MUŞLULAR GECESİNDE 4 PARTİDEN ÖRNEK DAYANIŞMA MESAJI VERİLDİ

Mersin Muş İli ve İlçeleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yöneticileri, ‘Muşlular ile dayanışma gecesi’ düzenledi. Geceye, mecliste temsiliyeti bulunan 4 siyasi partinin vekil ve belediye başkanlarının da katılması dikkat çekti. Yüzlerce kişinin katılım sağladığı gecede, Kürtçe ve Türkçe şarkılar eşliğinde halaylar çekilirken, dayanışma ruhu geceye damgasını vurdu.

Mersin Muş İli ve İlçeleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yöneticileri, Toroslar bölgesinde bulunan “Bin-bir Gece Sarayı” düğün salonunda düzenledikleri etkinlikte muhteşem bir gecenin yaşanmasına öncülük etti. Aralarında Muş Belediye Başkanı Feyyat Asya, AK Parti Milletvekili Mehmet Emin Şimşek,  Ağrı eski Belediye Başkanı Sırrı Sakık, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna ve MESİAD Yönetim Kurulu Üyesi Bedrettin Gündeş, AK Parti Akdeniz İlçe Başkanı Zafer Şahin Özturan, CHP’li Dr. Önal Özdemir, HDP Toroslar İlçe Başkanı Orhan Hazar ile iş dünyasında ki başarıları ile Mersin’de öne çıkmış Memişler, Tat ve Kanşıray Bakliyat, Binici Grup İnşaat gibi tanınmış ünlü firma sahiplerinin yanı sıra yüzlerce kişi katılım sağladı.

Gecenin anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Dernek Başkanı Necat Özcan, “Bu etkinliği düzenlememizin amacı, Muş ilimizin sosyal ve Kültürel zenginliklerini Mersinli olmuş hemşerilerimiz ile birlikte güçlü bir dayanışmayı sağlamak ve yaşatmaktır” dedi.

Ardından söz alan Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş’ta yaptığı hizmetleri anlattı. Mersin’de yaşayan hemşerileri ile bir arada olmanın gururunu yaşadıklarını ifade eden Asya, “ Nerede bir hemşerimiz varsa onun sorunlarına ve yardımına koşmayı bir görev biliriz. Muş Belediye Başkanı olarak her zaman yanınızda olacağım” dedi.

Muş kökenli Ağrı Eski Belediye Başkanı Sırrı Sakık da söz alarak, “Türkiye’nin dört bir tarafına Muş’lu hemşerilerimiz göç etmişlerdir. Ve gittikleri her yerde kültürel olarak ayakta durmaya çalışmışlardır. Bu nedenle birlik ve beraberlik duygularını yaşatıldığı böyle etkinlikler çok önemlidir. Aşiret yapıları halen Muş’ta belirgin olarak hakimdir. Ancak burada yani Muş’tan Mersin’e göçmüş her kes, aşiret yapısı ile değil, Muş çatısı altında birlik ve dayanışma içerisinde güç olmaları çok önemlidir. Bu birlik ve dayanışmamızı büyütmeliyiz” şeklinde konuştu.

AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek de gecenin anlam ve önemine ilişkin yaptığı kısa bir değerlendirmede, “Allah bu birlik ve beraberliğimizi bozmasın” dedi.

MHP’li Tun’anın birlik mesajı yoğun alkış aldı

Gecede en çok alkışı alanların arasında yer aldığı gözlemlenen Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tun’a da sahneye davet edilerek bir konuşma yaptı.  Belediye başkanı olarak yaptığı hizmetleri anlatan Tuna, verdiği birlik ve beraberlik mesajı büyük alkış aldı. Tuna mesajında şöyle konuştu; “ Sizlerin desteği ile hayallerimizi projeye dönüştürdük. Ve 3 yüz bin nüfusluk Torosları yaşanabilir bir kent haline getirdik. Ülkemizin hangi bölgesinden gelmiş olursa olsun Toroslar bir aile evidir. Hatta, sevinçlerimizde olduğu gibi yaslarımızda ve acılarımızda beraber olmanın gereklerini yerine getirdik. Gönül gözü ile bakan Yunus Emre’nin dediği gibi, insanların gönlüne sevgi tohumları ekmeliyiz, sevgi çınarları büyüsün, O’nun etrafında da çocuklarımız yaşasın. Bende bana gelenlere samimice davrandım; yapmacık davranmadım. Millet olarak, Anadolu coğrafyasında yaşamak zordur. Bir tek yolumuz var, ortak vatanda birlik ve beraber olmaktır.  Birlik olalım ki, diri olalım. Yine Yunus Emre’nin dediği gibi ‘Ayrılırsak yok oluruz, birleşirsek tok oluruz’ Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın.”

Protokol konuşmalarının ardından, etkinliğin düzenlemesinde katkı sunan firmalar birer plaketle ödüllendirilirken, Kürtçe ve Türkçe söylenen şarkıların eşliğinde çekilen halaylarla, gece sona erdi. (Mersin Times)