Yazı Detayı
06 Temmuz 2020 - Pazartesi 09:55
 
BELEDİYELERİ RAHAT BIRAKIN…
SEMİR BOLAT
 
 

Türkiye son yerel seçimlerde büyük değişim yaşadı.

 

Refah ve Ak Parti geleneği, önceki dönemlerde, belediyelerdeki “göreceli başarılı” hizmetlerinin karşılığı olarak, halkta büyük güven ortamı yaratmıştı.

 

Kayseri ve Konya belediyeleri, daha sonra Şimdiki cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul deneyimi, AK Partiyi hem hükümet yapmış, hem de iktidara taşımıştı.

 

18 Yıllık iktidarın en büyük destekçisi “İslami hareketin” halka dokunuşu ve belediyelerdeki “Başarısı” olmuştur.

 

AK Partinin hükümet olduktan sonra, her geçen gün bu “Başarısını" eriten ve son derece dip yapmaya götüren nedeni ise, yine halktan uzaklaşması oldu. Yoksulluğun, işsizliğin artması ve bir kesim tarafından ülke çıkarları göz ardı edilerek, demokrasiden uzaklaşma süreci bunda etkili oldu.

 

CHP 1989-94 döneminde elde ettiği başarıyı, halktan uzaklaşması nedeniyle kaybetti. Başarısız bir belediyecilik dönemi yaşayan CHP’li belediyeler, 30 yıllık bir serüvende, bir türlü kendini toparlayamadı.  Bu güvensizlik genel seçimlere de yansıyınca, sosyal demokrasinin toplum nezdinde hayat bulması da ertelenmiş oldu.

 

Şimdi yeni bir dönem yaşıyoruz. CHP büyük başarı sağlayarak 11 Büyükşehir belediyesini kazandı. Bunlardan Mersin ve Muğla Büyükşehir Belediye seçimlerinde “Millet ittifakı” gerçekleşmedi. HDP ise, ittifakın içinde olmamasına rağmen, AK Partinin uygulamalarını beğenmeyerek, CHP’ye destek olacağını belirtmişti.

 

Mersin Büyükşehirde Kocamaz aday olamayınca, İYİ Parti Mersin’de CHP’nin destekçisi olacağı yerde, kendi adayını Demokrat Partiden çıkararak seçimlere girdi.

 

Gözden kaçan bir durum ise, eğer Mersin’de de “Millet İttifakı” gerçekleşmiş olsaydı, Mersin Büyükşehir Belediyesini CHP alacak, İlçelerin tümünde de “Millet İttifakı’nın kazanması mümkün olacaktı.

 

İYİ Parti bunu göremedi. Ya da, Kocamaz’ın hırsına engel olamadı. Mersinde HDP Akdeniz’de yanlış strateji izleyerek, İYİ Parti ise, seçimlere ayrı girerek büyük hata yapmıştı.

 

Seçimleri kazanan CHP’nin adayı Vahap Seçer ise, uyguladığı seçim stratejisi, enerjisi, güven vermesi, ılıman kişiliği sayesinde, Mersin halkının desteğiyle işe başladı. Kocamaz döneminin tahribatı, ağır borç yükü, vasıfsız çalışanların çokluğuna rağmen, süreci iyi değerlendirdi. İlk dönemlerde birçok alanda eleştiriler almasına rağmen çabuk toparlandı.

 

1 Hazirandan itibaren, Başkan Seçer, halkın arasına giriyor, dertlerini dinliyor, sohbet ediyor, aksayan hizmetleri yerinde görüp anında ilgilileri uyarıyor. Bu tempo hem başkanın hoşuna gidiyor, hem de vatandaşların.

 

Yalnız burada çok önemli bir durum tespitini yapmak istiyorum. Başkan Seçer son derece iyi bir performans yakalamış. İlgili daire başkanlarıyla sahada dolaşıyor. Torosların zirvesindeki yaylaları, İlçeleri, esnafı dolaşıyor.

 

Başta Yörükler olmak üzere herkesin sevgisini kazanmış gibi. MHP’liler bile Seçer’e inanıyor ve güveniyor. Seçer tam hızla yürürken, önündeki en büyük engel yine kendi partisi içindeki bir takım iş bilmezlerin acemiliği ile karşılaşıyoruz.

 

Her ne kadar da Başkan Seçer, doğru bildiği yolda devam etse bile,  partisinin desteğini de arkasında görmek istiyor.

 

Ama gördüğümüz kadarıyla hiç te hoş olmayan bir takım görüntüler insanı rahatsız ediyor. Başkan Seçer, mahalleleri geziyor ve hizmetleri yerinde takip ediyor. Yanında sadece ilgili daire başkanı olması gerekirken, bir bakıyorsun İlçe Başkanı ve partililer yanında poz veriyor. Kendine vazife çıkaran sözde koruma, parti gençliği ve ilgisiz belediye çalışanları ise, adeta Başkanı ablukaya alıyorlar.

 

Başkan halka dokunmak istiyor, konuşmak dinlemek istiyor. Ama nafile. Burnunun dibine kadar yaklaşan parti yöneticileri ve ilgisiz belediye çalışanları olunca, işin rengi değişiyor.

 

Ne başkan halka dokunabiliyor, ne de halk başkanla yakınlaşabiliyor.

 

Adeta bir set çekiyorlar Başkanla halk arasına. Ayrıca bu bir parti çalışması değil, bütün halkı ilgilendiren belediye çalışmasıdır. Belediye çalışmasını takip etmek elbette partinin görevidir. Ancak belediye hizmetlerinde Başkan tarafsızdır. Yaptığı başarılı hizmetleri, kendi partisine oy kazandıracak kaygısı ve eşit davranarak sürdürmelidir. Başkan da her defasında ayrımcılığı ret ettiğini, herkese eşit hizmetin götürüleceğini belirtiyor.

 

Partililerin asıl görevi, başarılı hizmetleri sürdüren kendi partilisi olan Başkanın sırtında yük olmamalarıdır. Bu dönem CHP İl ve İlçeleri daha iyi bir örgüt yapısı oluşturdular. Özellikle Mezitli ve Yenişehir İlçe yönetimleri Pandemi sürecinde halka yakın olmaya çalıştılar. Tüm İlçelerde kadın kollarının çalışmaları da yabana atılır gibi değil.

 

İşin esası;  İl ve İlçe teşkilatları da, Büyükşehir’in Başarılı hizmetlerini övünerek ve gururlanarak her tarafta anlatmalarıdır. Yapılan hizmetlerin propagandasını yapmalarıdır. Başkanın yanında boy göstermeleri yakışık olmuyor. Halktan tepki de topluyor. Başkanın buna müsaade etmemesi lazım. Özellikle İl başkanının bunu engellemesi lazım. Belediye tarafından yapılan başarılı hizmetlere gölge düşürdüğünü bilmesi lazım.

 

İl Başkanı nasıl ki, kendisi bu tür Mersin’in genelini ilgilendiren hizmetlerde doğru bir yaklaşımla Başkanın yanında bulunmuyorsa, partilileri de engellemelidir. Kendisi Başkanın yanında dolaşmaması çok yerinde bir yaklaşımdır. Ya kendine vazife çıkaran partililere ne demeli!

 

Başkan Mahalleleri dolaşırken, ilgili muhtar, ilgili belediye yöneticisi, istemeleri durumunda her partinin birer meclis üyesinin katılması en doğru olanıdır.

 

Benden söylemesi. Başkanın yanında poz vereyim derken, karşı taraftan büyük tepki aldıklarını hatırlatmak isterim. Başkan Vahap Seçer’i yaptığı her doğru çalışma partiye güç katar. Başka partililerde de Başkan Vahap Seçer’e verilen destek adaletli ve eşit davranmasındandır.

 

Pazar günü izlediğim kadarıyla Soğucak, Yeniköy, Bekiralanı, Aladağ mahallelerindeki halkla buluşması da, kendisine olan ilgi ve alakanın göstergesi gibiydi. Vatandaşlar Başkanı kendilerine çok yakın hissediyorlar ve taleplerini de açıkça ifade ediyorlar.

 

Birçok tanıdığım MHP’li ve İYİ Partili seçmenin ve yöneticilerinin Başkan Vahap Seçer’i beğendikleri ve güvendikleri yönündedir. Bunu gölgelemenin bir anlamı yoktur. Başkan’ı sosyal medya üzerinden takip ettiğimiz kadarıyla, Parti İlçe teşkilatlarını da geziyor, partilileriyle bir araya geliyor. O zaman istediğiniz kadar boy boy poz verebilirsiniz!

 

Mersinde yaratılan özgürlük havası, hizmetlerde geliştirilen iyileşmeler, yatırımlardaki görünür çalışmalar Vahap Başkanı sevindirdiği kadar, vatandaşları da mutlu ediyor.

 

Pazar günü Gülnar’dan bir öğretmen emeklisi dostum yanımdaydı. Gülnar’ın üç önemli sorunu vardı dedi. İçme suyu, kanalizasyon ve soğuk hava deposu…

 

Büyükşehir’in bu üç hizmeti de başlattığını ve çalışmaların devam ettiğini, Gülnar’ın kurtulacağını belirtti. Bu nedenle Seçer’ in, Gülnar’da halkın büyük güvenini kazanmış durumda olduğu tespitini yaptı.

 

Lütfen bu iyi giden tempoya gölge düşürecek hareketlerden herkes sakınılmalıdır. Belediye hizmet yeridir, parti ise siyaset. Belediye iyi çalışırsa parti de iyi siyaset yapabilir. Yapamazsa söyleyecek bir şeyi kalmaz ve herkes mahcup olur.

 

CHP’nin tüm Büyükşehirlerde yarattığı olumlu havayı, hiçbir partilinin gölgelemeye hakkı da yok, gereği de yok.

Kalın Sağlıcakla

 

 

 

 

 
Etiketler: BELEDİYELERİ, RAHAT, BIRAKIN…,
Yorumlar
Diğer Yazılar
BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ: SEVGİ KAVŞAĞI
BOĞAZİÇİ ÖĞRENCİLERİ: ‘TERÖRİST DEĞİL, GENÇ YURTAŞ’
TAŞBİNA YANMAZ SEÇER YILDIRILMAZ
VATANDAŞ SEÇER’İ NEDEN SEVİYOR…
CEMİYET SÖYLEYİŞİLERİ: BEDRETTİN GÜNDEŞ
VEKİL KILAVUZ’UN AMACI NE?
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİNDE KARARLI BAŞLANGIÇ
ÇALIŞAN GAZETECİLER: NEYİ KUTLUYORUZ? NEYİMİZİ KUTLUYORSUNUZ?
ÇAĞDAŞLIK İLE YOBAZLIK İLİŞKİSİ…
BÜYÜKŞEHİR SEÇER’LE GÜVEN VERİYOR…
LOGO YA DA SİMGE…
HİZMETİ ENGELLEME İTTİFAKI
MEYDAN TARTIŞMASI…
BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ…
GAZETECİLİK Mİ? HEDEF SAPTIRMA MI?
MBŞB: LOKOMOTİF VE DAİRELER-1
SEÇER’İN HIZINA YETİŞMEK ÇOK ZOR…
BAŞKAN SEÇER’İN ÖNGÖRÜSÜ…
Meral Seçer…
Kocamaz’ın göremedikleri!
EMEKÇİYE BAŞKAN SEÇER’DEN JEST…
MERSİN: ‘ÖZGÜR’LÜGE ‘KADIN ELİ’ DEĞİNCE
YENİ ŞAFAK HABERİ VE BEDRETTİN GÜNDEŞ…
GÜLTAK ‘TAKKİYE YAPIYOR” DEMESİNLER İSTERİM.
YERELDE MECLİSİN ÖNEMİ
HUZURLU SOHBETLER VE MARİNA KAVŞAĞI…
Büyükşehir’in 1 Haziran Startı-1
MESKİ Ne Yapıyor!
BAŞKAN SEÇER ARTIK SAHADA…
PANDEMİ SÜRECİ VE ANKET SONUÇLARI…
MERSİN GÜZEL BİR ŞEHİR..
MERSİN’İN ÖNÜNDEKİ ENGELLER…
SİYASİ AÇ’LIK, SİYASİ AÇ’IKLIK
Seçmenler ‘Duygu’ ile Seçerler, seçilmişler ‘Mantığı’ ile hizmet’ ederler
Seçilmişlerin Partiler üstü hizmetlerini sevmiştim
VAHAP SEÇER Mİ? KOCAMAZ MI?
MECLİSTE ŞOK EDİCİ TAVIRLAR…
MÜCBİR SEBEPLERDE MECLİSİN TAVRI
BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ…
BAŞKAN SEÇER ‘BANA ŞAKA YAPTI’
Büyükşehir makina ikmal tasarrufta…
Dünya Günü, Arı Günü ve Pandemi
MESKİ VE ERTAN LİMAN…
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
57
0
5
3
18
26
2
Beşiktaş
54
0
5
3
17
25
3
Fenerbahçe
51
0
6
3
16
25
4
Trabzonspor
48
0
5
6
14
25
5
Hatayspor
45
0
7
6
13
26
6
Alanyaspor
42
0
8
6
12
26
7
Gaziantep FK
40
0
6
10
10
26
8
Fatih Karagümrük
40
0
8
7
11
26
9
Antalyaspor
34
0
6
13
7
26
10
Sivasspor
32
0
7
11
7
25
11
Göztepe
32
0
9
8
8
25
12
Konyaspor
31
0
10
7
8
25
13
Yeni Malatyaspor
31
0
9
10
7
26
14
Kasımpaşa
29
0
12
5
8
25
15
Çaykur Rizespor
28
0
10
10
6
26
16
BB Erzurumspor
25
0
13
7
6
26
17
Başakşehir FK
25
0
13
7
6
26
18
Kayserispor
25
0
12
7
6
25
19
Denizlispor
21
0
15
6
5
26
20
Gençlerbirliği
21
0
14
6
5
25
21
MKE Ankaragücü
20
0
15
5
5
25
Özlü Sözler
Fikir sahibi olmaya,mal sahibi olmaktan fazla ihtiyaç duyacağımız gün gerçek zenginliğin sırrını bulacağız.


PEYAMİ SAFA
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı