Haber Detayı
24 Şubat 2020 - Pazartesi 12:44
 
BELEDİYELERİMİZ...
GÜNDEM Haberi


SEMİR BOLAT

 

Mersin son yılların en şansız kentlerinden biri. İyi yönetilemediği için, altyapı ve sosyal dokuda istenilen seviyeye bir türlü gelemedi.

 

Mersin sosyolojik olarak, kentleşme tarihi olarak ele alındığında limanıyla, lojistik sektörüyle, tarımsal dokusuyla ve eşsiz sahiliyle çok iyi bir destinasyon merkezi olabilirdi.

 

Bazen rant, bazen çapsızlık, bazende umursamazlık maalesef Mersin’i bugünkü problemleriyle karşı karşıya bıraktı.

 

Son yerel seçimlerde büyük bir değişim yaşandı. Ankara, İstanbul, Mersin, Antalya, Adana gibi şehirler el değiştirdi. Merkezi hükümetin iç ve dış politikada yanlış uygulamaları, mental yorgunluğu, ekonomik sıkıntılar ve işsizlik CHP’nin önünü açtı.

 

Bu gelişme aynı zamanda, CHP Belediyelerinin 1989-94 dönemindeki halktan kopuş anlayışının tersine, kendini topluma kabul ettirme süreninin önünü de açtı.

 

Top CHP’li belediyelerde!

 

Ya geçmişteki gibi bir daha iktidarı konuşmamak üzere esameleri okunmayacak, ya da karanlığa sürüklenen sürecin aydınlık geleceğinin inşasına güç verecekler.

 

Şu ana kadar kamuoyu yoklamalarında CHP’li belediyelerin iyi olduğu ve süreci iyi götürdükleri görülüyor.

 

Mersin için ise, bir bütün olarak halk hala beklenti içinde uzaktan seyrediyor. Hangi belediyenin 5 yıllık süreyi nasıl tamamlayacaklarını merak ediyor. 5 yıl dediğin nedir ki; göz açıp kapamaya benzer.

 

İlçe belediyelerinden doğrusu çok beklenti yok. Sosyal çalışmalar, biraz çöp toplama, ara sokakları tamir etme, plansız gelişen imara yön verme işleri…

 

Toroslar…

 

Toroslar belediyesi geçmiş dönemlerde Hamit Tuna, halkla ilişkilerinden dolayı sık sık gündeme gelir ve sevilen bir belediye başkanı algısıyla hizmetlerin yapılıp yapılmadığı pek dikkat çekmiyordu. Toroslara hizmet gitmese bile halk Hamit Tuna’ya toz kondurmuyordu. Kapsayıcı olması, halka yakın olması Mersin sosyolojisi ve demografik yapısından dolayı Hamit Tuna hizmette geri kalmasına rağmen “İyi Başkan” imajını sürdürdü.

 

Şu anda yine MHP’den seçimi kazanan Afşin Adsız, daha Toroslara bir ad bırakabilmiş değil. Ne halkla ilişkilerde ön plana çıkabiliyor ne de hizmette. Hizmette ön plana çıkarsın, halkın hizmet açısından takdirini alırsın ve bir saygınlıkkazanırsın. Bunu yapamazsan halkla ilişkileri çok üst düzeyde tutarsın ve hizmetteki boşluğunu doldurursun. Halkımızın duygusallığından dolayı maalesef gerçek bu. Umarım Toroslar bu süreci iyi tamamlar ve Afşin Adsız ve yönetiminden istenilen oranda hizmet alır.

 

Mezitli…

 

Mezitli’de Neşet TARHAN ise; sosyal dokunuşlarla, kadın örgütlenmesiyle, birçok alanda yapılan etkinlik ve açılışlarda görünür olmasıyla güvenirliğini sürdürüyor. Eşi Sembol Hanım kendisinin en büyük destekçisi. Küçük çaplı olsa da geliştirilen projelerde destek olması ve sahadan topladığı bilgileri doğal olarak Başkan olan eşiyle paylaşması Neşet Tarhan’ın işini kolaylaştırıyor. Birazda kapris olmazsa çok daha iyi işlerin çıkabileceği görülüyor. Potansiyeli artan Mezitli’de kent estetiği, meydan düzenlemesi, etkinliklerin daha büyük ve görünür olması Neşet Tarhan’ın itibarını koruyabilir.

 

Yenişehir…

 

Yenişehir’de “Yeni Yenişehir” algısını yaratmaya çalışan Abdullah Özyiğit artık balayı dönemini bitirmelidir. Hoş sohbet, halka yakın durmak, güler yüzlü olmak, her şeye “tamam bakarız” demekle istenilen ve beklenen belediyecilik olmuyor maalesef. Özyiğit gerçekten iyi bir insan. Duygusal, sevecen, doğal ve iş yapmak isteyen bir niyeti var. Ancak kurduğu bazı kadroları hiç te güven vermiyor. Biz sadece duyduklarımıza inansak, umudumuzu keser bir tek söz söyleme gereği duymayız. Ancak anlatılanlara inanmasak bile uygulamalarda, iş üretmede İbrahim Genç aranır durumda. Yolun başındayız. Abdullah Başkan sana gerçekten güveniyoruz. Ama etrafına dikkat et…

 

Akdeniz…

 

Mustafa Gültak, AKP’nin Mersinde tek sığındığı yer. Aydıncık küçük bir ilçe ve Başkanı Ferhat Başkan seviliyor. Çok fazla bir beklenti yok oradan. Ancak Akdeniz Mersin’in kalbi. Hizmetlerin en görünür olabileceği İlçelerin başında geliyor. Mahallelerin çoğu çöküntü halinde. Düzeltilmesi, sosyalleşmesi, çekidüzen verilmesi gereken bir Merkez İlçemizdir Akdeniz.

 

Gültak sosyal dokunuşlarla, halkın arasında olmakla, taziye ve düğünlere gitmekle ego ve kibir kompleksini üzerinden atmış bir Başkan imajıyla puan topluyor. Umudunu Kentsel Dönüşüme bağlamış. Nasıl bir sonuç doğuracak göreceğiz. Ancak, çay, çilek, hal, Turgut resi gibi birçok mahalle perişan durumda. Bahçe- Barış mahalleleri hizmet bekliyor. Büyükşehir belediyesiyle iyi geçinmeler elbette çok iyi, ancak bazen anlamsız engellemeler halkın gözünden kaçmıyor. Poliproplen tesisleri yeni yapılacak limanın girişine konulmak isteniyor. Meclis komisyonundan olumsuz çıkmasına rağmen “Cumhur ittifakı”anlayışıyla bu tesise onay vermek ne kadar doğrudur. Başkan Gültak, bu konunun Mersin için ne kadar hayırlı ve hayırsız olduğu konusunda da kamuoyuna açıklama yapmalıdır. Bir karar bazen bir kentin önünü açar, bazen de gelişmesini engeller ve önünü tıkar.

 

Büyükşehir…

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Başkan Vahap Seçer…

 

Kamuoyunda algısı çok iyi. Dürüst ve çalışkan olarak takdir topluyor. Ancak işi gerçekten çok zor. Kimyası bozulmuş bir belediye yönetimi ve personel profili var. Atsa bir türlü tutsa bir türlü… Basın halkla ilişkilerinin istenilen düzeyde olmadığını yazmıştım. İletişim kurmakta zorlandığımı belirtmiştim. Çok güvendiğim ve sevdiğim değerli Abim Bedrettin Gündeş’le bu konuyu konuşma ihtiyacı duydum. Bana sabırlı olmamı, dışarda görüldüğü gibi olmadığını, hala bir takım engellemelerin olduğunu, Başkan Vahap Seçer’ in iletişim ve bilgilendirme konusuna çok önem verdiğini anlattı. Daha sonra Başkan danışmanı Yusuf Bey’le bir araya gelmemi sağladı. Çok eğitimli, basının içinden gelen ve basın camiasını iyi bilen, konulara vakıf bir danışmanla tanışmam beni mutlu etti. Özel Kalem ve Halkla ilişkiler konusunda bizimde göremediğimiz bir takım düzenlemelerin olduğunu ve olumlu sonuçlarını anlattı. Bu ara artık belediyenin çalışmalarından ve etkinliklerinden daha sağlıklı bir şekilde bilgilendirildiğimi belirtmek istiyorum.

 

Başkan Vahap Seçer,  altyapı ve ulaşım konusunda Mersin’e iyi hizmetler vermek istiyor. İnandırıcı ve özgüvenle çok rahat demeçler veriyor. Metro ihalesinde iyi hesap yapılmadan ihale süresinin uzatılması ve rekabeti engelleyici girişim olarak değerlendirilerek KİK (Kamu İhale Kurumu) tarafından iptal edilmesi Mersinde şok yarattı.

 

İlgili dairenin ve bu işi yürüten kadroların birazda beceriksizliğinden kaynakladığı iddia ediliyor. Bu gibi büyük ihaleler çok dikkatli yapılmalı. Merkezi hükümetin vesayeti altında hizmet üretmeye çalışan belediyeler bu tür hatalar yapmamalılar. Yeni bir ihale süreci, yeni bir zaman kaybı ve ortaya çıkabilecek her türlü ihtimaller düşünülmeli ve öyle yol alınmalıdır.

Büyükşehir güven veriyor, İlçe belediyeleri rutin işlerin dışına çıkamıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin için tüm

ilçe belediye başkanlarıyla rutin aylık toplantılar düzenlemelidir. Ortak akılla bu talihsiz ama bir o kadar da, sevgi yolunun geçtiği bu kenti toparlamaları Mersinde yaşayan tüm vatandaşların beklentisidir.

 

Mersin artık gerçekten hizmet bekliyor.

 

Kalın sağlıcakla… (MersinTimes)

Kaynak: (Mersin Times) - Mersin Times Editör: Kerem TÜRK
 
Etiketler: BELEDİYELERİMİZ...,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Özlü Sözler
Aşk davaya benzer, cefa çekmek de şahide: Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki !


Mevlana
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı