Haber Detayı
23 Aralık 2019 - Pazartesi 14:10
 
İçel sanat kulübü: aşılmayan döngü ve diğer kurumlar.
GÜNDEM Haberi


Semir Bolat

 

Günümüz de gelinen sonuç geleceğinde göstergesidir.

 

Günümüzün de içinde bulunmuş olduğu koşular geçmiş ve günümüzün niyet ve amaçların son görünümüdür.

 

Mersin ülkemizin en çok nüfus alan bir ilidir.

 

Mersin dünyada ilk yerleşim alanı olarak tercih edilen sahilin en eski limanlarını, yüksek zirvelerini, ovalarını akarsu ve ulaşım ile askeri alan ve sosyal yaşamın geçmişidir.  (Tarsus, Uzunca burç, Taşlık Kilikya,  Ova Kilikya, Pompeipolis )

 

Mersin Akdeniz, Çukurova, Toros alanlarıdır.

 

Mersin Göksu, Tarsus Çayı’nın sahibi, Seyhan, Ceyhan’ın komşusudur.

 

Mersin dünyanın en güzel ve 324 km’ lik sahil şeridi olan ilimizdir.

 

Mersin Kıbrıs’ın en yakın Akdeniz’in en stratejik Dünya’nın doğal gaz ve ekonomik rezervleri açısından en çok gözlerin gözetiminde olan ve gelecekte en çok soru, sorun ve çözümlerin konuşulacağı yerlerdir.  

 

Aslında çok şey yazmak ve konuşmak mümkündür.

 

Ancak uzatmanın anlamı yok.

 

Mersinde bir fosil var.

Bu fosil İçel Sanat Kulübü, MTSO, MBŞB ile bütün kurumlarda kendini konumlandırmış ve gençlerin geleceğin önünü kapatarak kendi yerlerini ısrarla korumaya çalışmaktadır.

 

Biliyorum bu yazımdan sonra LİNÇ edileceğim. Ama Mersin için canları sağ olsun: KRAL ÇIPLAK DİYECEĞİM.

 

*İçel Sanat Kulübü kurulduğu yıllarda amaçları olan genç insanların coşkusu ile fark yaratan ve kısa zaman da çok önemli boşluğu dolduran bir yapısı vardır. Ardından gelinen aşamalar ile bazı fırsatçıların zamanla kendi konumlarını sağlamlaştırarak geleceği açık Mersin’in sanat gelişimine katkı sağlayan ümit vaat edenlerin fikir düşünce ve geleceğine destek veren anlayış sabır ve önünü açan olmak yerine kendilerini düşündüler. Önce kendilerini tatmin eden bir gurup kurdular. Sonra bu guruba uygun bir zemin hazırladılar. Bu gurubun da hiç görülmeyen ilimiz de bile esemesi okunmayan etkinliklere sanat dediler. Bu sanat dedikleriyle avunarak ve kendilerine de inanmış olmanın hülyası ile şu ana kadar sanatçı olmayanların önünü kestiler. Şu ana kadar tek bir uluslar arası değer yaratmadılar. İlimizin en eski sanat kulübü olarak başlayan serüveni ile dernek konumuna düştüler.

 

Yaşlıların olduğu gençlerin ilgi göstermediği üyelerinin çoğunun ilişkileri yenilemediği ben dâhil aidat ödemeyenlerden oluşan bir konumla varlığını sürdürmek zorunda bırakıldı. En önemli örnek olan ve yıllardır devam eden dergiyi de basamaz duruma getirdik.

 

Aidatın ödemeyen üyelerin olduğunu bilerek neden bu durumda olduğunu sorgulamadılar. Aidatını ödemeyenlerin bile söz ve karar anlayışına uygun davrandılar. Az olsun benim olsun benden olsun diyerek 2 Milyon kişinin, 4 Üniversite, ilde mevcut yüz binlerce gencin yaşadığı yerde bir avuç yerini sıcak bulan insanların mekânına dönüştürdüler. Bu sebepten dolayı artık ülkemizde baskılanan ve sesiz kalarak geleceğin ipotek altına alınmasına karşı çıkmanın zamanı geldi.  Öncelikle sanat denilen merkezlerden ve onların meslek, STK, Fikir Kurumları ile bu amaç için çalışan ve gerektiğinde ‘SİZİN FİKİRLERİNİZE SAYGIM VAR, AMA SİZE KATILMIYORUM’ diyen ‘DREYFUS KILINCI’ nı sanatçı ve düşünen özgür insanların başından çekin. Şu ana kadar kendilerinden başka hiç kimsenin yaptıklarını amaçlarını, düşüncelerini görmeyenlerin hemen kendi yerlerinindin periskopla bakmalıdır.  Dünyada milyonlarca yeni düşünce ve sanat alanında devrim yaratacak konuları öğrenmese de isimlerine göz atmalıdır. ENSTİLASYON, DİJİTAL, BİLİM VE FELSEFE İle bilişim ve birleşim ekiplerinin endüstri, sanayi, tıp, mühendislik, uzay, sosyal şehircilik, stratejik, uluslar arası konumlanmanın işbirliğini merak etmelidir. Oluşan sosyal yapıda YER BULMANIN SANATÇI DUYARLILIĞI YARATICILIĞI VE İŞBİRLİĞİ için ufku olan enerjik ve araştırmaktan yorulmayan gençlerin görev almasına alan açmalıdır.

 

Şu ana kadar iyi niyetle ve bu konuların tartışılmamış olmasından sebeplerden olabilir.  Bir birimizin sohbetlerinden birbirimize onura etmiş olmamız bizi doğru ve yararlı çalışmalar yapmanın rahatlığından sevindik olmuş olabiliriz. Ama artık bundan sonra lütfen geleceğimizin temsilcileri olan gençler ile, ilimiz ve ülkemiz için buna razı olmayalım.

 

Mersin Bir Büyük Şehirdir.

 

Girişte Anlattığım ve hiçbir ile nasip olmayan geçmişi ve güncel zenginlikleri vardır.

 

Bunun için sanatın önünü açın.

 

Sanat yapmak isteyenleri belirleyin.

 

Sanatçı olacağına dair yetenekleri olanları:

 

 Alaylı ve okulu olmalarına bakılmaksızın değer taşıyan herkesi kazanmak için destekleyerek İCAZET, SERTİFİKA, DİPLOMA, BELGE ile onurlandıran bir sistem kurun. Sanatçı ile sanatçı olmayanları ayırt ederek istismarcı ve fırsatçıları engelleyen otokontrol edecek sistemini kurun. Bunun için İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Konya, Kayseri gibi yerlerde vakıf kurum ve derneklerden verilen belgelere mahkûm ederek (milyonlarca para harcamalarına) oralara gitmelerine engel olun. Üniversiteler, Kültür Bakanlığı, Ulusal ve uluslar arası SETİFAKASYON VE BELGELENDİRME kuruluşuna haiz olacak aşamaya gelin. ISO, TSE, TSEK, UNESCO AIAP ULUSLARARASI PLASTİK SANATLAR DERNEĞİ Vb. uluslararası kültür ve sanat girişimlerinde söz sahibi olun. Bunun için siz sanatın suyu başında yaratıcılığınızı Devlet kurumlarına, Belediyelere, Özel kurumlara, Meslek oda ve kuruluşlarına bunun önemini anlatın kapılarını çalın proje üretin. Bu alanda kabul görmek içinde lütfen yerinizden kalkın. Siz temsil etiğiniz yerin soru, sorun ve çözümleri için adım atmaz rahatınızı bozmaz ve yolla koyulmazsanız kimsenin bu konuda çaba sarf edeceğini düşünmeyin.

 

Bakın Âşık Veysel yüksek kurumlarda HALK KÜLTÜRÜ konusunda folk alanında ders vermiştir. Neşet Ertaş Yurt dışında Üniversiteler de kürsü ile onurlandırılmıştır. Nazım Hikmet uluslar arası barış ödülü almıştır. Yaşar Kemal ortaokula devam edemeden öğrenimi terk ederek Légion d'Honneur Grand Officier rütbesi, Alman Kitapçılar Birliği Frankfurt Kitap Fuarı Barış Ödülü'nün de bulunduğu yirmiyi aşkın ödül, ikisi yurt dışında beşi

Türkiye'de olmak üzere, yedi fahri doktorluk payesi almıştır. 1973'te Nobel Edebiyat Ödülü'ne aday gösterilmiştir. Nobel'e aday gösterilen ilk Türk olan Kemal, verdiği bir röportajda "Ölene kadar da aday olacağım." Diyerek, Orhan Kemal ise okuma yazmayı ortaokulda bırakmak zorunda kalmıştır. İnanın bu listeyi artırmak mümkündür. Son olarak ARSLANKÖYLÜ KADINLAR Altın Koza Film festivalinde ödül almıştır. Çoğu sinema ve tiyatroyu bile görmemiştir.

 

Haşmet Zeybek, Atıf Yılmaz, Osman Şahin vb. Yazar ve sanatçıları da sanıyorum hatırlıyoruz ve onları bir gün olsun gündeme alamayarak uluslar arası etiketi var diyerek gözümüzü oralara özlemlerimiz düşüncesinden uzak bir dürtü ile davranıyoruz. Ozanlarımızı, Ressamlarımızı, Heykeltıraşlarımızı, Şairlerimizi, Tiyatro sanatçılarımızı, yazarlarımızı, Çizerlerimizi ‘’yerlidir’’ ‘’Mersinlidir’’ diyerek tenzili rütbe düşüncesi ile davranıyoruz.

 

Bütün bunların sonun da şunu belirtmek istiyorum. İÇEL SANAT KULÜBÜ radikal bir değişimle yeniden bir göreve hazırlanmalıdır. Aksi takdirde kendi yapısı ile sanatı engelleyen tavırları ile misyonunu tamamlayarak bu alandan savrulacaktır.

 

Ancak sadece İSK değil, sanatın gelişmesinde rolü olan MBŞB, MTSO, ESOB, M.Ü, TOROS ÜNİVERSİTEİ, ÇAĞ ÜNİVERSİTESİ, TARSUS ÜNİVERSİTESİ, TURİZM İL VE KÜLTÜR MÜDÜRLÜĞÜ, MERSİN BORSA MÜDÜRLÜĞÜ MIP vb gözde ve güzide kurumlar da bu alanda görev yapmaya ve sorumluluk almaya hazır olmalıdır. Ama ne yazık ki hiç birinin şu ana kadar yaptıklarının hatırlanan tek bir çabası olmamıştır. Yapılanların da tribünlere yönelik olması ve iç devinim yerine dış aktarım ve davetlerle harcanan bütçelerin saman alevi gibi söndüğü etkinliklerdir.

 

Bütün bunların sonun da bu yapılanların Adana Altın KOZA, Antalya’nın ALTIN PORTAKAL, İstanbul İKSV gibi festivaller, İzmir Enternasyonal Fuarı gibi fuarlar, Edirne Kırkpınar güreşler(658.defa) ve burada sıralamakla bitmeyecek etkinlikler gibi kalıcı olamıyor.

 

Neden Bunları araştırdık mı?

 

Bütün bu kurumlarda değerlendirme kurulu neredeyse aynıdır. Ve de hiç değişmiyor. Ama Dünya çok değişiyor MERSİN’de çok değişiyor. 4 Üniversite ve onlarca eğitim, spor, meslek ve STK ile özel ve resmi kurumlar ile bireysel anlamda kabul gören şahsiyetlere rağmen neden bunların değerlendirme kurumlarında yer alması düşünülmüyor. Yıllardır görev yapanlarda ısrar ediliyor.

 

Bütün bunları kendi kulübüm olan İSK penceresinden bakarak ‘kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla’ diyerek hepsine kişisel saygı duyduğum hiç birisine asla saygısızlık etmeyecek kadar yakın bulduğum ilgili olan ve ilgi ile yazımı okuyarak beni davet ederek benimle bunları konuşacak olanların olduğunu biliyorum.

 

Ancak bu benim kişisel bir sorumluluğum değil toplumsal bir düşüncemin paylaşılması ve tartışılarak MERSİN ilimize yakışan her alandan insanların kafa yormasını amaçlıyor.

 

Bu konuda diğer kurum ve kuruluşlarla ilgili fikirlerimi de önümüzde ki yazılarla paylaşacağım.

 

Kalın Sağlıcakla.

Kaynak: (Mersin Times) - Mersin Times Editör: Kerem TÜRK
 
Etiketler: İçel, sanat, kulübü:, aşılmayan, döngü, ve, diğer, kurumlar.,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Özlü Sözler
Dal rüzgarı affetmiştir ama, kırılmıştır bir kere.


Konfüçyus
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı