerin kodlanması, girişi ve analizi ise, 24-28 Mayıs tarihinde sonuçlanınca, 29 Mayıs 2020 tarihinde de kamuoyuna sunulma aşamasına getiriliyor.

 

Elde ettiğimiz anket sonuçlarına göre; Koronavirüs salgını ile mücadele sürecindeki performans ölçümlerine bakıldığında, MBB hizmetleri vatandaş tarafından orta-üst derecede başarılı olarak değerlendirildiği ve MBB’nin koronavirüs sürecindeki hizmetlerinden genel memnuniyet derecesinin, yüzde 67,73 olduğu görülmektedir.

 

Koronavirüs salgını ile mücadele sürecinde MBB hizmetlerinden duyulan memnuniyetin, bütün ilçelerde ilçe belediye hizmetlerinden duyulan memnuniyete kıyasla daha fazla olduğu, yapılan ölçümlerde de görülmektedir.

 

Vahap Seçer ismi ise, ön plana çıkmakta ve Mersin’de en başarılı kişi olarak değerlendirilmektedir. MBB’nin hizmetlerini parti ayrımı yapmadan gerçekleştirdiğine ilişkin genel kanı ise, 72,66 derecesi ile vatandaşların memnuniyetini göstermektedir. Demek oluyor ki, Mersin’de yaşayan her üç kişiden ikisinin görüşünün olumlu olduğu görülmektedir.

 

Her birey, yüksek oranda korona hakkında bilgili olduğunu ve kişisel olarak önlemlere uyduğunu belirtmektedir. Ancak toplumun kendisi dışında kalanların yeteri kadar önlemlere uymadığını düşündüğü de anket sonuçlarına yansımıştır.

 

Mersin’de koronavirüs vaka sayısının az çıkmasında önlemlerin kamu kurum – kuruluşları ve belediyeler tarafından mücadeleye yönelik erken önlem alınmasına bağlanmaktadır. Başta Büyükşehir olmak üzere, ilgili kurumların aldığı önlemler ve vatandaşların da bu önlemlere uymasının etkili olduğu düşüncesi, en yüksek oranda görülmektedir.

 

Vatandaşların büyük çoğunluğunun salgının kısa dönemde sonlanmayacağı fikrinde olduğu, 1 yıl ve daha uzun süreceği kanaatinde olduğu görülmektedir. Ayrıca, vatandaşların önlemlerin gevşetilmesini erken buldukları ve il dışından gelecek yaylacı ve yazlıkçılar konusunda kaygılarının en yüksek düzeyde olduğu çıkan önemli sonuçlardan biri olmuştur.

Koronavirüs salgını sürecinin vatandaşa en önemli katkıları, aile bağlarının güçlenmesi, temizlik bilincinin artmış olması, yaşanabilecek her türlü afete karşı hazırlıklı olma bilincinin artması olarak ankete yansımıştır.

 

Koronavirüs salgınının Mersin genelinde, vatandaşa kişisel olarak en olumsuz etkisinin; ekonomik sıkıntılar, belirsizlik, işsizlik olduğu ve vatandaşın sosyal hayatın kısıtlanmış olmasından da önemli ölçüde etkilendiği görülmektedir.

 

Koronavirüs ile bundan sonrası için; vatandaşların yaşanacak yeni sorunlar karşısında beklentileri de artmaktadır. Bu beklentiler; dezenfekte çalışmaları, hijyen seti –maske dağıtımı, denetimlerin arttırılmasıdır. Yine, üretim ve iş alanlarının düzenlenmesi, esnafın desteklenmesi, maddi ihtiyacı olanların tespiti ve desteklenmesi, devletin her vatandaşına adaletli davranarak geçimini sağlamasına destek olunması vatandaşların beklentileri arasındadır.

 

Görülüyor ki; yaşamın her hangi bir evresinde karşımıza çıkabilecek her türlü afetler, olağanüstü koşullara karşı hazırlıklı olmamız gerektiğidir. Bu hazırlıklar bireylerin kendi üstlerine düşen görevleri yerine getirmelerinin yanında kurumlarında hazırlıklı, dirayetli, kabiliyetli bir yönetme anlayışında olmasıdır. Kurumlar, toplumun ekonomik, sosyal ve psikolojik durumuna göre kendini hazırlaması ve konuşlandırmasıdır.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bu sonuçlarla; bundan sonra her türlü hizmetlerin götürülmesinin yanında, olağanüstü koşullara da hazırlıklı olduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır.

 

Yeniceden Anamur’a kadar her karış alanı çok iyi kontrol edebilen, etkin ve yetkin kadrolarla sahada çalışmalarını sürdüren, geliştirdiği projeleri hayata geçirirken, aynı zamanda toplumun her kesimine gerekli eğitim ve sosyal çalışmaların götürülmesine ve yürütülmesine ağırlık veren bir süreci başlatmalıdır. MBB, toplumu gelişebilecek durumlara karşı koruyacak, yarattığı güven ortamını daha da ileri boyutlara taşıyabilecek bir altyapı oluşturmalıdır.

 

MBB’sinin yaratmış olduğu güven ortamı ve vatandaştan aldığı destek, yerel yönetimlerin, halkın her türlü sorunlarıyla ne kadar yakından ilgili bir kurum olduğunu göstermiştir.

 

Sonuçlardan elde edilen önemli tespit ise; Mersin Büyükşehir belediyesinin başarı hikâyelerinden biri olarak anılacaktır.

Kalın Sağlıcakla. (Mersin Times)

 
Etiketler: PANDEMİ, SÜRECİ, VE, ANKET, SONUÇLARI…,
Yorumlar
Diğer Yazılar
CEMİYET SÖYLEYİŞİLERİ: BEDRETTİN GÜNDEŞ
VEKİL KILAVUZ’UN AMACI NE?
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİNDE KARARLI BAŞLANGIÇ
ÇALIŞAN GAZETECİLER: NEYİ KUTLUYORUZ? NEYİMİZİ KUTLUYORSUNUZ?
ÇAĞDAŞLIK İLE YOBAZLIK İLİŞKİSİ…
BÜYÜKŞEHİR SEÇER’LE GÜVEN VERİYOR…
LOGO YA DA SİMGE…
HİZMETİ ENGELLEME İTTİFAKI
MEYDAN TARTIŞMASI…
BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ…
GAZETECİLİK Mİ? HEDEF SAPTIRMA MI?
MBŞB: LOKOMOTİF VE DAİRELER-1
SEÇER’İN HIZINA YETİŞMEK ÇOK ZOR…
BAŞKAN SEÇER’İN ÖNGÖRÜSÜ…
Meral Seçer…
Kocamaz’ın göremedikleri!
EMEKÇİYE BAŞKAN SEÇER’DEN JEST…
MERSİN: ‘ÖZGÜR’LÜGE ‘KADIN ELİ’ DEĞİNCE
YENİ ŞAFAK HABERİ VE BEDRETTİN GÜNDEŞ…
GÜLTAK ‘TAKKİYE YAPIYOR” DEMESİNLER İSTERİM.
YERELDE MECLİSİN ÖNEMİ
BELEDİYELERİ RAHAT BIRAKIN…
HUZURLU SOHBETLER VE MARİNA KAVŞAĞI…
Büyükşehir’in 1 Haziran Startı-1
MESKİ Ne Yapıyor!
BAŞKAN SEÇER ARTIK SAHADA…
MERSİN GÜZEL BİR ŞEHİR..
MERSİN’İN ÖNÜNDEKİ ENGELLER…
SİYASİ AÇ’LIK, SİYASİ AÇ’IKLIK
Seçmenler ‘Duygu’ ile Seçerler, seçilmişler ‘Mantığı’ ile hizmet’ ederler
Seçilmişlerin Partiler üstü hizmetlerini sevmiştim
VAHAP SEÇER Mİ? KOCAMAZ MI?
MECLİSTE ŞOK EDİCİ TAVIRLAR…
MÜCBİR SEBEPLERDE MECLİSİN TAVRI
BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ…
BAŞKAN SEÇER ‘BANA ŞAKA YAPTI’
Büyükşehir makina ikmal tasarrufta…
Dünya Günü, Arı Günü ve Pandemi
MESKİ VE ERTAN LİMAN…
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
41
0
4
2
13
19
2
Fenerbahçe
39
0
4
3
12
19
3
Galatasaray
36
0
5
3
11
19
4
Gaziantep FK
34
0
3
7
9
19
5
Hatayspor
31
0
6
4
9
19
6
Alanyaspor
31
0
6
4
9
19
7
Trabzonspor
30
0
5
6
8
19
8
Fatih Karagümrük
27
0
6
6
7
19
9
Yeni Malatyaspor
27
0
6
6
7
19
10
Antalyaspor
25
0
6
7
6
19
11
Göztepe
25
0
6
7
6
19
12
Sivasspor
24
0
5
9
5
19
13
Çaykur Rizespor
24
0
7
6
6
19
14
Başakşehir FK
23
0
8
5
6
19
15
Kasımpaşa
22
0
9
4
6
19
16
Konyaspor
22
0
9
4
6
19
17
Kayserispor
19
0
10
4
5
19
18
Gençlerbirliği
19
0
10
4
5
19
19
MKE Ankaragücü
18
0
11
3
5
19
20
BB Erzurumspor
17
0
11
5
4
20
21
Denizlispor
14
0
11
5
3
19
Özlü Sözler
"İşlediğiniz günahları gizlediğiniz gibi, iyilikleri de gizleyiniz "


Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı