Yazı Detayı
28 Haziran 2020 - Pazar 11:27
 
Büyükşehir’in 1 Haziran Startı-1
SEMİR BOLAT
 
 

YENİCE MAHALLESİ

Bir Belediye Başkanı, Önce Adaletli ve Vicdanlı olmalı…Bir Belediye Başkanı önce ayrımcılığı ret etmeli. Ahlaksal ve evrensel değerlere saygı duymalı.

 

Şimdi gelelim Mersin’in kaderiyle yakından ilgili olan bir kurumun başındaki kişiye; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer…

 

Başkan Vahap Seçer’i nasıl bilirsiniz diye söylendiğinde, her kesimden insanın duraksamadan üzerine basarak söylediği bir şey var…

 

Dürüst ve çalışkan.

 

Bir insanın en önemli iki özelliği olmalı; Dürüstlüğü ve çalışkanlığı.

 

Dürüstlüğün içinde; erdem, empati, ahlak, vicdan, adalet ve aile var.

 

Çalışkanlığın içinde ise; üretkenlik, disiplin, geniş bakış açısı, deneyim, öngörü gibi değerleri sayabiliriz.

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i özellikle 1 Haziran’dan itibaren çok daha yakından takip etmeye başladım. Her geçen gün kendisini ve yapmak istediklerini daha iyi anlamaya çalışıyorum.

 

Bazen etkinliklerine katılıyor bazen de TV’lerden canlı, sosyal medyadan da yaptıklarını takip ediyorum. İlçe ziyaretlerini izledikten sonra, hiç kimse hakkında önyargılı olmamak gerektiğini düşüncelerimde pekiştirdim.

 

Başkan Seçer Mersin’in geleceğiyle ilgili, halk tarafından güven duyularak görevlendirilmiş bir siyasi yönetici. Yönetme anlayışı, kente ve insana bakışı, niyeti, kapasitesi neyse; Mersin’in geleceği de o doğrultuda olur. Kapsayıcı, bütünleştirici, katılımcı bir bakış açısıyla hareket ederek, ayrımcılığı ret ediyorsa bütün sorunlar arka arkaya çözülür.

 

1 Haziran Büyükşehir için bir atılım günü olarak değerlendirile bilinir. Başkan, son günlerdeki konuşmalarda hep bu konuya gönderme yapıyor. Geçiş süreci, Pandemi derken artık değişim ve dönüşümün başlaması ve çalışmaların her alanda hız kazanması vurgusunu yapıyor.

 

1 Hazirandan itibaren çok yakından takip ettiğimi belirtmiştim. Evet, Çamlıyayla’dan Anamur’a kadar her İlçede başkanın ayak sesleri, katılımcı anlayışı, hizmetlerin yerinde takip edilişi ve kamuoyunun bilgisine sunuluşunu izliyorum.

 

Her gittiği yerde Belediye Başkanlarını ziyaret edişi, yanlarında olduğunu ifade etmesi, her konuda destek olacağını belirtmesi, kamuoyunda da Seçer’e karşı son derece iyi bir algının oluştuğunu göstermektedir.

 

Pandemi döneminin yansıması olarak su faturalarındaki artışlar, bazı mahallelerde ikincikata çıkmayan içme suyunun rahatsızlığı, dere kenarındaki mahallelerin ilaçlama yapılmasına rağmen sinekten rahatsızlık duymaları, bazı mahallelerde geçmişten kaynaklanan ve ayrımcılık yapıldığı iddia edilen yolların bozukluğu vatandaş tarafından dile getiriliyor.  20 yıldır bir türlü uygulamaya geçemeyen imar planlarının vatandaşlarda yarattığı rahatsızlık,Başkan Seçer’ in İlçe ve mahalle ziyaretlerinde karşısına çıkan vatandaş şikâyetleri.

 

Cuma günü Tarsus’a bağlı eskiden Belediyelik olan Yenice mahallesindeyiz. Uzaktan htirmeden olup biteni izliyorum. Başkan Vahap Seçer Yenice’ye gelecek diye vatandaşlarda bir memnunluk var. Pür dikkat başkanı dinliyorlar. Sorunlarını anlatıyorlar. Gerçekten geçmiş dönem yöneticilerinin ne kadar ihmalkâr davrandığını insan görebiliyor. Adeta cezalandırılmış bir bölge havasında Yenice.

 

Özellikle Başkan Seçer’ in de çok yakından bildiğini söylediği Günyurdu ve Atgirmez mahallelerini görünce vicdan ahlak, adalet ve eşitliğin ne kadar dışlandığını görüyorsunuz bu mahallelerde.

 

Bu iki mahallede yaşayan vatandaşlar, 40 yıl önceden ağırlıkta Urfa Siverek’teki yurtlarını terk ederek buralardaki tarım alanlarında çalışmaya gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları. Bu geri bıraktırılmış mahalleler ise, emekçi insanların oluşturduğu bir “yaşam” alanı. Yaşam alanı derken geri bıraktırılmış, alt yapısı olmayan, imarı olmayan, bakımsız ve eğreti yapılardan oluşan bir mahalle. Bu mahallelere hizmet götürmeyen, ayrımcılığı yapan her kimse gerçekten yazıklar olsun.

 

Ama her şeye rağmen hepsinin yüzü gülüyor. Vakur duruşlarıyla Başkan Seçer’i dinliyorlar. Kalabalık bir vatandaş topluluğu var toplantıda. Başkan Seçer, geçmişe gönderme yaparak duygusal bir konuşma yapıyor. “İlk gençlik yıllarımda merhum babam ile birlikte tarım alanında çalışırken Atgirmez'e sıkça gelirdik. Çok iyi bildiğim, birçok aileyi tanıdığım bu mahalleye yıllar sonra belediye başkanı olarak geldim” diyerek, zamanında rahmetli babasıyla bu tarlalarda güneşin altında bu insanlarla nasıl bir bağ kurduklarını anlatıyor.

 

Bölgeyi iyi tanıdığını söylüyor. Artık bir belediye başkanı olarak buralara dokunmak, kaderini değiştirmek, adaletli davranmak gerektiğini anlatıyor.Her vatandaşın hizmetlerden eşit bir şekilde faydalanmasını sağlamak üzere, üstlendiği görevin huzur ve mutluluğuyla ve yüzündeki umutlu bakışıyla konuşmasını sürdürüyor. Seçimden önce buralara geldiğini, destek istediğini ve desteği gördüğünü, herkes gibi bu mahallelerinde hizmetlerden eşit bir şekilde nasibi alması gerektiğini anlatıyor Başkan Seçer.

 

Başkan Seçer, beraberinde getirdiği MESKİ yetkililerini konuşturuyor. Bu örselenmiş ve geri bıraktırılmış mahallede kanalizasyonun ne zaman tamamlanacağını soruyor. Yetkili emin bir şekilde “Bu yılsonu bitireceğiz” diyor. Buna Başkan’da, vatandaşlarda mutlu gözlerle bakıyor.

 

Başkan yetkiliden vatandaşların önünde tekrar etmesini istiyor. Yetkili “Evet başkanım bu yılın sonunda bu mahallenin kanalizasyon sorununu bitireceğiz” diyor. 40 yılın ihmalini çözebilmenin erdemini yaşıyor Başkan Seçer. “Mahalle sakinlerine müjdeyi veriyorum, 6 kilometrelik kanalizasyon hattı ve paket arıtma için ilk kazmayı 4 Temmuz'da vuracağız. Bu yıl bitmeden Atgirmez ‘in kanalizasyon sorunu bitecek” diyor.

“Atgirmez ile Günyurdu arasındaki 4 kilometrelik yol da bu yıl içinde sathi kaplama ile kaplanacak” dediğinde, vatandaşlardan karşılık olarak, büyük alkış ve gülen yüzlerin mutluluğunu alıyor Başkan Seçer.

 

“Atgirmez Mahallesi'nde yaşayan kadınların, Yenice merkezde kuracağımız kurs merkezi ve kreşlerden faydalanması için çalışma yapacağımızın sözünü de verdim. Diyor Başkan Seçer. Kadınlarla, çocuklarla toplu resim çekiyor.

 

“Senelerdir sabırla hizmet bekleyen Atgirmez Mahallesi için daha çok yapacak işimiz var. Bizleri samimiyetle ağırlayan mahalle sakinlerine teşekkür ediyorum” diyor.

 

Mahalle sakinleri umutlu bakışlarla, doğal ve sade tavırlarıyla, kendilerine yakın gördükleri ve inandıkları Vahap Seçer’e hayranlıkla bakıyorlar.

 

Çünkü bu kadar ilgisiz ve ayrımcılığa maruz kalmalarına rağmen, kendilerine yakınlık gösteren, hizmet getiren, samimi yaklaşan, ayrım yapmayan bir Başkan görüyorlar karşılarında.

 

Mersin bu bakış açısı, bu adaletli yaklaşım ve hizmet aşkıyla çok şey kazanacak.

 

Çünkü Yenice tüm Dünya’nın tarihinde İsmet İnönü ve Winston Churchill gibi iki önemli devlet adamının 2. Cihan savaşının kaderini değiştiren gözlerden uzak VAGON Görüşmesinin dünyayı değiştiren ev sahipliğinin, artık YENİCE olmak üzere tüm Mersinin aydınlık geleceğine doğru değişmesinin zamanı gelmiştir. Sanırım Vahap Seçer de bu kadim ilçede aynı duygular içinde değişim rüzgârını başlatmak için YENİCE mahallesini seçmiştir.

Kalın Sağlıcakla. (Mersin Times)

 
Etiketler: Büyükşehir’in, 1, Haziran, Startı-1,
Yorumlar
Diğer Yazılar
BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ: SEVGİ KAVŞAĞI
BOĞAZİÇİ ÖĞRENCİLERİ: ‘TERÖRİST DEĞİL, GENÇ YURTAŞ’
TAŞBİNA YANMAZ SEÇER YILDIRILMAZ
VATANDAŞ SEÇER’İ NEDEN SEVİYOR…
CEMİYET SÖYLEYİŞİLERİ: BEDRETTİN GÜNDEŞ
VEKİL KILAVUZ’UN AMACI NE?
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİNDE KARARLI BAŞLANGIÇ
ÇALIŞAN GAZETECİLER: NEYİ KUTLUYORUZ? NEYİMİZİ KUTLUYORSUNUZ?
ÇAĞDAŞLIK İLE YOBAZLIK İLİŞKİSİ…
BÜYÜKŞEHİR SEÇER’LE GÜVEN VERİYOR…
LOGO YA DA SİMGE…
HİZMETİ ENGELLEME İTTİFAKI
MEYDAN TARTIŞMASI…
BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ…
GAZETECİLİK Mİ? HEDEF SAPTIRMA MI?
MBŞB: LOKOMOTİF VE DAİRELER-1
SEÇER’İN HIZINA YETİŞMEK ÇOK ZOR…
BAŞKAN SEÇER’İN ÖNGÖRÜSÜ…
Meral Seçer…
Kocamaz’ın göremedikleri!
EMEKÇİYE BAŞKAN SEÇER’DEN JEST…
MERSİN: ‘ÖZGÜR’LÜGE ‘KADIN ELİ’ DEĞİNCE
YENİ ŞAFAK HABERİ VE BEDRETTİN GÜNDEŞ…
GÜLTAK ‘TAKKİYE YAPIYOR” DEMESİNLER İSTERİM.
YERELDE MECLİSİN ÖNEMİ
BELEDİYELERİ RAHAT BIRAKIN…
HUZURLU SOHBETLER VE MARİNA KAVŞAĞI…
MESKİ Ne Yapıyor!
BAŞKAN SEÇER ARTIK SAHADA…
PANDEMİ SÜRECİ VE ANKET SONUÇLARI…
MERSİN GÜZEL BİR ŞEHİR..
MERSİN’İN ÖNÜNDEKİ ENGELLER…
SİYASİ AÇ’LIK, SİYASİ AÇ’IKLIK
Seçmenler ‘Duygu’ ile Seçerler, seçilmişler ‘Mantığı’ ile hizmet’ ederler
Seçilmişlerin Partiler üstü hizmetlerini sevmiştim
VAHAP SEÇER Mİ? KOCAMAZ MI?
MECLİSTE ŞOK EDİCİ TAVIRLAR…
MÜCBİR SEBEPLERDE MECLİSİN TAVRI
BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ…
BAŞKAN SEÇER ‘BANA ŞAKA YAPTI’
Büyükşehir makina ikmal tasarrufta…
Dünya Günü, Arı Günü ve Pandemi
MESKİ VE ERTAN LİMAN…
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
57
0
5
3
18
26
2
Beşiktaş
54
0
5
3
17
25
3
Fenerbahçe
51
0
6
3
16
25
4
Trabzonspor
48
0
5
6
14
25
5
Hatayspor
45
0
7
6
13
26
6
Alanyaspor
42
0
8
6
12
26
7
Gaziantep FK
40
0
6
10
10
26
8
Fatih Karagümrük
40
0
8
7
11
26
9
Antalyaspor
34
0
6
13
7
26
10
Sivasspor
32
0
7
11
7
25
11
Göztepe
32
0
9
8
8
25
12
Konyaspor
31
0
10
7
8
25
13
Yeni Malatyaspor
31
0
9
10
7
26
14
Kasımpaşa
29
0
12
5
8
25
15
Çaykur Rizespor
28
0
10
10
6
26
16
BB Erzurumspor
25
0
13
7
6
26
17
Başakşehir FK
25
0
13
7
6
26
18
Kayserispor
25
0
12
7
6
25
19
Denizlispor
21
0
15
6
5
26
20
Gençlerbirliği
21
0
14
6
5
25
21
MKE Ankaragücü
20
0
15
5
5
25
Özlü Sözler
Fikir sahibi olmaya,mal sahibi olmaktan fazla ihtiyaç duyacağımız gün gerçek zenginliğin sırrını bulacağız.


PEYAMİ SAFA
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı