Yazı Detayı
03 Haziran 2020 - Çarşamba 15:25
 
PANDEMİ SÜRECİ VE ANKET SONUÇLARI…
Semir BOLAT
 
 

Hayat böyle bir şey; yarın karşınıza neyin çıkacağını kestiremiyorsunuz. Gelişen teknoloji, yapay zekâ, zenginlik, yoksulluk gibi yaşamımıza yön veren etkenlerin bizi nelerle karşılaştıracağı net olarak bilinmiyor.

 

Toplumsal yapı olarak; her birimiz ve kurum olarak, öngörü ve bilincimizle her türlü gelişmeye karşı, hazırlıklı olmamız gerektiğini de görüyoruz. Bu nedenle; yaşamı anlaşılabilir, anlamlı kılabilir ve kolaylaştırabilir önlemlerin alınması ve buna göre de, bir plan ve program dâhilinde hazırlıkların yapılması gerekiyordu.

 

Tüm toplum olarak hazırlıksız olunmasına rağmen; yönetme becerisi, birlikte ve gönüllülük esasına dayalı bir hizmet anlayışı ile işe başlamak gerekiyordu. Yaşanan problemi en aza indirmek için, olanakların en rasyonel şekilde seferber edilmesi kaçınılmazdı.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi; yaşanacak tehlikenin farkında olarak tüm çalışanlarıyla, gönüllü kuruluş ve yurttaşların desteğiyle olağanüstü koşullara karşı, olağanüstü tedbirleri alarak mücadele etti.

 

Bu mücadele azmi, yönetme kabiliyeti, Pandemi sürecinde hiç aksamadan devam etti. Büyükşehir Belediye Başkanı ve tüm çalışanlarının üstün performans ve bilinçli çalışmaları sayesinde, Mersin Türkiye’de aldığı önlemlerle ve olumlu haberlerle gündeme gelmeye başladı.

 

Vakaların azlığı, her alana anında müdahale edilmesi, dezenfektasyonun zamanında yapılması ve her vatandaşa ihtiyaçları bağlamında yetişmesi, Büyükşehir Belediyesinin diğer illere göre farkındalık yaratmasını sağladı. Ve bu Pandemi sürecinin en az hasarla atlatılmasının, toplumda da karşılığını bulduğu görüldü. Yapılan saha araştırması ve anketlerde Büyükşehir Belediyesinin tüm Mersin genelinde iyi bir sınav verdiği gerçeğini de ortaya çıkardı.

 

En son yapılan bir ankette çıkan sonuçların gelecek açısından da yol gösterici olacağı görülmektedir. Ankete göre; Araştırma Mersin İli Sınırları içerisinde MBB görev sahasına giren 6 ilçede nüfusun yüzde 80’ini temsilen 1069 kişi ile yüz yüze görüşülerek yapılıyor. Rastgele tabakalı örneklem yöntemiyle yapılan anket çalışmasında, İlçe merkezlerinde, hanelerde ve iş yerlerinde görüşler alınıyor.

 

Her ilçede seçmen oranında katılımcının görüşüne başvurulduğu araştırma saha uygulaması, 19-22 Mayıs tarihleri arasında tamamlanıyor. Verilerin kodlanması, girişi ve analizi ise, 24-28 Mayıs tarihinde sonuçlanınca, 29 Mayıs 2020 tarihinde de kamuoyuna sunulma aşamasına getiriliyor.

 

Elde ettiğimiz anket sonuçlarına göre; Koronavirüs salgını ile mücadele sürecindeki performans ölçümlerine bakıldığında, MBB hizmetleri vatandaş tarafından orta-üst derecede başarılı olarak değerlendirildiği ve MBB’nin koronavirüs sürecindeki hizmetlerinden genel memnuniyet derecesinin, yüzde 67,73 olduğu görülmektedir.

 

Koronavirüs salgını ile mücadele sürecinde MBB hizmetlerinden duyulan memnuniyetin, bütün ilçelerde ilçe belediye hizmetlerinden duyulan memnuniyete kıyasla daha fazla olduğu, yapılan ölçümlerde de görülmektedir.

 

Vahap Seçer ismi ise, ön plana çıkmakta ve Mersin’de en başarılı kişi olarak değerlendirilmektedir. MBB’nin hizmetlerini parti ayrımı yapmadan gerçekleştirdiğine ilişkin genel kanı ise, 72,66 derecesi ile vatandaşların memnuniyetini göstermektedir. Demek oluyor ki, Mersin’de yaşayan her üç kişiden ikisinin görüşünün olumlu olduğu görülmektedir.

 

Her birey, yüksek oranda korona hakkında bilgili olduğunu ve kişisel olarak önlemlere uyduğunu belirtmektedir. Ancak toplumun kendisi dışında kalanların yeteri kadar önlemlere uymadığını düşündüğü de anket sonuçlarına yansımıştır.

 

Mersin’de koronavirüs vaka sayısının az çıkmasında önlemlerin kamu kurum – kuruluşları ve belediyeler tarafından mücadeleye yönelik erken önlem alınmasına bağlanmaktadır. Başta Büyükşehir olmak üzere, ilgili kurumların aldığı önlemler ve vatandaşların da bu önlemlere uymasının etkili olduğu düşüncesi, en yüksek oranda görülmektedir.

 

Vatandaşların büyük çoğunluğunun salgının kısa dönemde sonlanmayacağı fikrinde olduğu, 1 yıl ve daha uzun süreceği kanaatinde olduğu görülmektedir. Ayrıca, vatandaşların önlemlerin gevşetilmesini erken buldukları ve il dışından gelecek yaylacı ve yazlıkçılar konusunda kaygılarının en yüksek düzeyde olduğu çıkan önemli sonuçlardan biri olmuştur.

Koronavirüs salgını sürecinin vatandaşa en önemli katkıları, aile bağlarının güçlenmesi, temizlik bilincinin artmış olması, yaşanabilecek her türlü afete karşı hazırlıklı olma bilincinin artması olarak ankete yansımıştır.

 

Koronavirüs salgınının Mersin genelinde, vatandaşa kişisel olarak en olumsuz etkisinin; ekonomik sıkıntılar, belirsizlik, işsizlik olduğu ve vatandaşın sosyal hayatın kısıtlanmış olmasından da önemli ölçüde etkilendiği görülmektedir.

 

Koronavirüs ile bundan sonrası için; vatandaşların yaşanacak yeni sorunlar karşısında beklentileri de artmaktadır. Bu beklentiler; dezenfekte çalışmaları, hijyen seti –maske dağıtımı, denetimlerin arttırılmasıdır. Yine, üretim ve iş alanlarının düzenlenmesi, esnafın desteklenmesi, maddi ihtiyacı olanların tespiti ve desteklenmesi, devletin her vatandaşına adaletli davranarak geçimini sağlamasına destek olunması vatandaşların beklentileri arasındadır.

 

Görülüyor ki; yaşamın her hangi bir evresinde karşımıza çıkabilecek her türlü afetler, olağanüstü koşullara karşı hazırlıklı olmamız gerektiğidir. Bu hazırlıklar bireylerin kendi üstlerine düşen görevleri yerine getirmelerinin yanında kurumlarında hazırlıklı, dirayetli, kabiliyetli bir yönetme anlayışında olmasıdır. Kurumlar, toplumun ekonomik, sosyal ve psikolojik durumuna göre kendini hazırlaması ve konuşlandırmasıdır.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bu sonuçlarla; bundan sonra her türlü hizmetlerin götürülmesinin yanında, olağanüstü koşullara da hazırlıklı olduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır.

 

Yeniceden Anamur’a kadar her karış alanı çok iyi kontrol edebilen, etkin ve yetkin kadrolarla sahada çalışmalarını sürdüren, geliştirdiği projeleri hayata geçirirken, aynı zamanda toplumun her kesimine gerekli eğitim ve sosyal çalışmaların götürülmesine ve yürütülmesine ağırlık veren bir süreci başlatmalıdır. MBB, toplumu gelişebilecek durumlara karşı koruyacak, yarattığı güven ortamını daha da ileri boyutlara taşıyabilecek bir altyapı oluşturmalıdır.

 

MBB’sinin yaratmış olduğu güven ortamı ve vatandaştan aldığı destek, yerel yönetimlerin, halkın her türlü sorunlarıyla ne kadar yakından ilgili bir kurum olduğunu göstermiştir.

 

Sonuçlardan elde edilen önemli tespit ise; Mersin Büyükşehir belediyesinin başarı hikâyelerinden biri olarak anılacaktır.

Kalın Sağlıcakla. (Mersin Times)

 
Etiketler: PANDEMİ, SÜRECİ, VE, ANKET, SONUÇLARI…,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
2
Göztepe
0
0
0
0
0
0
3
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
4
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
5
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
6
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
7
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
8
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
9
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
10
Gençlerbirliği
0
0
0
0
0
0
11
Gaziantep FK
0
0
0
0
0
0
12
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
13
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
14
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
15
BB Erzurumspor
0
0
0
0
0
0
16
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
17
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
0
18
Denizlispor
0
0
0
0
0
0
19
Fatih Karagümrük
0
0
0
0
0
0
20
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
21
Yeni Malatyaspor
0
0
0
0
0
0
Özlü Sözler
İnsanın kanadı, gayretidir.


Mevlana
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı