Yazı Detayı
29 Mayıs 2020 - Cuma 01:09
 
MERSİN’İN ÖNÜNDEKİ ENGELLER…
Semir BOLAT
 
 

Mersin’in en büyük talihsizliği bazı insanların kendi kişisel çıkar ve ikballeri yüzünden, toplumun bütün kesimine haksızlık etmeleridir.

 

Hele bu haksızlık ve düşmanlık belli oda ve STK’ları da basamak olarak kullananların arenası durumuna gelince, iş daha da vahim bir hal alıyor.

 

Mersin, geçmiş zamanlara göre daha bir kenetlenmiş şekilde yol alırken, Büyükşehir belediye Meclisinde büyük bir talihsizlik yaşandı. Bir daha da o tür atışmaları ve hizmetlerin önünü kesecek siyasi vesayet ya da kişiselleştirilmiş tartışmalarının olmayacağını düşünüyor ve bekliyoruz.

 

Ne var ki bazı kişilerin saygı, ahlak, hukuk kurallarını hiçe sayarak, kendilerini ön plana çıkarmanın gayreti içinde olduklarını görüyoruz. Bu da; basın adına, gazetecilik adına, hesaplaşma adına, beklenti adına yapılınca insan kahrından ne diyeceğini bilemiyor. Basitçe “belden aşağı”  vurmalar olarak değerlendirip ciddiye almayalım diyoruz ama “Basın”, “Gazetecilik” adına olunca, bizde tabi rahatsızlık duyuyoruz.

 

Önceki haftalarda Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Vahap Seçer’i İçel TV’de konuk etmiştim. Mersinde yapılanları, yapılması gerekenleri, aksayan yönleri, halkın beklentilerini tartışmış ve son derece olumlu bir havada program yapmıştım. Hiç beklemediğim bir izlenme oranı ve olumlu eleştiriler almıştım.

 

İşin ilginç tarafı, Mersin’de hatırı sayılır ve şehrimizin gelişiminden, ticaretinden, turizminden, esnaflarından sorumlu STK ve Oda Başkanlarının da programa katılarak görüşlerini almıştım. Zamanın sınırlı olmasından dolayı katılmak isteyen birçok kişi ve temsilciyi de programa dâhil edememiştim. Ama mesaj ve telefonları ile de destek temenni ve düşüncelerini aktarmışlardır.

 

Mersin adına muhteşem bir sonuç ortaya çıkmıştı. Valiliğin çalışmalarının yanında Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Vahap Seçer’ in çalışmalarının nasıl da kamuoyunda ses getirdiğini canlı yayında görmüş ve Mersinimiz adına son derece mutlu olmuştum.

 

Çok iyi bir diyalog, dayanışma, yardımlaşma, toplumsal düşünme isteğinin doruklarında olduğu bir atmosfere şahit olduk. Bu birliktelik ve dayanışma artık Mersin’i istenilen yere taşıyacaktır diye düşünüyorduk. Ve şimdi yine aynı duygularla bu dayanışmanın, güven ortamının süreceğine de inanıyoruz.

 

Sadece bu olumlu tablodan hoşnut olmayan bazı parazitler, aykırı sesler çıkmaya devam ediyorlar. Elde edilen başarının, birlikteliğin yarattığı pozitif hava, kararmış kör gözleri rahatsız ediyor.

 

Belediye Genel Sekreter Vekiline olan düşmanlığının oklarını adeta yaratılan olumlu havaya sallamaya çalışıyor. Sözde eleştirecek diye en tehlikeli alana giriyor. Belden aşağı ifadelerle kör cahillerin bile vazgeçtiği Feto iddialarıyla kılıcını çekiyor.  Belge varsa adli makamlar orada ve savcılar görevlerinin başında sunarsın. Yoksa çok ciddi bir durum havası vererek konuya dâhil etiğin kişinin gizemle adının soyadının baş harflerini yazarak şaibe yaratmanın anlamı yok. Bahsedilen kişi görevinin başındadır ve her resmi çağrı ve davete icap edecek bir sorumluluğu taşımaktadır. Ya gereken ihbarı yaparsın yâda gazeteci sorumluluğu içinde belgelerin olmadığı dedikodulardan vazgeçersin Mersin’in bu zor günlerde ki gündemini meşgul etmezsin.

 

Ali Adalıoğlu bu huyundan hiç vazgeçmiyor. Yıllardır tanıyoruz. Hep böyle yapar. Ali Adalıoğlu için; hep şu iddialar söylenir, “birilerini de arkasına alarak, onları karanlıkta saklayarak saldırıya geçer” “ Televizyon alım-satım simsarlığı yapar” ifadeleridir. “

 

Yazık değil mi? Bir insanı bu tür töhmetlerle itibarsızlaştırmak, kime ne kazandırır. Bildiğimiz Ali Adalıoğlu gelmiş geçmiş bütün Emniyet müdürleri ile içli dışlı olduğu söylenir. Onların hangilerinin FETO bağlantılı olduğunu biz bilmiyoruz tabi. Onu da en iyi Ali Adalıoğlu bilir. FETO’ya en çok saldıranların da eski FETO’cu olduğunu görebiliyoruz.

 

Neyse, Adalıoğlu bu huyundan vazgeçmeli. İddialar üzerine hukuku, adaleti, vicdanı hiçe sayarak bu kadar pespaye düşünmesi, biz basın dünyasındaki insanlara da haksızlık oluyor. Genel Sekreter Vekiliyle bir tek görüşmem ve bir tek kelime konuşmam olmamıştır ve tanımam. Büyükşehirden bir tek kuruş menfaat sağladığımı, bir tek ilan aldığımı biri çıksın söylesin. Bütün kamuoyundan özür diler ve kendime de “Trol” der geçerim. Ama yaşadığım şehir ve memleketim olan Mersin’in gelişimine ve yakaladığı uzlaşı ortamının selameti açısından olması gereken tavrımız ile ‘karanlık suda balık avlamanın’ kimseye yarar getirmeyeceğini yazmak zorundayız.

 

İşin aslı ilk kez modern düşünen, halkı düşünen, disiplinli ve çalışkan bir belediye Başkanına sahip durumdayız. Bunu hepimiz çok iyi değerlendirmeliyiz. Benim de hoşuma gitmeyen bir takım gelişmeler oluyor. Onları da eleştiriyorum. Eleştirmeye de devam edeceğim. Ama biraz sabırlı davranmalıyız. Birçok şey değişti. Geçmişin enkazı kaldırılıyor ve yapılan işlerde kayda değer şeyler. 830 milyon borç ödeyen bir belediyeden bahsediyoruz. Bu zor günlerde neler yapıldığını da tüm halkımız yaşayarak gördü. Bu zor zamanlarında henüz geçmediğini ve ilerde daha zor günlerin olabileceğini düşünerek ‘kayıkçı kavgası’ içinde olmak kime yarar getirir.  Bu rehavetin hesabını beklenmeyen şartlar gelişirse kim verecektir?

 

Bu tür haber ve yazılar; Mersin’i düşünmemektir. Mersin’i sevmemektir, hizmetlerden rahatsızlık duymaktır, birileri adına hayata kör bakmaktır.

 

Bu tür vur-kaç taktikleri; eskiden kalma alışkanlıkların para etmez versiyonudur.

 

Bu tür saldırıların hedefi; ‘beni de görün demenin başka bir tarzı olsa gerek’.

 

Demeye de dilim varmıyor.

 

Ama Ayıp hem de çok ayıp.

 

Mersin adına, yakalanan birliktelik adına, dayanışma adına…

 

Gerçekten çok ayıptır.

 

Kalın Sağlıcakla.  (Mersin Times)

 
Etiketler: MERSİN’İN, ÖNÜNDEKİ, ENGELLER…,
Yorumlar
Diğer Yazılar
CEMİYET SÖYLEYİŞİLERİ: BEDRETTİN GÜNDEŞ
VEKİL KILAVUZ’UN AMACI NE?
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİNDE KARARLI BAŞLANGIÇ
ÇALIŞAN GAZETECİLER: NEYİ KUTLUYORUZ? NEYİMİZİ KUTLUYORSUNUZ?
ÇAĞDAŞLIK İLE YOBAZLIK İLİŞKİSİ…
BÜYÜKŞEHİR SEÇER’LE GÜVEN VERİYOR…
LOGO YA DA SİMGE…
HİZMETİ ENGELLEME İTTİFAKI
MEYDAN TARTIŞMASI…
BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ…
GAZETECİLİK Mİ? HEDEF SAPTIRMA MI?
MBŞB: LOKOMOTİF VE DAİRELER-1
SEÇER’İN HIZINA YETİŞMEK ÇOK ZOR…
BAŞKAN SEÇER’İN ÖNGÖRÜSÜ…
Meral Seçer…
Kocamaz’ın göremedikleri!
EMEKÇİYE BAŞKAN SEÇER’DEN JEST…
MERSİN: ‘ÖZGÜR’LÜGE ‘KADIN ELİ’ DEĞİNCE
YENİ ŞAFAK HABERİ VE BEDRETTİN GÜNDEŞ…
GÜLTAK ‘TAKKİYE YAPIYOR” DEMESİNLER İSTERİM.
YERELDE MECLİSİN ÖNEMİ
BELEDİYELERİ RAHAT BIRAKIN…
HUZURLU SOHBETLER VE MARİNA KAVŞAĞI…
Büyükşehir’in 1 Haziran Startı-1
MESKİ Ne Yapıyor!
BAŞKAN SEÇER ARTIK SAHADA…
PANDEMİ SÜRECİ VE ANKET SONUÇLARI…
MERSİN GÜZEL BİR ŞEHİR..
SİYASİ AÇ’LIK, SİYASİ AÇ’IKLIK
Seçmenler ‘Duygu’ ile Seçerler, seçilmişler ‘Mantığı’ ile hizmet’ ederler
Seçilmişlerin Partiler üstü hizmetlerini sevmiştim
VAHAP SEÇER Mİ? KOCAMAZ MI?
MECLİSTE ŞOK EDİCİ TAVIRLAR…
MÜCBİR SEBEPLERDE MECLİSİN TAVRI
BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ…
BAŞKAN SEÇER ‘BANA ŞAKA YAPTI’
Büyükşehir makina ikmal tasarrufta…
Dünya Günü, Arı Günü ve Pandemi
MESKİ VE ERTAN LİMAN…
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
41
0
4
2
13
19
2
Fenerbahçe
39
0
4
3
12
19
3
Galatasaray
36
0
5
3
11
19
4
Gaziantep FK
34
0
3
7
9
19
5
Hatayspor
31
0
6
4
9
19
6
Alanyaspor
31
0
6
4
9
19
7
Trabzonspor
30
0
5
6
8
19
8
Fatih Karagümrük
27
0
6
6
7
19
9
Yeni Malatyaspor
27
0
6
6
7
19
10
Antalyaspor
25
0
6
7
6
19
11
Göztepe
25
0
6
7
6
19
12
Sivasspor
24
0
5
9
5
19
13
Çaykur Rizespor
24
0
7
6
6
19
14
Başakşehir FK
23
0
8
5
6
19
15
Kasımpaşa
22
0
9
4
6
19
16
Konyaspor
22
0
9
4
6
19
17
Kayserispor
19
0
10
4
5
19
18
Gençlerbirliği
19
0
10
4
5
19
19
MKE Ankaragücü
18
0
11
3
5
19
20
BB Erzurumspor
17
0
11
5
4
20
21
Denizlispor
14
0
11
5
3
19
Özlü Sözler
"İşlediğiniz günahları gizlediğiniz gibi, iyilikleri de gizleyiniz "


Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı