Haber Detayı
09 Eylül 2018 - Pazar 23:10
 
CHP Büyükşehir Belediye Başkan A. Adayı Vahap Seçer'in temposu gittikçe yükseliyor
Yerel seçimlerin tartışılmaya başladığı bu günlerde Mersin Times Gazetesi okurları için halkın deyimi ile “Vizyonel politikacı” ve başarılı işadamı Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Aday Adayı Vahap Seçer ile yerel yönetimler üzerine bir söyleşi yaptık.
SİYASET Haberi


İki dönem Mersin’i Parlamentoda başarı ile temsil eden Cumhuriyet Halk Partili Vahap Seçer, 2019’un Mart ayında yapılacak yerel seçimleri için bir yılı aşkındır kolları sıvayarak çalışmaya başladı. CHP’den Büyükşehir Belediye Başkan A. Adayı olduğunu açıklayan Seçer, kentin tüm dinamikleri ile bir araya gelerek, işini şansa bırakmayacak kadar Partisine hizmet etmeye devam ediyor.

 

 

İş hayatındaki başarıları ile de tanınan Vahap Seçer, yeterince hizmet alamayan ve kentin tüm dinamikleri tarafından “Kimliksiz kent” olarak tanımlanan Mersin için; “Kimliği olan bir Mersin yaratacağım” felsefesi ile hareket etmesi dikkatleri üzerine çeken en önemli özelliği oldu.

 

 

Her fırsatta kent dinamikleri ile bir araya gelerek projelerini paylaşan Seçer, toparladığı önerileri de projeye dönüştürmesi “Ancak Vahap Seçer bu işi başarır”, “Kimliği olan bir Mersin yaratacak”, “CHP doğru kararı verirse Vahap Seçer’i seçer” şeklindeki yorumlar dikkat çekiyor.. Parti tabanından gelerek güven telkin eden Seçer, “vizyonel politikacı unvanı” ile de anılmasını yarattı.

 

 

Yerel seçimlerin tartışılmaya başladığı bu günlerde Mersin Times Gazetesi okurları için halkın deyimi ile “Vizyonel politikacı” ve başarılı işadamı Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Aday Adayı Vahap Seçer ile yerel yönetimler üzerine Mersin Times okuyucuları için bir söyleşi yaptık.

 

 

Kent kamuoyu, bu kadar kısa bir süre sizden bahsederek,  unvanlarla tanımlamasını neye yorumluyorsunuz?

 

23 ve 24’cü dönemde Milletvekili olarak Parlamentoda Mersin’i temsil ettim. Şöyle izah edeyim; 1990’lı yılların başında siyasette aktif olarak rol aldım.  Tarsus’ta Demokratik SOL Parti başkanlığı görevini üstlendim. CHP’nin siyasi yaşama dönmesiyle beraber kuruluş çalışmalarında yer aldım. Referandum ve son genel seçimlerde partide aktif olmaya çalıştım. 

-Doğru! Referandumda gösterdiğiniz performans, özellikle kentteki kamuoyunun gözünden kaçmadı.

 

 

“ÇÖZÜM HIZI, SORUNLARIN BÜYÜME HIZINDAN GERİ KALMIŞTIR”

Mersin, Türkiye’nin diğer illerine göre farklılık arz eden bir kent. İç göçe maruz kalmış bir kent. Mersin, hem kültürel anlamda, hem sosyal, hem de ekonomik anlamda sarsıntı yaşamış bir kent. Sorunları çözme hızı, sorunların büyüme hızından daha geride kalmıştır. Bu sorunların çözümünde daha farklı bir bakış açısıyla katkı sunma amacındayım. Ben çalışma hayatımdaki deneyimime güveniyorum. Bunları hak, hukuk çerçevesinde yapmak kolay iş değildir. Bu güne kadar, haksız ve bir ranta bulaşmadan bu kadar başarılı oldum. Sorunları yönetmek bir sanattır. Bende yönetimde ki sanatı biliyorum. Siyaset deneyimi de çok farklı bir konu. Yaşamakla, deneyimle alakalı olduğunu düşünüyorum. Bütün bunları elde edip yansıtabilme sanatı ve becerisi halkın refah düzeyini yükselmekten geçer.  Halk güven ister, hizmet ister. Samimiyet ister. Sorunları ile ilgilenmeni ister. İşte bunların toplamıdır ki, halk takdirini dile getirir.

 

 

Mersin, gerek bereketli toprakları açısından ve gerekse de tarihi açıdan, dünyanın sayılı kentlerinden biridir. Buna rağmen Mersin için “Kimliksiz kent” tanımlaması yapılıyor.  Mersin ile ilgili olarak dile getirilen sorunları nasıl çözmeyi hedefliyorsunuz?

Mersin’in temel sorunlarına son derece hâkimim. Siyasal hayatta, iş hayatında sürekli Mersin içerisindeyim. Sorumluluk alarak milletvekilliği yaptım. Milletvekilliği dönemlerimde sayısız kez Mersin ile ilgili olarak, meclise soru önergesi verdim. Söz konusu bu sorunların tamamını da bir rapor halinde biriktirdim. Rapor haline getirdiğim her sorunla ilişkinde, çözüme dair araştırmalar yaptım. Nasıl ki demokrasi yerelden güçlenerek yansımasını buluyorsa, Mersin’in sorunları da yerel iktidarın iyi yönetilmesinden geçer.

 

 

Aday Adayı olmaya nasıl karar verdiniz?

Kamuoyunda benim hakkımda bu görevde yer almamı sağlayacak izlenimler oldu. Hem parti kamuoyu, hem Mersin halkı, STK’lar; benim bu konuda olumlu düşünecek tavırlara sebebiyet verdi. Bu öneriler karşısında daha da güçlendim, cesaretlendim. Çalışmalarımızı daha kararlı, bilinçli ve sistemli bir şekilde sürdürdüm. Toplumun kanaat önderlerinden görüşler aldım. Bilgisiz siyasetçi sürekli streslidir. Bir siyasetçi tanımadığı ortamlara hitap ederken kendini kötü hisseder. Tanıdığı ortamlarda performansı daha iyi olur. Ben de Mersin’i yakından tanıyorum. Mersin Kamuoyunun desteği karşısında böyle bir karar aldım.

 

 

Siyasal dengeler çok değişti. Son seçimlerde birinci parti olamadınız! Yerel seçimlerde bu dengeler değişir mi?

Benim partim çok güçlü. Partim bu seçimi alabilecek güçtedir. Her ne kadar son zamanlarda sorunlar yaşanıyorsa da, deneyimlerimizle bu sorunu aşacağız. Referandumda Türkiye’ye giydirilmek istenen bir elbise vardı. Bunu önlemek için mücadele verdik Muazzam bir çalışma sergiledik. Parti olarak, herkes, birlik ve beraberlik içerisinde oldu. Ancak, 16 Nisan referandumun da arzu etmediğimiz şaibeli bir sonuç ile neticelendi. Çünkü Cumhurbaşkanı seçiminde Türkiye, ilk kez bu sistemle tanışıp seçime gitti. İttifak söz konusu oldu. Türkiye bu seçimlerle rövanş ile seçime gitti. İttifak içerisinde bulunan partiler kazandıklarında parlamenter sisteme, Türkiye’yi tekrar kazandırmak istedi. Özellikle Genel Başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu, bu sürecin çok iyi bir şekilde yürütülmesini sağladı. Bel ki arzu ettiğimiz başarı elde edilemedi. Ancak, istenilen başarıyı elde edememek farklı, hüsrana uğramak farklıdır. CHP hüsrana uğramadı. Başarı ile çıktığına inanıyorum.

 

 

 Mersin’de de birinci parti olamadınız! Yerel yönetimler seçiminde birinci parti olmayı nasıl sağlarsınız? Bu konuda okuyucularımızı aydınlatır mısınız?

CHP Mersin’de güçlü bir partidir. Önemli bir kitlesi var. Mersin barış kenti olmak zorunda. Türkiye geçmişte de, özellikle içinde bulunduğumuz zaman içerisinde ayrıştırmalar yaşamaktadır. Sosyal barış sorunu yaşıyor. Bu politik yaşam biçimi, etnik bazı kesimlerin kültürel taleplerinden kaynaklı çok ciddi ayrıştırmalar yaşıyor. Ben siyasi bir figürüm. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildiğimde, dünya görüşüme göre hareket edeceğim. Bütün herkese eşit olarak yaklaşacağım. Felsefemde ayrımcılık, ötekileştirme yoktur. Birlik ve bütünlük vardır. Bu iddia ile yola çıkıyorum.  CHP’nin bu konuda en güçlü ve iddialı parti olduğunu düşünüyorum. Proje ve düşüncelerimle hazırım. Bütün partilerin seçmenlerinden oy alma iddiasındayız. Toplumun her kesimi ile iletişim halindeyim.

 

 

Bir yılı aşkındır sahalardasınız! Sizce Mersin’in en can alıcı sorunu nedir?

Mersin’in en büyük sorunlarından biri ekonomik sıkıntılardır. Bunun yarattığı sıkıntıları önleyebilecek bir yapıdayım. Son derece koşulları, dinamitleri ekonomisine uygun bir kent olan Mersin’i sanayi, turizm, tarım alanında geliştirip büyütebiliriz Bütün yolların Mersin’e çıktığı bir coğrafyaya sahibiz. Vizyon sahibi insanlar ile birlikte bunu başarmayı planlıyorum.

 

 

Belediye Başkanı olduğunuzda, Mersinlilere en iddialı vaadiniz nedir?

Belediye Başkanı olduğum takdirde, gençlerin ve kadınların aktif olarak çalışmalarda yer almasını sağlayacağım. Toplumun gelişmesi adına da birikim sahibi emek vermiş, dirsek çürütmüş bireyler ile çalışacağım. Ben gençlere güveniyorum. Gençlerimize fırsat vermek lazım. Katılımcı demokrasiyi hâkim kılıp, toplumun farklı renklerini yönetimin içine almamız lazım. (Mersin Times)

Kaynak: (Mersin Times) - Mersin Times Editör: Kerem TÜRK
 
Etiketler: CHP, Büyükşehir, Belediye, Başkan, A., Adayı, Vahap, Seçer'in, temposu, gittikçe, yükseliyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
38
0
4
2
12
18
2
Fenerbahçe
38
0
4
2
12
18
3
Gaziantep FK
34
0
2
7
9
18
4
Galatasaray
33
0
5
3
10
18
5
Hatayspor
31
0
5
4
9
18
6
Alanyaspor
30
0
6
3
9
18
7
Fatih Karagümrük
27
0
5
6
7
18
8
Trabzonspor
27
0
5
6
7
18
9
Antalyaspor
25
0
6
7
6
19
10
Yeni Malatyaspor
24
0
6
6
6
18
11
Başakşehir FK
23
0
7
5
6
18
12
Sivasspor
23
0
5
8
5
18
13
Konyaspor
22
0
8
4
6
18
14
Göztepe
22
0
6
7
5
18
15
Kasımpaşa
22
0
8
4
6
18
16
Çaykur Rizespor
21
0
7
6
5
18
17
Gençlerbirliği
19
0
9
4
5
18
18
Kayserispor
16
0
10
4
4
18
19
BB Erzurumspor
16
0
11
4
4
19
20
MKE Ankaragücü
15
0
11
3
4
18
21
Denizlispor
14
0
10
5
3
18
Özlü Sözler
Aşk davaya benzer, cefa çekmek de şahide: Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki !


Mevlana
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı