İslam bilimi sergiye açıldı

Mersin Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile kültür sanat etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen ve Müslüman bilim adamlarının icatlarından oluşan ‘Altın Çağ’da Bilim Sergisi’’nin açılışı yapıldı.

Cumhuriyet Alanı’nda düzenlenen sergi açılışına Vali Ali İhsan Su’nun yanı sıra; Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, kamu kurum müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan açılışta bir konuşma yapan Vali Ali İhsan Su, vatandaşların ve öğrencilerin istifadesi açısından serginin önemini dile getirerek, ziyaretçilerin sergide özellikle 7. ve 17. Yüzyıllar arasında İslam coğrafyasında bilim insanlarının yaptığı çalışmaları, buluşları ve icatları görme imkânına kavuşacağını ifade etti.

 “TARİHİMİZİ VE GEÇMİŞİMİZİ NE KADAR İYİ BİLİR VE ANLARSAK GELECEĞE O KADAR GÜVENLE BAKARIZ”

Vali Su, “Tarihimizi ve geçmişimizi ne kadar iyi bilir ve anlarsak geleceğe o kadar güvenle bakarız, emin adımlarla ilerleriz.  Bugün Devlet olarak kendi milli İHA’larımızı, SİHA’larımızı yapıyoruz, MİLGEM projelerimizi yürütüyoruz, tanklarımızı yapıyoruz. Daha nice alanlarda çok etkin çalışmaları yürütüyoruz, bundan sonra da yürüteceğiz. Kendimize ve milletimize güvenle ve inançla başaramayacağımız hiçbir şey yoktur.” dedi.

Vali Ali İhsan Su sözlerini, serginin hazırlanmasında ve açılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek noktaladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca’nın da birer konuşma yaptığı programda, temsili kurdele kesilerek serginin açılışı gerçekleştirildi.

Koca, “İslam medeniyetinde dünya bilim tarihine yön veren çok sayıda bilim adamı yetişmiştir. Başarının sırrı yapabileceğine inanmaktır. Başarının anahtarı özgüven sahibi olmak ve kendi kabiliyetlerinin farkına varmaktır. İnanç varsa imkân da vardır. Açılışını yaptığımız Altın Çağ’da Bilim Sergisinin ilimizde öğrenim gören 372 bin öğrencimizin ecdadını daha iyi tanımasına, ulusları tanımasına ve hepsinden daha önemlisi özgüven kazanmalarına vesile olmasını temenni ediyorum. Böylesine anlamlı ve önemli bir serginin şehrimizde açılması için emeği geçen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz’a teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Açılışın ardından sergiyi gezen Vali Ali Ahsan Su, bilimin çağlar içerisindeki icatları, gelişimi gibi konularda; mekanik, optik, tıp, keşifler, uçuş, matematik, mimari, medrese, astronomi gibi farklı alanlardan oluşan sergiyi ilgiyle inceledi ve eserlerle ilgili yetkililerden bilgi aldı.

Dün  kapılarını açan “Altın Çağ’da Bilim Sergisi’’ 23 Mart 2018 tarihine kadar ziyaret edilebilecek. (Mersin Times)