Yazı Detayı
08 Haziran 2020 - Pazartesi 14:05
 
BAŞKAN SEÇER ARTIK SAHADA…
Semir BOLAT
 
 

Belediye seçimleri yapılalı 14 ay oldu. İlçe belediyeleri ve Büyükşehir Belediyesindeki geçiş süreci tamamlanmış gibi gibi görülüyor.

 

Artık kim ne yapmak istiyor, kendi Stratejik planlarını hayata geçirebilecekler mi? Elle tutulur, gözle görülür bir farkındalık yaratabilecekler mi? Mersin’in kaderini değiştirecek hamleler yapabilecekler mi? Diye bir beklenti içerisinde olduklarını biliyoruz.

 

Bunları hep beraber yaşayarak göreceğiz.

 

İlçe belediyelerinin sosyal, kültürel alanda yapacakları etkinlikler, kendi alanlarına düşen görevleri aksatmadan yürütmeleri bir başarı sayılacak! Bunu da beceremeyenleri, hem kendi partileri hem de halk bir daha tercih etmeyecektir. Sadece halkla ilişkilerin iyi olması yetmiyor. Yetseydi, bugün halkla ilişkileri çok güçlü olan Hamit Tuna Boynu bükük dolaşmazdı! Vatandaş halkla ilişkilerin yanında hizmet te bekliyor. Hizmet olmayınca halkla ilişkilerin bir kıymeti de olmuyor. Olması gereken de budur.

 

Ancak bazen partilerin de bu konuda şaşırtıcı karar alarak, vasatın çok altında bir belediyecilik yapmaları durumunda dahi, aynı başarısız başkanları tekrar tercih ettikleri de görülmektedir. Bu da, az gelişmiş siyaset, çapsız ve çıkara dayalı ilişkilerin bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

İlçe belediyelerinden çok halkın gözü, kulağı büyükşehir belediyelerine dönüktür.

 

Hatta bazı hizmetlerin ilçe belediyelerine ait olmasına rağmen, işin içinden kolaylıkla sıyrılmak için, suçu Büyükşehir Belediyesine atmaya çalışan “kurnaz” ilçe belediye Başkanlarının da olduğuna şahit olmaktayız.

 

Her şeye rağmen, bütün dikkatler Büyükşehir Belediyelerinin üstündedir. Planları nedir? Nasıl bir yol izlenecek? Halka dokunuşları olacak mı? Şehrin bir bütün olarak değişim ve dönüşümü sağlanabilecek mi?

 

Mersin; yıllardır ihmali ve öngörüsüz yönetim anlayışları sayesinde, istenildiği ölçüde hizmet alamadı. 20 Yıl şehrin imar planları tartışıldı ve bir sonuç alınamadı. Çarpık şehirleşmenin önüne geçilemedi. Merkezdeki Adnan Menderes Bulvarı gibi yerlerdeki sahil düzenlemelerine büyük haksız harcamalar yapılırken, kuzeyde kalan bölgeler adeta ihmal edildi. Sokaklar berbat, yapılar estetik kaygıdan uzak, kirlilik diz boyu, toz-duman, sosyalleşemeyen ve yoksulluktan kurtulamayan mahallelerin durumu içler acısı.

 

Üç-beş cadde düzenlemesi, çiçek-böcek, biraz kaldırım, asfalt dökme, arabesk kültürüyle oyalanmaya çalışılan toplum, “sözde” sosyal ve kültürel etkinlikler, kadroların şişirilmesi, gereksiz harcamalar ve israflar, yolsuzluklar, kayırmalar ve bunun sunucu olarak ta yapılamayan doğru hizmetler…

 

Elbette bu kader değildir. Bu hizmetlerin yapılamaması ise dar görüşlü, çıkara dayalı ilişkiler, öngörüsüz ve hedefi belirleyememenin bir sonucudur. Kocamaz’ın kulakları çınlasın…

 

Artık vatandaş ta eskisi gibi değil. Artık olan bitenin farkında. Hizmet istiyor, dönüşüm istiyor, modern kent yaşamının olanaklarından azami derecede faydalanmak istiyor. Açıkçası konforunun artmasını bekliyor.

 

Çiçek-böcek, boz-yap kaldırım, sahilde göstermelik güzellikle oyalanmak istemiyor.

 

Yeni bir Büyükşehir ve yeni bir bakış açısıyla, karşımız da bu defaBaşkan Vahap Seçer var.

 

Başkan Seçer ve ekibi, bu geçmişte yaşanan olumsuz belediyeciliğin imajını silebilir mi? Halkın istem ve taleplerine karşılık verebilir mi? Büyük projelerle Mersinin bu talihsiz gidişatını değiştirebilir mi?

 

Bunlar çok önemli sorular.

 

Bu soruların cevabını ve gelecekte nasıl bir hedefe doğru gidileceğini birkaç göstergeyle yoruma açabiliriz.

 

Önce son derece önemli olan bir fotoğraf var karşımızda. Mersin ve geleceği için en büyük avantaj; Dürüst ve Çalışkan bir Belediye Başkanına sahip olması imajı. Şu ana kadar bazı konularda eleştirilse bile, çalışkanlığı ve dürüstlüğü tartışılmayan bir belediye başkanı var artık.

 

Bütün STK Başkanları, Mesleki örgüt, kurumlar ve vatandaşların takdirini toplayan Başkan Vahap Seçer’ in en büyük sermayesi ve avantajı bu yaratılan imajı ve duruşudur diyebiliriz.

 

Bu değerli imajın üzerinde yapacağı her olumlu hareket ve hizmet büyük değer taşıyacaktır.

 

1 Yıl içinde Mevzi imar planlarının hazır duruma getirildiğinin açıklanması, bu planlarda ilgili belediye ve mesleki kurumların işbirliğiyle yapılması ve özellikle Başkan Seçer’ in hiçbir konuda müdahale etmemesi; Mersin açısından yeni bir yapılanma sürecinin başlaması anlamına geliyor.

 

1 Yıl içinde, her türlü israfı önlemesi, mali disiplini sağlaması, 800 milyona yakın yüksek faizli geçmiş dönemin borçlarını ödemesi, Başkan Seçer’ in kontrollü hizmet üreteceğinin işaretlerini veriyor.

 

Artık bende sahada olacağım. Tüm üst yönetim ve çalışmalarımızla halkın arasında olacağız, hizmetleri yerinde görerek, değerlendirerek sürdüreceğiz demesi de umut verici.

 

Başkan Seçer’ in; Ulaşım, planlama,tarım, sosyal hizmetler, kültürel altyapı çalışmalarını yürütürken Mersin’in her noktasına aynı değerde ve eşitlikte yaklaşarak çalışmalarını sürdüreceğini belirtmesi sevindirici bir gelişmedir. Geri bıraktırılmış mahalleler, ilçeler ve kırsal kesime de gerekli destek ve hizmetin götürüleceğinin işaretleridir.

 

Başkan Seçer, bütün oda ve STK başkanlarını, iş insanlarını, mesleki örgütleri, sanat çevrelerini davet ederek istişare ediyor. Alınması gereken önlem ve yapılması gereken hizmetleri birlikte değerlendiriyor. Geliştirdiği projelerin tanıtımını ve ne zaman başlayacaklarını paylaşıyor. Adeta Mersin’in geleceğini, Stratejik plan çerçevesinde birlikte hayata geçireceğinin güvenini yaratıyor.

 

Büyükşehir Belediyesinden beklenti büyük…

 

Bu beklentilere karşı yüreği ve gönlü açık, samimiyeti sağlam, niyeti iyi, çabası ve özverisi yüksek bir belediye başkanı var.

 

Bu göstergeler ve niyet; her şeyin iyi gideceğinin göstergesi olarak hepimizi umutlandırıyor.

 

Başarı dileklerimle (Mersin Times)

 
Etiketler: BAŞKAN, SEÇER, ARTIK, SAHADA…,
Yorumlar
Diğer Yazılar
CEMİYET SÖYLEYİŞİLERİ: BEDRETTİN GÜNDEŞ
VEKİL KILAVUZ’UN AMACI NE?
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİNDE KARARLI BAŞLANGIÇ
ÇALIŞAN GAZETECİLER: NEYİ KUTLUYORUZ? NEYİMİZİ KUTLUYORSUNUZ?
ÇAĞDAŞLIK İLE YOBAZLIK İLİŞKİSİ…
BÜYÜKŞEHİR SEÇER’LE GÜVEN VERİYOR…
LOGO YA DA SİMGE…
HİZMETİ ENGELLEME İTTİFAKI
MEYDAN TARTIŞMASI…
BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ…
GAZETECİLİK Mİ? HEDEF SAPTIRMA MI?
MBŞB: LOKOMOTİF VE DAİRELER-1
SEÇER’İN HIZINA YETİŞMEK ÇOK ZOR…
BAŞKAN SEÇER’İN ÖNGÖRÜSÜ…
Meral Seçer…
Kocamaz’ın göremedikleri!
EMEKÇİYE BAŞKAN SEÇER’DEN JEST…
MERSİN: ‘ÖZGÜR’LÜGE ‘KADIN ELİ’ DEĞİNCE
YENİ ŞAFAK HABERİ VE BEDRETTİN GÜNDEŞ…
GÜLTAK ‘TAKKİYE YAPIYOR” DEMESİNLER İSTERİM.
YERELDE MECLİSİN ÖNEMİ
BELEDİYELERİ RAHAT BIRAKIN…
HUZURLU SOHBETLER VE MARİNA KAVŞAĞI…
Büyükşehir’in 1 Haziran Startı-1
MESKİ Ne Yapıyor!
PANDEMİ SÜRECİ VE ANKET SONUÇLARI…
MERSİN GÜZEL BİR ŞEHİR..
MERSİN’İN ÖNÜNDEKİ ENGELLER…
SİYASİ AÇ’LIK, SİYASİ AÇ’IKLIK
Seçmenler ‘Duygu’ ile Seçerler, seçilmişler ‘Mantığı’ ile hizmet’ ederler
Seçilmişlerin Partiler üstü hizmetlerini sevmiştim
VAHAP SEÇER Mİ? KOCAMAZ MI?
MECLİSTE ŞOK EDİCİ TAVIRLAR…
MÜCBİR SEBEPLERDE MECLİSİN TAVRI
BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ…
BAŞKAN SEÇER ‘BANA ŞAKA YAPTI’
Büyükşehir makina ikmal tasarrufta…
Dünya Günü, Arı Günü ve Pandemi
MESKİ VE ERTAN LİMAN…
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
41
0
4
2
13
19
2
Fenerbahçe
39
0
4
3
12
19
3
Galatasaray
36
0
5
3
11
19
4
Gaziantep FK
34
0
3
7
9
19
5
Hatayspor
31
0
6
4
9
19
6
Alanyaspor
31
0
6
4
9
19
7
Trabzonspor
30
0
5
6
8
19
8
Fatih Karagümrük
27
0
6
6
7
19
9
Yeni Malatyaspor
27
0
6
6
7
19
10
Antalyaspor
25
0
6
7
6
19
11
Göztepe
25
0
6
7
6
19
12
Sivasspor
24
0
5
9
5
19
13
Çaykur Rizespor
24
0
7
6
6
19
14
Başakşehir FK
23
0
8
5
6
19
15
Kasımpaşa
22
0
9
4
6
19
16
Konyaspor
22
0
9
4
6
19
17
Kayserispor
19
0
10
4
5
19
18
Gençlerbirliği
19
0
10
4
5
19
19
MKE Ankaragücü
18
0
11
3
5
19
20
BB Erzurumspor
17
0
11
5
4
20
21
Denizlispor
14
0
11
5
3
19
Özlü Sözler
"İşlediğiniz günahları gizlediğiniz gibi, iyilikleri de gizleyiniz "


Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı