Yazı Detayı
21 Nisan 2020 - Salı 18:05
 
MESKİ VE ERTAN LİMAN…
Semir BOLAT
 
 

Herkes biliyor ki Mersin Büyük Şehir Belediyesinin Daire başkanları Müdürleri ve bürokratları hakkında en çok yazı yazan ve uyarıları yapanlardan birisiyim.

 

Mersin de yönetime gelenlerin eski yönetimlerden ders alarak kendine oy verenlerin güvenini boşa çıkarmak diye bir sorumlulukları vardır. Zamanı geldiğin de hesap verecek olma zorunlulukları olduğunu da biliyoruz. Bu sebepten kadroların önemine her zaman değinmiş başarılı olanlara hakkını teslim etmeye aksaklıkları olanları da kendimce eleştiriyor ve önerilerimi sunuyorum.

 

Şimdide öğle yapacağım.

 

Belediye yönetimlerinde en önemli faktör, kadro oluşturmaktır.

 

Yönetişim açısından etkin ve yetkin kadrolarla çalışmak, işlerin daha rasyonel ve doğru yürümesini sağlar.Büyükşehir Belediyesinde geçmişin kabarık kadroları içinden, yeni döneme ayak uydurabilecek kadroları tespit edebilmek, yeni yönetimin anlayış ve yaklaşımlarıyla hareket etmelerini sağlamak kolay bir iş değil.

 

Dışarıdan bakıldığında, kadroların tümü niye değişmedi, Kocamaz’ın adamlarıyla nasıl Vahap Başkan başarılı olacak diye, birçok eleştiriler geldi. Herkes bir an önce tüm kadroların değişmesini bekliyordu. Ancak, yasalar, kanunlar, yönetici olabilme kıstas ve nitelikleri göz önünde tutulduğunda bu işin öyle kolay olmadığı görüldü.

 

Yönetici olabilmek için eğitim durumu, memurluk vasfı, çalıştığı süreler göz önünde tutularak atamalar yapılabiliyor. Durup dururken, memuriyeti olmayan birini belediyeye almak, yönetici yapmak mümkün değil. Sadece danışman olarak alabilir. O da liyakat, eğitim ve vasıflarla ölçülür.

 

Başkan Vahap Seçer’ in en doğru seçimlerinden biri, MESKİ ’de koordinatör görevini de üstlenen Başkan Danışmanı Ertan Liman olduğu anlatılıyordu. Bizim de araştırmalarımız bu tespitleri doğrular nitelikteydi.

 

Ertan Liman, Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendislik Fakültesinin İmalat Mühendisliğin bitirmiş, İstanbul Üniversitesinde İşletme Yönetimi üzerine Yüksek lisansını tamamlamış, bu da yetmemiş Sabancı Üniversitesi İşletme Yönetimi ve Kurumsal finans üzerinde yine Yüksek Lisan yapmış başarılı bir teknik kadrodur.

 

Yıllarını özel sektöre vermiş, Caterpillar, Metso, Genie marka makinaların servis, yedek parça, kiralama, ikinci el ve makina satış organizasyonu idare etmiş nitelikli bir yöneticidir.

 

Ertan Liman; Bilgili, etkili ve yönetici vasıfları yüksek biridir. MESKİ gibi teknik işlerin ağırlıkta olduğu bir kurumda elbette genel koordinatörlük görevini de yapacak olan birinin, Başkana çok yakın çalışması lazım. Başkan Vahap Seçer’ in en çok güvendiği bürokratların başında Ertan Liman geliyor.

 

Basında son günlerde çıkan haberler üzerine, bizde bir araştırma yapalım dedik. Ertan Liman ile ilgili topladığımız bilgilere göre, son derece dürüst ve Başkanın güvendiği bir teknik kadro. Liyakatli ve teknik olması nedeniyle MESKİ ‘de göreve başlatılması ve yetkilendirilmesi, Başkan Vahap Seçer’ in en doğru kararlarında biri olduğu söyleniyor.

 

Şu anda MESKİ onlarca alanda çalışmalarını yürütüyor.  Ertan Liman’ın tüm üst yöneticilerle kurduğu ilişkiler ve görev anlayışı, tüm kadroların geçmiş dönemden çok daha fazla heyecan ve istekle çalışmalarını sağlamış. MESKi’ de bir daire Başkanıyla yaptığım görüşmede; Ertan Limanın MESKİ’ de olmasının bir şans olduğunu, projeci, işkolik, konulara hâkimiyeti ve teknik olmasının büyük avantaj sağladığını belirtti. Geçmiş dönemden daha fazla işe sarıldıklarını, bu dönem daha fazla mesai harcadıklarını belirtti.

 

Gelelim Ertan Liman’ın eşi ve kızının belediyede çalışması ve iş ilişkilerine. Ertan Liman başarılı bir teknik adamdır. MESKİ’ de işleri rayına oturtan, Mersine hizmet etmek isteyen bir Danışman. Eşi Mine Liman ise, edindiğimiz bilgiye göre belediyenin bütün projelerinde gece gündüz demeden mesai harcayan, ama belediye de çalışmayan bir mimar.

 

Ben teknik biri değilim, ama biraz derinliğine araştırdım. Çizdiği ve uygulama aşamasına getirdiği projelerin değer karşılığının milyonları bulacağı yerde, sadece masraflarının karşılığı olarak kendi firmasına 176.000 TL’lik bir iş yaptığı ileri sürülüyor. Çok dürüstçe çalışsalar da, Vahap Başkanın başarısı için, Mersin’in kalkınması için gecesini gündüzüne katsa da, yakından tanımayanlar bu tür konuları malzeme edebilirler. İşin derinliğine inmeden, araştırmadan, zaten fırsat kollayan bazı kesimlerin bunu işleyeceği kaçınılmazdır.

 

Kızına gelince, son derece iyi eğitim aldığı söylenen bir kadın Psikolog. İhtiyaca binaen gerekli aşamalardan geçerek işe alınan Psikolog Deniz Liman, Ertan Klimanın kızı. İyi eğitim almış, görevini yapıyor, mesaisine geliyor, belediyenin başarılı olması için daha çok çaba harcıyor.  Ertan Liman’ın kızı olduğu için genç bir kadın psikolog hedef alınıyor.

 

Ertan Liman güvenilir biri olduğu için MESKİ’nin başına geriliyor. Kötü niyetli biri olsa büyük ihalelerin yapıldığı MESKİ’ de, 176 bin TL’nin esemesi bile okunmaz. Söz konusu işin, Proje masrafını bile zor karşılayacağı bir tutar olduğu söyleniyor. Ayrıca emsal işi bu fiyattan yapacak talipli varsa buyursun yapsın.

 

İddia edildiği üzere bu haberi yapan Tarsuslu gazetecinin eşinin, yıllarca belediyeye gelmeden Bankamatikçi olduğu, bu nedenle işten atıldığı, bu haberin de bu nedenle bu şekilde verildiği ileri sürülüyor. Belediyede kayıtları olduğu, bu nedenle iş akdinin fes edildiği iddia ediliyor. Ama bütün bunlar bizim konumuzun dışındadır. Mevzu edilen konularda da uygun olmayan bir sorun olmadığına göre neler amaçlanmaktadır.

 

Bir üst düzey yöneticinin kızı aynı kurumda çalışamaz diye bir kural yoktur. İşini yapıyorsa, dürüst çalışıyorsa, bankamatikçi değilse hiçbir sorun yaratmamalı. Bir genç psikolog için bu derece seviye alçaltılmamalı bence…

 

Başkan Seçer’ in deneyimli bir siyasetçi olmasının yanında, kime nasıl görev vereceğini de iyi bilen bir yönetici olduğunu düşünüyorum.

 

Ertan Liman iyi bir teknik kadrodur. Dürüsttür, çalışkandır ve fedakârdır. Bu benim iki gün içinde birçok kişiyle yaptığım görüşmelerimin sonucudur.

 

Eşi, gecesini gündüzüne katmış birçok projeyi uygulama aşamasına getirmiş, sadece proje masraflarına denk gelecek şekilde karşılığı olan bir fatura kesmiştir.

 

Kızı ise, genç bir psikologdur. Görevini yapıyor, mesaisine geliyor, işini severek yapıyor.

 

Yani işten atılan Bankamatikçiler gibi değil…

 

Biraz vicdan, biraz ahlak, biraz da gazetecilik ilkeleri gözetilirse daha iyi olur.

 

Liyakatli insanların görevlerde ki başarı ve hizmetleri önemlidir.

 

Bizim için kişinin AYINESİ İŞİDİR ve kurumda ki hizmetlerinin başarısıdır.

 

Kalın Sağlıcakla.. (MersinTimes)

 
Etiketler: MESKİ, VE, ERTAN, LİMAN…,
Yorumlar
Diğer Yazılar
CEMİYET SÖYLEYİŞİLERİ: BEDRETTİN GÜNDEŞ
VEKİL KILAVUZ’UN AMACI NE?
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİNDE KARARLI BAŞLANGIÇ
ÇALIŞAN GAZETECİLER: NEYİ KUTLUYORUZ? NEYİMİZİ KUTLUYORSUNUZ?
ÇAĞDAŞLIK İLE YOBAZLIK İLİŞKİSİ…
BÜYÜKŞEHİR SEÇER’LE GÜVEN VERİYOR…
LOGO YA DA SİMGE…
HİZMETİ ENGELLEME İTTİFAKI
MEYDAN TARTIŞMASI…
BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ…
GAZETECİLİK Mİ? HEDEF SAPTIRMA MI?
MBŞB: LOKOMOTİF VE DAİRELER-1
SEÇER’İN HIZINA YETİŞMEK ÇOK ZOR…
BAŞKAN SEÇER’İN ÖNGÖRÜSÜ…
Meral Seçer…
Kocamaz’ın göremedikleri!
EMEKÇİYE BAŞKAN SEÇER’DEN JEST…
MERSİN: ‘ÖZGÜR’LÜGE ‘KADIN ELİ’ DEĞİNCE
YENİ ŞAFAK HABERİ VE BEDRETTİN GÜNDEŞ…
GÜLTAK ‘TAKKİYE YAPIYOR” DEMESİNLER İSTERİM.
YERELDE MECLİSİN ÖNEMİ
BELEDİYELERİ RAHAT BIRAKIN…
HUZURLU SOHBETLER VE MARİNA KAVŞAĞI…
Büyükşehir’in 1 Haziran Startı-1
MESKİ Ne Yapıyor!
BAŞKAN SEÇER ARTIK SAHADA…
PANDEMİ SÜRECİ VE ANKET SONUÇLARI…
MERSİN GÜZEL BİR ŞEHİR..
MERSİN’İN ÖNÜNDEKİ ENGELLER…
SİYASİ AÇ’LIK, SİYASİ AÇ’IKLIK
Seçmenler ‘Duygu’ ile Seçerler, seçilmişler ‘Mantığı’ ile hizmet’ ederler
Seçilmişlerin Partiler üstü hizmetlerini sevmiştim
VAHAP SEÇER Mİ? KOCAMAZ MI?
MECLİSTE ŞOK EDİCİ TAVIRLAR…
MÜCBİR SEBEPLERDE MECLİSİN TAVRI
BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ…
BAŞKAN SEÇER ‘BANA ŞAKA YAPTI’
Büyükşehir makina ikmal tasarrufta…
Dünya Günü, Arı Günü ve Pandemi
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
41
0
4
2
13
19
2
Fenerbahçe
39
0
4
3
12
19
3
Galatasaray
36
0
5
3
11
19
4
Gaziantep FK
34
0
3
7
9
19
5
Hatayspor
31
0
6
4
9
19
6
Alanyaspor
31
0
6
4
9
19
7
Trabzonspor
30
0
5
6
8
19
8
Fatih Karagümrük
27
0
6
6
7
19
9
Yeni Malatyaspor
27
0
6
6
7
19
10
Antalyaspor
25
0
6
7
6
19
11
Göztepe
25
0
6
7
6
19
12
Sivasspor
24
0
5
9
5
19
13
Çaykur Rizespor
24
0
7
6
6
19
14
Başakşehir FK
23
0
8
5
6
19
15
Kasımpaşa
22
0
9
4
6
19
16
Konyaspor
22
0
9
4
6
19
17
Kayserispor
19
0
10
4
5
19
18
Gençlerbirliği
19
0
10
4
5
19
19
MKE Ankaragücü
18
0
11
3
5
19
20
BB Erzurumspor
17
0
11
5
4
20
21
Denizlispor
14
0
11
5
3
19
Özlü Sözler
"İşlediğiniz günahları gizlediğiniz gibi, iyilikleri de gizleyiniz "


Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı