“Endüstri 4.0’ı ıskalamak gibi bir lüksümüz yok”

Mersin Ekonomi Platformu’nda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü  “Endüstri 4.0 gerçeğinin gerisine düşmek, bu yeni üretim devrimini ıskalamak gibi bir lüksümüz yoktur” dedi.

Kalkınma Bakanlığı’nın desteği, NTV & Özgencil işbirliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz İhracatçılar Birliği, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ve Mersin Ekonomi Platformu bölge ortaklığında düzenlenen Akdeniz Ekonomik Forumu’nun ikinci günkü açılış konuşmasını Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve Mersin Ekonomi Platformu Başkan Yardımcısı Özcan Demir gerçekleştirdi.

Bakan Özlü konuşmasına 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak başladı ve “Kadınların hayatın her alanında, ekonomide, ticarette, üretimde, bilimde, sporda, girişimcilikte, eğitimde ve siyasette daha fazla yer almaları hepimizin ortak çabası olmalıdır. Bizler kadınalrımızın her alanda daha etkin olmalarını istiyoruz. Son verilere göre ülkemizde kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 30’lar civarındadır. Oysa AB üye ülkelerinde bu oran yüzde 60’dır. Dolayısıyla kadınalrın iş gücü ve istihdam alanında daha fazla yer almaları bizim için toplumsal bir hedef olarak benimsenmelidir” dedi.

“AKDENİZ’DE GÜÇLÜ OLMAK DÜNYADA GÜÇLÜ OLMAKTIR”

Özlü konuşmasına şöyle devam etti: “Akdeniz Bölgesi insanlığın ve medeniyetin yükseldiği, tarih boyunca küresel güç mücadelelerine ev sahipliği yapan stratejik bir bölgedir. Yüzyıllar boyunca dünya ekonomisi ağırlık merkezi Doğu Akdeniz olmuştur. Dünya tarihi Akdeniz olmadan yazılamaz. Medeniyetler tarihinden Akdeniz’i çekip çıkarırsanız geriye bir şey kalmaz. Kültürün, ticaretin, sanatın, bilimin beşiği olan Akdeniz havzası bugün de dünyanın cazibe merkezi ve çekim merkezidir. Ama aynı zamanda büyük çatışmaların da merkezidir. Ecdadımızın Akdeniz’e olan ilgisi boşuna değildir. Nasıl ki dünya tarihi Akdeniz olmadan yazılamazsa Türkler olmadan da Akdeniz’in tarihi yazılamaz. Akdeniz’de güçlü olmak dünyada güçlü olmaktır. Akdeniz’de söz sahibi olmak küresel dünyada söz sahibi olmaktır.”

“3,5 milyondan fazla mülteciye kucak açan Türkiye, sadece Akdeniz ülkelerine değil tüm dünayaya insanlık, vicdan ve haysiyet dersi veriyor” diyen Özlü, Türkiye’nin küresel alanda olduğu gibi Akdeniz havzasının da yükselen yıldız ülkelerinden birisi olduğunu belirterek bu bölgede yer alan 21 ülke içinde milli gelir açısından dördüncü sırada yer aldığımızı, büyüme performasımızın ise bu ülkelerin ortalamasının üç katı olduğunu ekledi.

ÖZLÜ, “TARIMA TEKNOLOJİ ENJEKTE EDECEĞİZ”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü sözlerine şunları ekledi: “Önceliğimiz insan kaynaklarımızın kalitesini arttırmak, yatırım ortamını iyileştirmek, yüksek teknoloji hedefinden geri adım atmamak, sanayimizi katma değeri yüksek ürünler üretmeye teşvik etmektir. Tarımsal Teşvik ve Destek Sistemi’miz var. Tarım Bakanlığı’ndan yaklaşık yılda 15 milyar destek veriyoruz. Bu desteği ikiye ya da üçe katlasak, yani 15 değil 30 milyar ya da 45 milyar destek versek sağladığımız katma değeri arttıramayız. Dolayısıyla tarımda, tarımsal üretimde teknoloji kullanmak durumundayız. Tarıma teknoloji enjekte edeceğiz. Bu çağda en büyük güç teknolojinin gücüdür. Okullarını, fabrikalarını teknolojiyle donatanlar güçlü olurlar ve güçlü kalmaya devam ederler. Savunduğumuz bütün politikaların temelinde teknoloji vardır, teknolojiden güç almak vardır”

Endüstri 4.0’ı bakanlık olarak ülkemiz için bir fırsat olarak gördüklerini belirten Özlü, Dünya Ekonomik Forumu raporuna göre gelecek 10 yıl içerisinde imalat, enerji, tarım ve ulaştırmada çok hızlı değişikliklerin olacağını sözlerine ekledi. Yine aynı raporda dijital teknolojilerle bağlantılı olan bulut bilişim, büyük data, akıllı fabrikalar, robotlar, sensörler ve 3 boyutlu yazıcılar gibi teknolojik gelişmelerin de insanlığın geleceğini belirleyeceğini belirtti.

“TÜRKİYE’NİN KENDİSİNE OLAN GÜVENİ TAMDIR”

Özlü, “ABD’de en yüksek ciroya sahip olan 500 kurumun yarıdan fazlası 2000 yılından sonra kaybolup gitmiştir. Bunun nedeni dijital evrime ayak uyduramamış olmalarıdır. Buradan açıkça görüyoruz ki dünyamız dijitale evrilmiş bir dünya değerlerine sahiptir. Son bir yıldır yürüttüğümüz çalışmalarda Türkiye’nin dijital dönüşüm yol haritasını hazırladık. Bu çalışmamızı da önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacağız. Açıkça ifade etmek isterim ki Endüstri 4.0 gerçeğinin gerisine düşmek, bu yeni üretim devrimini ıskalamak gibi bir lüksümüz yoktur. Dört bir tarafımızın ateşle çevrili olduğunu görüyoruz. Birçok cephede çetin bir mücadele sürdürüyoruz. Bunların hiçbiri endüstri, sanayi ve üretim gelişiminde bizi geride bırakamaz. Yeni sanayi devrimine entegrasyon konusunda Türkiye’nin kendisine olan güveni tamdır” diyerek dijital dönüşüm merkezleri kurmayı planlayarak sanayinin ileri teknoloji üretebilmesi için başlangıç yapacaklarını kaydetti.

“MERSİN SON BEŞ YILDA ÜSTÜN GELİŞME İVMESİ YAKALAMIŞTIR”

Mersin Ekonomi Platformu Başkan Yardımcısı Özcan Demir ise “Mersin; bitki örtüsü, tarihi dokusu, iklimi, tarım alanları, limanı, serbest bölgesi, organize sanayi bölgeleri, lojistik bölgeleri ve coğrafi olarak da Orta Doğu ve körfez ülkeleri, Afrika ülkelerine yakınlığıyla Akdeniz’den dünyaya açılan önemli bir liman şehridir. Mersin, ekonomik ve sosyal anlamda özellikle son beş yılda üstün gelişme ivmesi yakalamıştır. Kalkınma Bakanı’mız Sayın Lütfi Elvan’ın destekleriyle ismini tüm dünyaya duyurmuştur. Bugün Mersin yatırımlar kenti olarak dikkat çekiyorsa bu başarıda ülke ekonomisine yön verenlerin büyük katkısı vardır” dedi. (Mersin Times)