Yazı Detayı
17 Mayıs 2020 - Pazar 00:27
 
MECLİSTE ŞOK EDİCİ TAVIRLAR…
Semir BOLAT
 
 

Dün ‘Mücbir sebeplerde, Meclisin Tavrı’ başlıklı bir yazı yazmıştım. Mersin’in geleneksel ruhla sağ duyunun hakim olacağı bir karara tekrar imza atmak yakışır demiştim. Geçmişte yaşanılan bunu gösteriyordu. Gelecek adına Pandeminin yol açtığı bütün yaralara rağmen olumlu kararlarla bunu tekrar yaşatacak ve zor günler de partiler üstü bir kararla Mersin halkına yakışan ramazan coşkusu ve 19 Mayıs’ın 101. yılına denk gelen bu dönemde “çifte bayram” yaşatarak herkesi şaşırtması yakışır demiştim.

 

Çünkü bu zor günlerde böyle bir dayanışmaya yaşamsal anlamda ‘siyasi çıkarlardan çok daha fazla ihtiyaç vardı.

 

Çağımızın en büyük belasıyla karşı karşıya gelinmesine rağmen; Mersin sağduyulu bir örneklemeyle bugüne kadar bütün dikkatleri üzerine çekmişti.

 

Korona virüs bütün dünyayı etkisi altına aldı.  Buna göre de, herkes kendi bilinci ve kapasitesi ölçeğinde, bu belayla mücadele etme durumunda kaldı.

 

Mersin Pandemi sürecinde;  İl Valiliği, Büyükşehir ve İlçe Belediyeleri olağanüstü gayretle tüm dikkatleri üzerine çekti.

 

Büyükşehirler arasında Koronadan en az etkilenen şehir oldu. Bu da Mersin STK’larının, sağlık çalışanlarının, Pandemi kurulunun ve büyük özveriyle süreci iyi yöneten Büyükşehir Belediyesinin yaratmış olduğu dayanışma ve birlikte hareket etme başarısıydı.

 

Gerçekten Mesleki odalarının temsilcileri ve Büyükşehir Belediyesinin dayanışması Mersin’in geleceği açısından büyük umutlar yaratmıştı. “Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” sözü herkes tarafından dillendiriliyor ve geleceğe umutla bakılıyordu artık.

 

Başkan Vahap Seçer, hizmetlerin aksamaması için meclisten borçlanma talebinde bulundu. Meclis öncesi Toroslar ve Akdeniz Belediye Başkanlarının “Daha önce alınan 160 milyonluk borcun hesabı verilsin, ondan sonra yeniden borç istensin” sözleri basın ve kamuoyuna yansıdı.  Bu demeçlere karşılık, bütün gözler Başkan Seçer’e çevrilmişti.  Herkes Başkan Seçer’ in kullandığı borçlanmayı, nerelere harcadığının hesabını verebilecek mi diye, beklenti içine girdi.

 

Hepimiz bu maddenin görüşülmesi sırasında, Başkan Seçer’ in açıklamalarına odaklandık.

 

Başkan konuştukça ve geçmiş dönemin borçlarını nasıl düşürdüklerini, acele etmeden faizlerin düşmesini bekleyerek yaptıkları borçlanmanın kuruşuna kadar nerelere harcandığını, yapılan hizmetleri sıralarken tasarruf değil, israfı nasıl önlediklerini, dairelerin tek tek yaptıkları hizmetleri, mali dengeyi nasıl disipline ettiklerini sıralayınca, salonda tüm meclis üyeleri ve katılımcıları bir sessizlik sardı.

 

Gerçekten muhteşem işler yapılmış. 2 milyar 400 milyon olan borcu değil arttırmak,13 aylık sürede 1 Mayıs gününe kadar 876 milyon749 bin TL borç ödenmiştir. 877 milyona yakın düşürerek, bankalar dâhil toplam 1 milyon 523 bine TL ye geriletmiştir. Geçmiş dönemin şaibeli dosyaları ise, yargıya intikal ettirilmiştir.

 

Bir yıl içinde yapılanlara bakıyorsun, mali disipline bakıyorsun, anlatılanlara bakıyorsun; Başkan Seçer’i ayakta alkışlanması gereken bir ortamın yaratıldığını düşünüyorsun.

 

Bu Meclisten; anlatılanlardan, açıklamalardan sonra, borçlanmayı tartışmadan evet diyebileceği bir sonuç bekliyorsun.

 

Hele özellikle bu Pandemi sürecindeki performansından dolayı, Başkan Seçer’in mükâfatlandırılacağı umudu doğuyor salonda.

 

Artık eski köhnemiş siyaset terk edilecek, insan ve tabiatın daha sağlıklı yol alması için dayanışma içinde olunacağı beklentisi oluşmuştu.

 

Ne var ki, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Olağanüstü toplantısında yaşananlar, hepimizi hayal kırıklığına uğrattı.

 

Muhalefet ettiklerini düşünen meclis üyelerinin, hiçbir oturumda bu kadar sıradanlaşmış, basit ve komik duruma düşülen bir durum yaşanmamıştı.

 

Gültak, kendi karizmasını kendi çizdi. Önce borçlanmanın hesabını sordu! Başkan Seçer’in kuruşu kuruşuna açıklaması, Gültak’ın oturduğu yerde gittikçe koltuğa gömülmesine neden oldu.

 

Hele Adsız Afşin Başkanın “Biz siyaseten zor durumdayız, dışarıda işten atılanlar var” diyerek bu teklife sırt çevirmesi, bütün umutları çöpe attı. Memleket, hizmet, dayanışma, vatandaşın sağlığı hepsi hikâye…

 

AK Parti adına Gurup sözcüsü Mevlüt Ekmekçiler’in gündemle alakası olmayan konulara girmesi ise, önceden olumsuz kararın verileceğinin işaretleri oldu. Muhalefet edenlerin hiç biri konuşmalarında inandırıcı olamadı.

 

Korona Virüs insanları kendine getirir görüşü, daha aklıselim davranılır düşüncesinin ne kadar boş bir beklenti olduğu, bu Meclis oturumunda kendisini gösterdi.

Korona değil, kıyamet günü gelse de, siyaseten kendini yaşatanların değişeceği artık inandırıcı gelmiyor insana. Bu koşullar da bile, bu derece komik gerekçeler öne sürülüyorsa, kime ne söylene bilir ki…

 

Allah tekrar Vahap Seçer’e yardımcı olsun. Bu kadar sığ düşünen, vesayetten kurtulamayan bazı meclis üyelerinin sevgisizliği oldukça ve sürdükçe işi gerçekten çok zor.

 

Salonun sosyal mesafeye göre ayarlanmış arka koltuklardan izlerken, bizim gibi gazeteciler bile “Allah kahretsin bu ne saplantı, bu ne ayırımcılık bu ne öngörüsüzlük” diyerek yerimizde kıvranırken, Başkan Seçer’e Allah yardımcısı olsun demekten başka söyleyecek söz bulamadık.

 

Artık, muhalefet eden meclis üyelerinin inanırlığı olabilecek mi? Mersinde yaşayan vatandaşların buna tepkisi nasıl olur bilmem ama benim umudum kalmadı.

 

Toplum çok yorulmuş ve psikolojisi bozulmuş durumda. Yönetenler de yönetilenler de travma geçiriyor. Gültak’ın Başkan Seçer’e “psikolojiniz bozulmuş” demesi hiç yakışık olmadı. 2 aydır kendisinin de yakından şahit olduğu süreçte, işin başından ayrılmayan Seçer’e karşı bu söylemi, Gültak’a toz kondurmayan yanımdaki arkadaşları da rahatsız etti.

 

Bu toplum, kadar büyük belalarla karşılaşmasına rağmen, kendisine çeki düzen veremiyorsa, bizim çırpınışımızın kıymeti Harbiye’si de olmayacaktır diye düşünüyorum.

 

“Mersin sevdası”, “Mersin için hizmet”, “Dayanışma” ve “Belalardan birlikte kurtulma” demeçlerine kim inanır ki artık!

 

Yazık partiler üstü hizmet anlayışı ile bu zor günlerde halka umut ve coşku veren Vahap Seçer Mersinli siyasilerin sağduyunun sesi olduğuna inanılan Mustafa Gültak ve Adsız Afşın Yılmaz’ın Mersin Halkına hizmet etmenin en zor gününde tekrar Cumhur İttifakının menfaatlerini halkın menfaatlerinin önüne koymalarıyla hatırlanacaktır.

 

Bu dönemde böylesine bir fırsatın HALK adına kaçırılmış olması adına çok üzgünüm.

 

Yazık hem de çok yazık.

 

İyilik üzerine düşünen ve uygulayanlar,

 

 Kalın Sağlıcakla… (MersinTimes)

 

 
Etiketler: MECLİSTE, ŞOK, EDİCİ, TAVIRLAR…,
Yorumlar
Diğer Yazılar
CEMİYET SÖYLEYİŞİLERİ: BEDRETTİN GÜNDEŞ
VEKİL KILAVUZ’UN AMACI NE?
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİNDE KARARLI BAŞLANGIÇ
ÇALIŞAN GAZETECİLER: NEYİ KUTLUYORUZ? NEYİMİZİ KUTLUYORSUNUZ?
ÇAĞDAŞLIK İLE YOBAZLIK İLİŞKİSİ…
BÜYÜKŞEHİR SEÇER’LE GÜVEN VERİYOR…
LOGO YA DA SİMGE…
HİZMETİ ENGELLEME İTTİFAKI
MEYDAN TARTIŞMASI…
BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ…
GAZETECİLİK Mİ? HEDEF SAPTIRMA MI?
MBŞB: LOKOMOTİF VE DAİRELER-1
SEÇER’İN HIZINA YETİŞMEK ÇOK ZOR…
BAŞKAN SEÇER’İN ÖNGÖRÜSÜ…
Meral Seçer…
Kocamaz’ın göremedikleri!
EMEKÇİYE BAŞKAN SEÇER’DEN JEST…
MERSİN: ‘ÖZGÜR’LÜGE ‘KADIN ELİ’ DEĞİNCE
YENİ ŞAFAK HABERİ VE BEDRETTİN GÜNDEŞ…
GÜLTAK ‘TAKKİYE YAPIYOR” DEMESİNLER İSTERİM.
YERELDE MECLİSİN ÖNEMİ
BELEDİYELERİ RAHAT BIRAKIN…
HUZURLU SOHBETLER VE MARİNA KAVŞAĞI…
Büyükşehir’in 1 Haziran Startı-1
MESKİ Ne Yapıyor!
BAŞKAN SEÇER ARTIK SAHADA…
PANDEMİ SÜRECİ VE ANKET SONUÇLARI…
MERSİN GÜZEL BİR ŞEHİR..
MERSİN’İN ÖNÜNDEKİ ENGELLER…
SİYASİ AÇ’LIK, SİYASİ AÇ’IKLIK
Seçmenler ‘Duygu’ ile Seçerler, seçilmişler ‘Mantığı’ ile hizmet’ ederler
Seçilmişlerin Partiler üstü hizmetlerini sevmiştim
VAHAP SEÇER Mİ? KOCAMAZ MI?
MÜCBİR SEBEPLERDE MECLİSİN TAVRI
BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ…
BAŞKAN SEÇER ‘BANA ŞAKA YAPTI’
Büyükşehir makina ikmal tasarrufta…
Dünya Günü, Arı Günü ve Pandemi
MESKİ VE ERTAN LİMAN…
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
41
0
4
2
13
19
2
Fenerbahçe
39
0
4
3
12
19
3
Galatasaray
36
0
5
3
11
19
4
Gaziantep FK
34
0
3
7
9
19
5
Hatayspor
31
0
6
4
9
19
6
Alanyaspor
31
0
6
4
9
19
7
Trabzonspor
30
0
5
6
8
19
8
Fatih Karagümrük
27
0
6
6
7
19
9
Yeni Malatyaspor
27
0
6
6
7
19
10
Antalyaspor
25
0
6
7
6
19
11
Göztepe
25
0
6
7
6
19
12
Sivasspor
24
0
5
9
5
19
13
Çaykur Rizespor
24
0
7
6
6
19
14
Başakşehir FK
23
0
8
5
6
19
15
Kasımpaşa
22
0
9
4
6
19
16
Konyaspor
22
0
9
4
6
19
17
Kayserispor
19
0
10
4
5
19
18
Gençlerbirliği
19
0
10
4
5
19
19
MKE Ankaragücü
18
0
11
3
5
19
20
BB Erzurumspor
17
0
11
5
4
20
21
Denizlispor
14
0
11
5
3
19
Özlü Sözler
"İşlediğiniz günahları gizlediğiniz gibi, iyilikleri de gizleyiniz "


Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı