Yazı Detayı
31 Mayıs 2020 - Pazar 17:04
 
MERSİN GÜZEL BİR ŞEHİR..
Semir BOLAT
 
 

Mersin; farklılıklarıyla, tarihsel değerleriyle, Torosların yeşil tonlarıyla deniz mavisinin sentezinde mutluluk saçan bir şehir.

 

Mersin, Her türlü tahriklere rağmen, demokrasi kültürünü yaşayan, yaşatan, kabullenen ve çağdaş yaşamın güzelliklerini bağrında taşıyan bir şehir..

 

Sahip çıkacağız, koruyacağız, kollayacağız ve tüm yönetenlerle birlikte bu eşsiz doğa harikası güzelliklerini yaşatacağız.  321 km. deniz sahili ve gün yüzüne çıkarak farkındalık yaratmaya aday tarihi ören yerlerimizi dünyaya tanıtacağız.

 

Bu tanıtım serüveninde geniş ufuklara doğru birlikte yol alacağız. Birlikte doğayı ve insanı kutsayan değerlere ulaşacağız. Başka da şansımız yok. İnsanlık kimliğimizle bunu yaratmalıyız. Doğayı doğru işleyerek, örgütlenmeyi doğru tespit ederek, hedefimizi doğru çizerek yapacağız.

 

Taş binanın önündeki kauçuk ağacının önünde oturuyorum. Giden gelenleri önce bir süzüyorum… Yüzlerindeki ifadeye bakıyor ve bir sonuç çıkarmaya çalışıyorum. Pandemi sürecinin yorgunluğu ve şaşkınlığı devam etse de, bir umut var insanlarda. Sohbetleri, rahatlıkları, yaşadığı kentin güvenirliliği, yönetenlerin çağdaş, demokratik değerlere saygılı oluşu bir öz güven yaratmış insanlarda.

 

Başkan Vahap Seçer’le randevu saatim gelmek üzere. Yine soracağım soruların altyapısını hafızama yerleştirmeye çalışıyorum. Artık kaybedecek zamanımızın olmadığını, polemik ve tartışmaların kimseye bir şey kazandırmadığını düşünüyorum. Konuşarak, demokratik ölçülerde tartışarak her şeyin çözüme kavuşacağını kendi içimde sorguluyor ve bu güzel şehrime bir nebze olsun katkı sunmaya hazır olduğumu hissediyorum.

 

Kapıdan içeri girdiğimde güler yüzlü güvenlikçiler ve sevimli bir sağlık elemanının ateş ölçerle yaklaştığını görüyorum. Korona korkusuyla yaklaşıyorum ama tebessümle 36. 6 diyor güzel kızımız. Rahatlıyorum ve Başkanla randevumun olduğunu söyleyince buyur ediyorlar. Yüzlerde tedirginlik, ürkütücü sorgulamalar, badigart tarzı bakışların ötesinde, modern bir güvenlik anlayışını görüyorum. Bu bile bana huzur veriyor.

 

2. Kattaki Başkanlık Özel Kalemine doğru yürüyorum. Başkana ulaşmak için3 kapıdan geçiyorum ama hiç birinde bekleme, sorgulama, asık suratların bakışı yok. Güler yüzlü bir karşılama. Bu güler yüzlü çalışanların gölgesinde 10 kapı bile olsa insanın ufku daralmıyor.

 

10 dk. Beklemeden sonra içeri alınıyorum. Ayakta ve güler yüzüyle “Gel Semir bey, Merhaba” diyor Sayın Vahap Seçer. Yüz hatları, bakışı, sıcak tavrı beni rahatlatıyor tabi. Oturuyoruz başkanla, sosyal mesafeyi de koruyarak. Yüzüne bakıyorum ve içimde bu sohbet çok iyi olacak diye keyifleniyorum. Başkanın yüzü yine kızıl tonda ve moralli. Çünkü bazen kendisini esmer bazen de kızıla çalan sarışın teniyle görebiliyorum.

 

Kızıl tenli ve gülümseyen yüzüyle Başkan Seçer çok daha neşeli, sıcak ve sevimli oluyor. Bu da beni oldukça rahatlatıyor.

 

Nasılsınız diyorum Başkana… Her şeye rağmen çok iyiyiz diyor, Pandemi sürecinde tüm arkadaşlarla büyük emek sarf ettiklerini ve başarılı da olduklarına inandığını anlatıyor.  Gerçekten Başkan Seçer’ in kendinden emin, rahat ve güven veren duruşuyla Mersin adına umutlandığımı söyleyebilirim.

 

Bu süreci göründüğü kadarıyla başarılı bir şekilde atlattınız ve gelecek yeni tehditlere karşı da artık hazırlıklı olduğunu belli. Peki, bundan sonraki süreçte ne yapacaksınız diye sormaya başlıyorum.

 

Başkan Seçer başlıyor anlatmaya. “Pandemi süreci olağanüstü bir durum yarattı. Tüm arkadaşlarla çok iyi organize olduk. Herkesin takdir ettiği bir performans gösterdik. Sahaya çıktığımda vatandaşların ilgisi, sorusu ve yaklaşımından bunu gördüm. Pandemi sürecindeki çalışmalarımızdan dolayı, Hukuken, Ahlaken, Vicdanen ve İnsanen rahatım. Bu da bizi çok mutlu etti ve umutlandırdı” diye sözlerine başladı.

 

Başkan Seçer kararlı, inançlı ve heyecanlı bir ses tonuyla anlatmaya devam etti. “ Tüm daire başkanlarıyla bir toplantı taptım. Artık her üst yöneticinin, daire başkanının, şube müdürlerinin sahada olması gerektiğini anlattım. Geliştirdiğimiz projelerin hayata geçirilmesi sürecini başlattığımızı anlattım. Kesin ve net söylüyorum Semir Bey, Bundan sonra başta ben olmak üzere tüm arkadaşlarım sahada olacak. Halkın arasında olacak. Bu konuda hiçbir toleransımın olmayacağını anlattım. Yeniceden Anamur’a kadar Mersinimizin en ücra köşesiyle yakından ilgileneceğiz. Sadece şehir merkezindeki görünen lüks yerleri değil, her karışı aynı görerek hizmetimizi bu temelde sürdüreceğiz. Tüm arkadaşlarımı uyararak Mersinin kuzey tarafının çok ihmal edildiğini, yoksul mahallelerinde aynı derecede hizmet almaları gerektiğini, aksaklık görmem halinde gereğini de yapacağımı anlattım. Bu konuda çok kararlı olduğumu arkadaşlarım da biliyor. Ayrımcılığa, fırsatçılığa, ihmalkârlığa hiç tahammülüm yok. Birçok projemiz hazır ve bazıları da devam ediyor. Bunları şehrimizin her tarafında başlatıyoruz”. Dedi.

 

Bu beni çok sevindirdi. Çünkü Bu konuya bende yazılarımda çok dikkat çekmiştim.

 

Evet, yokluğun, darboğazın, ekonomik daralmanın, meclisten borçlanma yetkisini alamamanın arkasına sığınmadan geleceği kurgulayarak anlatmaya devam ediyor Sayın Seçer, “Pandemi sürecinde ufak tefek sürtüşmeler oldu. Bunla zaman zaman yaşanan durumlardır, olabilir. Ancak, Türkiye’nin bu süreçten silkinmesi lazım. 700 yıllık bir devlet geleneği var. Kimin ne yapacağı kural ve teamüllerle belirlenmiştir. Biz işimizi yapıyoruz. Tüm kurumlarla da istişare halindeyiz. Ülkemiz için, Mersinimiz için birlikte çalışacağız ve hizmet değerlerini öne çıkararak, halkımızın her türlü ihtiyacını gidereceğiz.” Diye devam ediyor.

 

Başkan Seçer, ülkesine hizmet ettiğini, maddi ve manevi hiçbir beklentisinin olmadığını, hizmetlerle, kalkınmayla, temiz bir çevreyle, mutlu insanların yaşadığı bir süreci başlatmak istediklerini vurgulayarak kararlılığını ve Temiz bir belediye yaratmak istediklerini ifade ediyor. Bu ifadesinin karşılığın ise, “kamuoyunda dürüst ve çalışkan bir belediye başkanı var” imajının da kendisine güç verdiği görülüyor.

 

Başkan Seçer, konuşmasının devamında artık vatandaşın beklentilerinin farklılık göstereceğini ileri sürerek, ” Vatandaşlar normalleşmeyle birlikte temiz yollar, temiz su, temiz çevre, ulaşımda hayatı kolaylaştıran projeler beklentisi içinde olacaktır. İşte bizde buna hazırlıklıyız ve 1 Haziran’dan itibaren bunu süreci en iyi şekilde sürdürmeye kararlıyız.”

 

Kendisinden sıra dışı bir belediye başkanlığı beklentisinin olduğunu ve kendisinin de buna hazırlıklı olduğunu belirterek, “ Hayatın normalleşmesiyle görülecektir ki, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Yönetim anlayışımız, hizmet kalitemiz, planlamalarımız, sosyal ve kültürel aktivite ve yatırımlarımız gerçekten farkındalık yaratacak. Sıra dışı bir belediyecilik yaparak, büyük mesafeler kat edeceğiz. Buna inanıyoruz ve kendimize ve arkadaşlarımıza güveniyoruz. Halkın da bu beklenti içinde olduğu bilinciyle hareket ediyoruz.” Diyerek umutla kendisini dinlemenin keyfini çıkarıyorum bende.

 

Başkan Seçer, eğitimde fırsat eşitliğini, yoksullukla mücadelede adil davranılacağını, esnaflarla sürekli diyalog içinde olunacağını, sanayiciyle dayanışma içinde hareket edeceklerini, çocukların gelişimi ve korunması, yaşlıların bakım ve değerlendirilmesini, kadınların yaşamın öznesi olduğunu, kültürel yatırımlarının Mersin’in her köşesine gideceğini anlatarak heyecan yaratıyor adeta. Anlatılanlar karşısında umutlanmamak, heyecanlanmamak, saatlerce başkanı dinleme arzusunda olmamak mümkün değil.

 

Başkan Seçer devamla,  tarımsal örgütlenmenin gerçekleşeceğini ve bu konuda kooperatifleşmeyle işe başladıklarını, semt sahalarıyla gençlerin sporla buluşmalarını, yeni imar planlamaların da tüm eski ve yeni yolların bisiklet yolları olarak planlara işaretlenmesini sağlayacaklarını anlatıyor. Bisiklet yollarına başladıklarını, ilgili daireye kesin talimat verdiğini, en kısa sürede caddelerin güzel görüntülerle şehre renk katacağını söylüyor.

 

En önemlisi ise, Başkan Seçer’ in basın ve kamuoyundan gelen eleştirilere karşı takındığı tavır oldu. Başkan Seçer, “Türkiye genelinde ve Mersin özelinde birçok olumlu ve yer yer olumsuz eleştiriler alıyoruz. Bize yapılan her eleştiriyi ciddiye alıyoruz. Bu bizi daha da güçlendiriyor. Özellikle yerel basının içinde bulunduğu sıkıntıları hepimiz biliyoruz. Onları anlamaya ve bize güç katacak, bizi yanlışlardan alıkoyacak çok değerli görüşleri içimizde değerlendiriyoruz ve büyük önem veriyoruz.

Bazen de art niyetli haberler de oluyor. Bunları da normal karşılıyoruz. Hayatın akışı içinde bu gerçeklikte var. Ama vatandaştan gelen eleştirileri de özenle değerlendiriyoruz. Halkın istem ve talepleri doğrultusunda sosyal yaşama ve kent düzenine biçim vermeye çalışıyoruz.” Diyerek sohbetimizin sonunda en önemli vurguyu yapıyor.

 

Başkan Seçer halkı yakından ilgilendiren iki konunun üzerinde hassasiyetle duruyor. Yoksulluğun, çaresizliğin ve geri kalmışlığın kader olmadığını, el birliğiyle bunun üstesinden gelinebileceğini, bunun da Merkezi hükümetin ve yerel yönetimlerin koordinasyonunda yürütülebileceğini belirtiyor.

 

Aynı Güleryüz ve sıcak ilgiyle taş binadan ayrılıyorum. Kendi kendime sohbeti toparlamaya çalışıyorum. Önce dürüst ve çalışkan bir başkanın olması beni mutlu ediyor. Kararlı duruşu, ileriyi görmesi, Ülkesi ve şehri için beslediği sevgiyi ve hizmet aşkını yorumluyorum. Meclisteki kargaşanın ne kadar anlamsız ve gereksiz olduğunu, borçlanmadan da çok güzel hizmetlerin yapabileceğine odaklanmış bir başkanın olması rahatlığıyla yürüyor ve akıl yürütmeye devam ediyorum.

 

Başkanın kendisine ve çalışma arkadaşlarına güvendiği kadar, bende onlara güveniyor ve umutlu olduğumu bildirmek istiyorum.

 

Bunu öylesine değil, inanarak söylüyorum.

 

En azından entrikaların olmadığı, temiz bir belediye olacağına inanıyorum. Temiz bir belediyenin de temiz işler yapacağına inanıyorum.

 

Ana başlıklarını aktarmış olduğum röportajın ilginç yararlı ve toplumun geleceğine ışık tutan ayrıntıları önümüzde ki günlerde siz değerli okuyucularımla paylaşmak üzere hoşça kalın diyorum.

 

Kalın Sağlıcakla. (Mersin Times)

 
Etiketler: MERSİN, GÜZEL, BİR, ŞEHİR..,
Yorumlar
Diğer Yazılar
CEMİYET SÖYLEYİŞİLERİ: BEDRETTİN GÜNDEŞ
VEKİL KILAVUZ’UN AMACI NE?
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİNDE KARARLI BAŞLANGIÇ
ÇALIŞAN GAZETECİLER: NEYİ KUTLUYORUZ? NEYİMİZİ KUTLUYORSUNUZ?
ÇAĞDAŞLIK İLE YOBAZLIK İLİŞKİSİ…
BÜYÜKŞEHİR SEÇER’LE GÜVEN VERİYOR…
LOGO YA DA SİMGE…
HİZMETİ ENGELLEME İTTİFAKI
MEYDAN TARTIŞMASI…
BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ…
GAZETECİLİK Mİ? HEDEF SAPTIRMA MI?
MBŞB: LOKOMOTİF VE DAİRELER-1
SEÇER’İN HIZINA YETİŞMEK ÇOK ZOR…
BAŞKAN SEÇER’İN ÖNGÖRÜSÜ…
Meral Seçer…
Kocamaz’ın göremedikleri!
EMEKÇİYE BAŞKAN SEÇER’DEN JEST…
MERSİN: ‘ÖZGÜR’LÜGE ‘KADIN ELİ’ DEĞİNCE
YENİ ŞAFAK HABERİ VE BEDRETTİN GÜNDEŞ…
GÜLTAK ‘TAKKİYE YAPIYOR” DEMESİNLER İSTERİM.
YERELDE MECLİSİN ÖNEMİ
BELEDİYELERİ RAHAT BIRAKIN…
HUZURLU SOHBETLER VE MARİNA KAVŞAĞI…
Büyükşehir’in 1 Haziran Startı-1
MESKİ Ne Yapıyor!
BAŞKAN SEÇER ARTIK SAHADA…
PANDEMİ SÜRECİ VE ANKET SONUÇLARI…
MERSİN’İN ÖNÜNDEKİ ENGELLER…
SİYASİ AÇ’LIK, SİYASİ AÇ’IKLIK
Seçmenler ‘Duygu’ ile Seçerler, seçilmişler ‘Mantığı’ ile hizmet’ ederler
Seçilmişlerin Partiler üstü hizmetlerini sevmiştim
VAHAP SEÇER Mİ? KOCAMAZ MI?
MECLİSTE ŞOK EDİCİ TAVIRLAR…
MÜCBİR SEBEPLERDE MECLİSİN TAVRI
BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ…
BAŞKAN SEÇER ‘BANA ŞAKA YAPTI’
Büyükşehir makina ikmal tasarrufta…
Dünya Günü, Arı Günü ve Pandemi
MESKİ VE ERTAN LİMAN…
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
41
0
4
2
13
19
2
Fenerbahçe
39
0
4
3
12
19
3
Galatasaray
36
0
5
3
11
19
4
Gaziantep FK
34
0
3
7
9
19
5
Hatayspor
31
0
6
4
9
19
6
Alanyaspor
31
0
6
4
9
19
7
Trabzonspor
30
0
5
6
8
19
8
Fatih Karagümrük
27
0
6
6
7
19
9
Yeni Malatyaspor
27
0
6
6
7
19
10
Antalyaspor
25
0
6
7
6
19
11
Göztepe
25
0
6
7
6
19
12
Sivasspor
24
0
5
9
5
19
13
Çaykur Rizespor
24
0
7
6
6
19
14
Başakşehir FK
23
0
8
5
6
19
15
Kasımpaşa
22
0
9
4
6
19
16
Konyaspor
22
0
9
4
6
19
17
Kayserispor
19
0
10
4
5
19
18
Gençlerbirliği
19
0
10
4
5
19
19
MKE Ankaragücü
18
0
11
3
5
19
20
BB Erzurumspor
17
0
11
5
4
20
21
Denizlispor
14
0
11
5
3
19
Özlü Sözler
"İşlediğiniz günahları gizlediğiniz gibi, iyilikleri de gizleyiniz "


Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı