Alzheimer, ‘Mavi Dalga’ ile anlatıldı

Her seferinde yaptığı sosyal projelerle toplumsal yaraya parmak basarak çözüm bulmaya çalışan Yörüksüt, bu sefer de Alzheimer’e savaş açtı. Alzheimer Derneği yöneticilerini fabrikasında ağırlayan Yörüksüt, çalışanlarının Alzheimer hastalığı hakkında bilgilendirilmesini sağlayarak, farkındalık yaratmak istedi.

17 bin kayıtlı Alzheimer hastasının olduğu Mersin’de, bu hastalığa dikkat çekmek için ‘Mavi Dalga’ projesi kapsamında Alzheimer Derneği Mersin Şubesi tarafından Yörüksüt çalışanlarına eğitim verildi.

Yörüksüt Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Öz, bu hastalıkla mücadele etmek için verdikleri desteklerin devam edeceğini vurguladı.

ÇALIŞANLARA MAVİ BİLEKLİK

Alzheimer Derneği Mersin Şubesi tarafından, Yörüksüt çalışanlarına fabrikada ‘Mavi Dalga’ projesi anlatıldı. Eğitmenler, Alzheimer dostu toplumlar oluşturmayı hedeflediklerini belirterek, hastalık konusunda bilgi verdi. Hastalığın insan hayatını etkileyen 3’üncü hastalık olduğunu belirten yetkililer, Alzheimer’in hasta hayatı kadar yakınlarını da etkilediğini vurguladı. Bu hastalığa karşı beslenme, sosyal faaliyetler ve hareket etmenin önemine dikkat çekilen eğitimde, etkinlik sonunda programa katılanlara ‘Alzheimer dostu sembolü’ olarak kabul edilen mavi bileklik dağıtıldı.

“ALZHEİMER DOSTU OLDULAR”

Dernek üyeleri, Alzheimer dostu olduğu için Ramazan Öz’e plaket ve ‘Mavi Bileklik’ hediye ederek, derneğe sunduğu desteklerden dolayı da teşekkür etti. Alzheimer hastalığının çok zor bir hastalık olduğunu belirten Öz, “Toplumumuzda yaşlılara evde bakılır anlayışı var. Alzheimer derneğini ziyaret etmeden önce ben de aynı kanıdaydım, sonra bu fikrim değişti. Çok donanımlı bir Yaşlı Bakım Merkezimiz var. Günümüzün koşullarında hastayı 4 duvara mahkûm etmek yerine orada çeşitli etkinliklerde zaman geçirmelerini sağlamanın daha iyi olacağını düşünüyorum. Yani ben yaşlandığımda böyle bir yerde kalmak isterdim. Firma olarak, bir odanın tüm masraflarını üstlenerek bağışta bulunduk. Yani orada Yörüksüt’ün bir odası bulunuyor. İnşallah ilerde daha fazla katkılarda bulunacağız” dedi.

“TOPLUMUN BU HASTALIK HAKKINDA BİLGİLENDİRİLMESİ LAZIM”

Bu hastalığa yakalananların çocuk gibi hareket etmesinden dolayı, yakınlarının bu kişilere karşı duyarlı olmasını isteyen Öz, toplumun bu hastalık hakkında daha fazla bilgilenmesi gerektiğini ifade etti. Öz, “Nasıl ki insanlar çocuk, genlik, olgunluk ve yaşlanma evresi ile büyürler; Alzheimer ile de çocuk gibi olurlar. Yani tabiri caiz ise 3 yaşındaki bir çocuk size tekme atarsa, bir büyük olarak onun başını okşamakla anlayış çerçevesinde karşılıyorsanız, bu hastalığa yakalanan bir kişiye de böyle davranmak lazım. Toplumun bu hastalık hakkında bilgilendirilmesi lazım” diye konuştu. (Mersin Times)