Raf ömrü kısa, pazarlama eksik…

CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, çiftçinin gelirinin artırılması ve meyve suyu konsantresi ithalatının azaltılması için, narenciye ürünlerini katma değeri yüksek, raf ömrü uzun ürünlere dönüştürecek tesisler kurulması gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı söz alarak, narenciye üretiminde yaşanan pazarlama sorununu ve üreticilerin yaşadığı sıkıntıları gündeme getirdi.

“Ülkemiz narenciye üretiminde dünya ülkeleri içinde ön sıralardadır ancak narenciye ürünlerimizi katma değeri yüksek, raf ömrü uzun marmelat, reçel ve meyve suyu gibi ürünlere yeterince dönüştüremiyoruz” diyen Çamak,  Türkiye’nin narenciye ürünlerini çoğunlukla sofralık olarak pazarlamaya çalıştığını kaydetti.

Çamak, “İç piyasadaki arz talep dengesizliği ve uluslararası pazar kayıpları nedeniyle de hem üreticilerimiz hem de ülkemiz büyük kayıplar yaşamaktadır. Ülkemiz meyve suları için konsantre ithalatına yıllık ortalama 12 milyon dolar ödemektedir. Hem ülke ekonomimizin uğradığı zararların önüne geçmek, hem de üretimimizi güçlendirmek için üreticilerimiz bu konuda gerekli düzenlemelerin yapılmasını ve önlemler alınmasını beklemektedir” dedi. (Mersin Times)