Haber Detayı
10 Ağustos 2020 - Pazartesi 12:47
 
Ercik: 2023’te hizmete dair Mersin’in tüm sorunları bitmiş olacak
AK Parti Mersin İl Başkanı Av. Cesim Ercik, merkezi hükümetin Mersin’e yaptığı yatırım ve hizmetleri Mersin Times Gazetesine değerlendirdi. Başkan Ercik, 2023 yılının sonuna kadar, hizmet götürülmeyen ilçe, mahalle ve köyün kalmayacağını ifade ederek, “Mersin, Cumhuriyetin 100. yılında AK Parti öncülüğünde hizmete doyacak” dedi.
SİYASET Haberi


Mersin Times Gazetesinin imtiyaz sahibi Gazeteci Kerem Türk, Kanal-33 Tv’de hazırlayıp sunduğu “Kerem Türk ile Yüz Yüze” programında sorunları yanıtlayan Başkan Ercik, bir birinden çarpıcı açıklamaları ile kongre sürecine giren AK Partinin çalışmaları ve hükümetin Mersin’e yaptığı yatırımlara açıklık getir.

 

Öncelikle ilçe kongreleri ile sorularımıza başlamak istiyorum. AK Parti ilçe kongreleri Mersin’de başlamış, ama koronavirüs nedeniyle ara verilmişti. Dört ilçenin kongresi gerçekleşti.  Geri kalan ilçeler için yeni kongre takvimi belli oldu mu?

Daha önce tabi ki belli olan bir tarih çerçevesinde Kongrelerimiz yapıyorduk. Pandemi süreci ile birlikte askıya aldık. Bu hafta itibariyle hem Gülnar, hem de Mut kongremizi sosyal mesafelere uyarak, temizliğimize dikkat ederek, maskelerimizi takarak açık alanda yaptık. Türkiye’de Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla 24 ilçenin kongresi yapılmış olacak. Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki belki de Türkiye’de bir ilk gerçekleşmiş olacak. Kongrelerimiz açık alanda olacak. Hiç kimsenin bir tereddüttü, şüphesi, korkusu olmasın. Şimdiden görev alacak ilçe başkanlarımıza ve yönetimlerine başarılar diliyorum. Daha önce de Anamur, Bozyazı, Toroslar ve Erdemli’de Kongremizi gerçekleştirdik. Geriye 7 ilçemiz kaldı. 13 Eylül’e kadar tüm ilçelerimizin kongrelerini bitirmiş olacağız.

 

 

Kongrelerle birlikte, kimi ilçelerde ilçe başkanlarında değişikliğe gidildi, gidiliyor.  Bu bir bayrak yarışı aslında! Hem göreve yeni başlayacak olan, hem de görevine veda eden ilçe başkanlarına vereceğiniz bir mesaj var mı?

Sizin de ifade ettiğiniz gibi bu bir bayrak yarışı. Bizde hiçbir şekilde kırgınlık, küskünlük olmadan, bayrağı devralan arkadaşımız bu bayrağı daha nasıl ileri taşıyabilmeli hesabını yapar. Bazı ilçelerimizde değişiklik oldu, hatta bunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim, bazı ilçelerimizdeki arkadaşlarımız kendileri aday olmak istemediklerini söylediler. Ve şuan aday olmayan ilçe başkanlarımız kongrede aday olacak arkadaşlarımızla birlikte kongre sürecini yönettiler. Örnek verecek olursak Tarsus kongremiz bu şekilde gerçekleşti. Tarsus‘ta ilçe başkanımızı belirledikten sonra önceki ilçe başkanımızla birlikte şimdi kongre sürecini yönetiyorlar. Aynı şekilde Aydıncık’da gerçekleşti. Bizde kırgınlık, küskünlük olmaz. AK Parti’de şimdiye kadar olmadı, bundan sonra da olmaz.  Çünkü gerçekten de bizim arkadaşlarımızın hepsi bir dava şuuru bilinciyle birlikte hareket ediyoruz.

 

 

İlçe kongrelerinin tamamlanmasının ardından il kongresi gerçekleştirilecek. Mersin İl kongresinin tarihi belli mi?

Bunu ifade etmek isterim ki 13 Eylül itibariyle ilçe kongrelerimizi Mersin’de bitiriyoruz. Belki daha öncesinden de bitirebiliriz. Mersin İl Kongresi takvimi vermek için de şuan net bir şey yok. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla takvim herhalde Kasım-Aralık olur diye düşünüyorum.  Belki bu 2021 Ocak ayı veya Şubat ’ada sarkabilir.  Ama şuan itibariyle Kasım-Aralık gözüküyor. Pandemi surecide biraz belirleyici olacak.

 

 

Sayın başkan Mersin genelinde karayolları ağında devam eden projelere değinelim.  Bayramda Çeşmeli Taşucu karayolu tam bir keşme-keşti. Araç kuyrukları kilometrelerce uzadı. İnsanlar bir saatlik yola, yaklaşık 3 Saat’e ulaşabildi. Özellikle Çeşmeli-Taşucu otoyolu Mersin gündeminde. Bu proje ne aşamada, ne zaman bitmesi öngörülüyor?

Sizlerin aracılığıyla ben Sayın Lütfi Elvan Bakanımıza şükranlarımı arz ediyorum. Mersin için ne kadar çalıştığını, Mersin’le nasıl dertlendiğine birebir şahit olan bir kardeşiniz olarak bunu söylüyorum. Her defasında Bakan Bey’in yanına gittiğimizde Mersin’le ilgili neler yapılabileceğiyle ilgili, ya biz unutmuş olsak bile dahi, Bakan Bey bir şekilde bunları bize hatırlatarak nasıl bir yol izlememiz gerektiği konusunda telkinlerde bulunuyor. Gerçekten Bakan Bey’in hakkını bizler ödeyemeyiz. Mersine gerçekten çok ciddi yatırımları oldu, olmaya da devam ediyor.  Ve her yatırımın başında Sayın Bakanımızın imzası olduğunu ben sizlerin aracılığıyla bir defa daha burada ifade etmek isterim Sayın Bakanımız 2015’de Mersine geldiği günden bugüne kadar baktığımız her yatırımda Sayın Bakanımızın imzası olduğunu Mersin halkı bilmeli. Mersinle ilgili merkezi hükümetin yapması gereken ya da Mersin’de merkezi hükümetin şimdiye kadar yaptığı ve bundan sonraki yapacağı ile ilgili soru sorduğunuzda, Mersin halkı Mersinli hemşerilerimiz birinci sıraya, Çukurova bölgesi havalimanı dediğimiz havaalanını, sonrada Çeşmeli-Taşucu otoyolunu sorar bize.

 

 

Sorunuza gelince, şimdi doğru Bayram sürecinde bizde buna tanıklık ettik, şahit de olduk. Bunla ilgili bize de tepkiler geldi. Şimdi bir 2002 yılına bakın, bakmamız gerekiyor. Birde 2002’den sonra Mersin’e yapılan yatırımlarla ilgili Karayolları ağını söylediniz, o zaman söyleyelim şimdi bizim en önemli yol güzergâhı olan Akdeniz sahil yoludur. Antalya’ya kadar olan yolumuz herkesin gündeminde olan sorudur. Mersin de ya da işte Silifke dediğimiz de Antalya ya kadar olan yerden bahsedince bakınız bizde 17 kilometresi hariç her yerin ihalesi bitti. Yapımına başlandı. 2023’ün sonunda da bu yerlerin hepsinin açılması söz konusu. Bura ile ilgili olarak hiç bir sıkıntımız yok.  2010 yılında çok öteye gitmeye gerek yok. 10 yıl öncesinden bahsediyorum, ya da işte 7 yıl öncesine gidelim.  2012 ye 8 yıl öncesine gidin siz Mersin'den Anamur’a 5 saatte gidiyordunuz. Şu an siz Mersin'den çıktığınız zaman iki buçuk saatte Anamur’ a varıyorsunuz. Bir defa bu yapılan yatırımların bizlerin gerçekten unutmaması gerekiyor, unutturmaması gerekiyor.  Şimdi yine bizim burada bir Çeşmeli-Taşucu otoyolumuz, birde işte Anamur’dan sonra ki bizim şu an kaledran mevki dediğimiz 17 km’lik bir alanın ihalesi gerçekleşiyor.  Yani Anamur’un son mahallesi Anıtlı mahallesi, yani Kaledran dediğimiz yerin 17 km’lik ihalesi gerçekleşmedi. İnşallah ulaştırma Bakanımızın Mersine gelmesiyle birlikte  onunla ilgili sözü zaten vermişti, 30 Ağustos tarihine kadar bunların ihalesinin gerçekleşeceğini burada ifade ettiler. Sayın Bakanımızın da destekleriyle inşallah bu süreci tamamlamış olacağız. Çeşmeli-Taşucu otoyolunun birinci etabı olan Kız kalesine kadar olan yolun ihalesi gerçekleşecek. İhalesinin yapılmasıyla birlikte ben buna inanıyorum Mersinde bizim karayoluyla ilgili herhangi bir sıkıntımız kalmayacak  şimdi.

 

 

Tüm Mersin halkının merakla beklediği bir diğer yatırım ise Çukurova Bölgesel havalimanı, havalimanında çalışmalar devam ediyor mu? Alt yapı çalışmaları ne durumda, üst yapı ihalesi ne zaman yapılacak?

Şimdi Kerem Bey, ben öncelikle yine bunu sizlerin aracılığıyla ifade etmek isterim, aslında “Mersin’de yapılabilecek bir şey kaldı mı?” diye bizlerin biraz düşünmesi lazım. Mersin’de yaşayan insanlara sormamız gerekiyor,  Yatırımlarla ilgili konuştuğumuz zaman zaten göreceksiniz ki Mersinli hemşerilerimiz bunu muhakkak söyleyeceklerdir “Gerçekten de bundan sonra Mersine merkezi hükümetin yapması gereken bir şeyin kalmadığını” kendileri söyleyeceklerdir.  Herkesin gündeminde iki şey var birincisi işte Çeşmeli-Taşucu otoyolu bir diğeri Havalimanı. Ben şimdi yine bizim Lütfü Elvan bakanımıza çok teşekkür ediyorum. Projelerin sonuçlanması için Ulaştırma Bakanımızın yanı sıra birçok bakanımızı Mersin’e getirdi. Şimdi bölgesel havalimanına gelecek olursak bizim altyapıyla ilgili  çok fazla yapabileceğimiz bir şey kalmadı. Bundan sonra ki süreçte, üstyapı ihalesinin çıkılması… Üstyapının ihaleye çıkılmasıyla ilgili bu da Sayın Bakanımız bunu, burada söyledi, kesinlikle 30 Ağustos’a kadar buraya ilgili ihaleye çıkılacağını, teklif veren müteahhitlerin olduğunu, bununla ilgili herhangi bir sorun yaşamayacağımızı, kendileri zaten burada ifade ettiler. Gerçekten de, biz de mesela Mersinli olarak, hem AK Parti olarak söyleyelim, Sayın Bakanımız veya Milletvekillerimizde olsun, bu iki projeyle yatıyoruz-kalkıyoruz.  Çeşmeli-Taşucu otoyolu birde Bölgesel Çukurova bölgesel havalimanı projesi…Biz de bunların takipçisiyiz. İnşallah ben buna inanıyorum, 2023 geldiğinde Cumhuriyetimizin 100. yılında inşallah göreceksiniz hep birlikte artık Mersin olarak biz havalimanında bahsetmeyeceğiz, Çeşmeli-Taşucu otoyolundan bahsetmeyeceğiz. Çünkü havaalanına uçaklarının inmiş olacak, Çeşmeli-Taşucu otoyolu da açılmış olacak.

 

 

Gözne Yayla yolu projesinin tamamlanması da Mersin halkının dört gözle beklediği bir diğer proje…Yapım çalışmaları nasıl ilerliyor, kamulaştırmadan doğan sorunlar çözüme kavuştu mu yol ne zaman vatandaşların hizmetine açılacak?

Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki şuan bizim Gözne yolumuzla ilgili aslında herhangi bir sıkıntı kalmadı.  Gözne ile ilgili yaklaşık 2 ya da 2.5 kilometrelik bir sıkıntımız kaldı. Geri kalan her yer açıldı. En son Sayın bakanımızın Twitter attı, takip etmişseniz. Hem Gözne için hem Ayvagediği için büyük bir problem ortadan kalkmış oldu. Mersinli hemşerilerimize hatırlatmak isterim bundan 5 yıl önceki, ya da 3 yıl önceki Gözne yolunu… Lütfen bir hatırlayalım nasıl bir yoldu, şimdi nasıl bir yol. Otoyol girişinden başlayalım, ya da istiyorsanız yarın sizinle araca binelim otoyolun girişinden çıkalım, bakın Gözne’ye kaç dakikada gideceğiz. Onun bir hesabına yapalım.  Otoyol girişinden Gözne’ye hiç hız yapmadan trafiğinde en yoğun olduğu bir saatte gidin, bugün 15 dakikada Gözne’nin girişine varıyorsunuz.  Gözne’nin girişinden sonraki yer zaten daha önce bizim konuştuğumuz bir ağ yolu değildi. Aslında hem Sayın bakanımız olsun, hem de Ulaştırma bakanımız olsun söz vermiş olduğu bir yol ağı değildi, onu söyleyeyim. Bakan Bey, söz verdiklerinin zekâtı olarak çıktı ortaya… Bakan bey Mersin'e 2015'te geldi seçim vaadinde olan ne varsa, şu an bunların hepsi yapılmış oldu. 

 

 

 Mersin merkezde ise Akbelen mezarlığının üst kavşağı ile hal kavşağı liman Girişini ulaştırma ve alt yapı Bakanlığı tarafından yapıldı. Bu iki yolun açılması Mersin trafiğini ne gibi katkılar sağladı?

Kerem bey ben bunu söylerken yine bakan beye teşekkür edeceğim gerçekten çünkü öyle bir şey oldu ki bakan bey Mersine geldiğinde yani hiç kimsenin böyle cesaret edipte yanaşamadığı bir şey çıktı ortaya. Bizim hâl kavşağı dediğimiz yer, şimdi orası bitti. Allaha şükürler olsun D 400 ü kullanan herkesin geçmiş olduğu bir güzergah, orayla ilgili bunu söyleyebilirim ki Mersin trafiğini çok rahatlatan bir proje oldu. Aslında siz D 400 e giderken de, limana giderken de, hâle giderken de, trafik hiçbir şekilde aksamadan herkes çok rahat bir şekilde yoluna devam edebiliyor. Bu proje Sayın Lütfi Elvan Bakanımızın projesiydi. 

 

 

Sonrasında bizim Akbelen Bulvarı üzerinde ki işte battı çıktı dediğimiz yer, orası da tamimiyle bitti.  Mersin de yaşayan hemşerilerimiz, diyelim ki Gözne yoluna çıkarken yani Gözneye giderken, Ayvagediği’ne giderken, ya da Otoyola çıkarken herkesin kullanmış olduğu bir yol burası. İster 3. çevre yolundan gelin, isterseniz Akbelen Bulvarını kullanın, gerçekten de Mersin için çok büyük bir nimet oldu orası.  Trafik için büyük bir rahatlık. İnsanlarımız, hiçbir şekilde sıkıntı yaşatmadan kullanmış olduğu bir güzergâh oldu. Gerçekten sayın bakanımıza şükranlarımı arz ediyorum vekillerimize çok teşekkür ediyorum çünkü haklarını ödeyemeyiz ben Mersin dendiğinde nasıl dertlendiklerini gördüğümden dolayı  gerçekten de hem Sayın bakanımıza gem vekillerimize AK Parti Mersin il başkanı olarak mersinli kardeşleri olarak ben şükranlarımı arz ediyorum

 

Akdeniz İlçesinden biraz bahseder misiniz? Sorunları ağır bil ilçe. Bunula nasıl baş edeceksiniz?

Mersinde yaşayan insanların yüzde kaçı Akdeniz de ekmeğini kazanıyor, başka ilçelere yatmaya gidiyor. Aslında gerçekten bunun bir araştırılması lazım.  İnanıyorum ki insanların yüzde 90’ı ekmeğini Akdeniz de kazanıyor. Sonra akşamları da Yenişehir, Mezitli ve Toroslar’ a yatmaya gidiyorlar.  Serbest bölge Akdeniz de. Liman Akdeniz de. OSB Akdeniz de mi, HAL Akdeniz de mi,  Toptancılar Akdeniz de mi?  Kesinlikle, Mersinli hemşerilerimizin kazandığı yer Akdeniz.  Aslında ekmeğini kazandığı yer Akdeniz’dir. Böyle bir ilçeden bahsediyoruz.  Belediye Başkanımızla konuştuğumda şunu söylüyordum,  işte  milletvekili olduğunda da, ben kendisine hep Mustafa Ağabey dedim. Şimdi Belediye başkanımız,  yine Mustafa Ağabeyimiz bizim.  Gerçekten de Akdeniz için dertlenen bir ağabeyimiz. Gece-gündüz çalışıyor. Mesela “Ne yapılabiliriz” diye Ankara’ya beraber gittiğimizde, nasıl hizmet getireceğimize dair derlendik. Akdeniz e geliyorsunuz bir milyonluk bir nüfusa hizmet ediyorsunuz, ama size gelen para yani Hazineden gelen para 280 bin nüfusa göre geliyor.  Gece saat 1 de, 2 de bile bazı esnafı ziyaret ettiğini bilirim. 

 

AK Parti iktidara gelmesinin ardından geçen süre boyunca hükümetin Mersin’e yapmış olduğu yatırımları gözden geçirecek olursak rakamsal verilerle toplamda ne kadarlık bir yatırım yapıldı Mersin’e?

Kerem bey şimdi öncelikle sizlerin aracılığıyla aslında Mersinde bunu biraz konuşmak lazım, bilmiyorum hani ne kadar sizler bunu sonuçta gazeteci kimliği ile bu programda yapıyorsunuz sonuçta çıkardığınız bir gazete de var. Mersin Times Gazetesi, takip ettiğimiz ve bizim diyebileceğimiz bir gazeteniz var. Karayolları ile ilgili zaten yatırımlardan bahsetmiş olduk.  Ulaştırmayla ilgili yatırımlara bakacak olursak, hava alanlarından da bahsettik. Bunu dışında DSİ ile ilgili çok büyük bir yatırımımız var. Şimdi DSİ yada sulamayla ilgili konuştuğumuz zaman, bakınız Mersin’de 8 barajı bitirdik. DSİ ile ilgili yatırımları konuştuğumuzda muhakkak sizde buna şahit olmuşsunuzdur. Herkesin konuştuğu Tarsus ve Akdeniz’in pamuklu barajımız var, Erdemli’nin konuşmuş olduğu Sorgun barajı var. Silifke, Erdemlinin de konuşmuş olduğu da Aksıvat barajımız var.  Bu üç barajımızı tamamladığımız andan itibaren, inanıyorum ki DSİ alanında sulamayla ilgili Mersin’ in yüzde 90 problemini gidermiş olacağız. Şuandan itibaren Pamuk barajımızın tamamlanma oranı yüzde 90, Sorgun barajımız yüzde 70 civarında. Aksıvat barajımızda yüzde 66 civarında. İnşallah 2 yıl içinde, biz bu barajlarımızın hepsini Mersinli hemşerilerimizin hizmetine sunmuş olacağız.Biz bu hizmetleri tamamladığımız andan itibaren de bizim sulamayla ilgili çok fazla bir problemimiz kalmamış olacak. Bakınız göletlerle ilgili konuşacak olursak da,  Mersin’ de 2015’e kadar Mersin’de 4 göletimiz vardı.

Ama şuan itibariyle bizim proje aşamasında olan yapımı devam eden ve bitirilen toplamda 103 göletimiz olacak. Bunların şuan 30’a yakını bitmek üzere. Tabiî ki öncelliğimiz barajlar, onu öncelikle söylemek isterim. Mersini çok ciddi bir değer katmış olacağız. Niye diye soracak olursanız ve bu bir de çiftçilerimiz açısından bakacak olursak,  şuan mesela yaylalarda domates üreten hemşerilerimiz var. Bu göletlerin tamamlanmasıyla birlikte buralarla ilgili artık sıkıntı kalacağını düşünmüyorum. İnşallah bunların en kısa zamanda hizmete girmesiyle birlikte bizim bu sorunlarımız tamamlanmış olacak. 

 

Sayın Ercik, uzun zamandır iktidar Partisinin il başkanısınız. Biliyorum ki birçok proje ve hizmette de sizin de imzanız var. Açıklamalarınızda “ben” yerine, hep çoğul konuştunuz. Alışık olduğumuz siyasi bir dil değil. Yani bu dil siyasetin ruhunda pek kullanılmaz.  Birileri “siz ne yaptınız” diye eleştirmesinden korkmuyor musunuz?

 

Sayın Bakanımız Mersin’in ağabeyi, O’nunla çalışma fırsatım olduğu için çok şanslıyım. Mersinde Sayın Elvan Bakanımızın emeği çok büyük. Ama bizde hiçbir zaman “ben” diye bir şey olmaz. Ak Parti olarak,  Sayın Bakanım da burada konuşursa, Milletvekillerimiz de konuşursa, Belediye Başkanımız da konuşursa, “biz“ diye hitap eder.  Çünkü bizim içinde olduğumuz şuur, içinde olduğumuz dava bilinci, bize bunu gösteriyor. Yapılan her yatırımın altında Sayın Cumhurbaşkanımızın imzası olduğunu hiçbir şekilde unutmayız. Sayın Bakanımızın da imzası olduğunu da hiçbir zaman unutmayız.

 

Sayın Ercik, Mersin Kamuoyuna son mesajınız nedir?

Sizler aracılığı ile mersinli hemşerilerime şükranlarımı sunuyorum.  2002’den günümüze kadar Mersine yapılan yatırımları, burada zaten sıralamaya zamanımız yetmez. İnşallah 2023 geldiğinde Mersin AK Parti iktidarı ile daha da güzelleşecek.  Mersinle ilgili planlanan yatırımlar ve tamamlanması gereken yatırımları,  inşallah hep birlikte görmüş olacağız. Sizlerin aracılığıyla tekrar Mersin hemşerilerime, size ve Kanal 33 izleyicilerine şükranlarımı arz ediyorum. (Mersin Times)

 

 

Kaynak: (Mersin Times) - Mersin Times Editör:
 
Etiketler: Ercik:, 2023’te, hizmete, dair, Mersin’in, tüm, sorunları, bitmiş, olacak,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
2
Göztepe
0
0
0
0
0
0
3
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
4
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
5
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
6
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
7
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
8
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
9
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
10
Gençlerbirliği
0
0
0
0
0
0
11
Gaziantep FK
0
0
0
0
0
0
12
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
13
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
14
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
15
BB Erzurumspor
0
0
0
0
0
0
16
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
17
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
0
18
Denizlispor
0
0
0
0
0
0
19
Fatih Karagümrük
0
0
0
0
0
0
20
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
21
Yeni Malatyaspor
0
0
0
0
0
0
Özlü Sözler
"Ne kadar bilirsen bil; söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır."


MEVLANA (R.A)
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı