MESİAD ŞERİT DEĞİŞTİRMEMELİ…

Bir kenti var etmenin yegane yolu kentlilik bilincidir. Demografik olarak Dünyanın, hatta Türkiye’nin en önemli kentleri arasında yer alan Mersin, bir türlü istenilen marka değerini kazanamıyor.

Neden mi?

Ülkenin 81 ilinden göç almış, Doğusu ayrı bir rant alanı yaratmış, batısı ayrı, güneyi ayrı ve kuzeyi ise apayrı bir rant peşinde koşarken, kimse Mersinin tamamı için “Elimi taşın altına koyuyorum” diyememiştir.

Bu nedenledir ki;

-Mersin sahipsizdir!

-Mersin kimliksizdir!

Hayatın gündelik akışında bile bu iki cümleyi duymaya tanıklık ediyoruz.

İktidardan muhalefete düşen, muhalefetten iktidara çıkan, hemen hemen her kesin ve her kesimin sık sık kullandığı bu iki cümle…

Neredeyse iktidara tırmanmanın ana sloganı şeklinde tekerlemeye dönüşmüş…

Demokrasinin temel direklerden biri de STK’ların varlıklarıdır, bu nedenle STK’ların önemi tartışma götürmez…

Bu veriler ışığında Mersin söz konusu olduğunda, MESİAD kentlilik bilinci yaratmada çok önemli roller üstlendi.

Ancak Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği, kuruluşundan bu yana kente marka değeri katmak için bütün üyelerine rol biçmiştir. Biçilen roller bir ödevden ibaret olmayıp, sonuçlarının etkilerini de denetlemiştir. Söz konusu Mersin olduğunda, savunma refleksi en güçlü STK’ların arasında yer alan MESİAD, son zamanlarda kısmen de olsa siyasetin arka bahçesine dönüştürülmeye çalışılmıştır.

Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana siyasi iktidarlardan gereken önemi görmeyen Mersin için çok iyi işlere imza atmış olan 27 yaşındaki MESİAD’ın ‘MESİAD’ olarak devam etmesi elzemdir. Bu kadar önemli işlere imza atmış bir kuruluşun,  siyasiler tarafından yönünü değiştirilmesine bütün üyeleri karşı çıkmalıdır. Aksi halde bu kadar güzel işlere imza atmış bir kuruluş, sadece mazide kalacaktır. Çünkü siyasi arka bahçelere dönüşen kuruluşlar, sürekli birilerinin güdümünde kalmaya mahkûmdur.

Mersin’in en önemli ve etkili STK’sı Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği, 10 Şubat’ta seçime gidiyor.

Mersin’e yapılan bir çok yatırımda katkısı olan, özellikle de Üniversite ve OSB’nin kuruluşunda çaba sarf eden MESİAD yeni başkanını seçmek için bugünlerde yoğun bir kulis faaliyeti sürdürmeye başladı.

Şu anda ortaya çıkan ve adaylıkları kesinleşen Hasan Engin ve Hasan Hüseyin İpek’in tüm üyeleri markaja aldıkları belirtiliyor. Üyeleri etkilemek için faaliyetlerini sürdüren adaylar, projelerini de dillendirmeye başladılar. Her iki aday da MESİAD’ın birliğini sağlamaya, Mersin için daha güzel çalışmalar yapmaya soyunduklarını ifade ediyorlar.

Adaylardan Hasan Engin iki dönemdir MESİAD Başkan yardımcılığını sürdürüyor. Kendinden emin ve soğukkanlı davranarak, edindiği deneyimlerle MESİAD’ın, tüm devlet kurumlarıyla, STK’larla, mesleki odalarla olan işbirliğini daha da geliştirerek Mersin’in gelecek vizyonuna uygun bir çalışma yürüteceklerini ifade ediyor.

Birçok sektörde öncü olan Hasan Engin, inşaat sektöründe de son derece başarılı bir iş insanı… Her kesimle çok uyumlu, barışçı yapısı, birleştirici özelliğinden dolayı çevresinde de çok sevilen bir İş adamı. Engin’in bu birleştirici ve kapsayıcı yönünden dolayı, MESİAD’ı daha da etkin bir konuma getireceği belirtiliyor.

İkinci bir aday olan Hasan Hüseyin İpek ise mobilya alanına yıllarını vermiş, başarılı olmuş bir iş insanı… MESİAD İstişare Kurulu başkanlığını yürüten İpek, kendi kadrosunu oluşturarak MESİAD’a daha iyi hizmet edeceğini dile getiriyor.

176 üyesi bulunan MESİAD, Mersin’in en önemli STK’sı. Seçimler nasıl sonuçlanır bilinmez ama, MESİAD’ın her zaman Mersin’e hizmet edeceği bir gerçek.

Bu derece önemli bir kuruluşun seçimleri de hayli heyecanlı, stresli ve çekişmeli geçeceğe benziyor. Hasan Hüseyin İpek’in adaylığını erken açıklamasının lehinde olmadığı görüşü var.

Adayların birbirlerine karşı incitici, ağır eleştiriler yapmaları durumunda MESİAD’ın olumsuz etkileneceği, fazla hırslı ve hırçın olanın kaybedeceği belirtiliyor.

Bazı konularda duyumlar alıyoruz, ancak teyit ettiremedik. Umarım MERSİN için doğru ve centilmence bir yarış olur.

Kentimize katma değer sağlama konusunda öncülük eden MESİAD, kent bilinci konusunda da arşiv yaratan bir hafızadır, bu hafıza korunmalı…

Koltuk ve iktidar hırsına MERSİN-MESİAD feda edilmemeli…