“Kentsel dönüşümün içine dahil edilmek istenmiyoruz”

Mimarlar Odası Başkanı Ömer Sakar, “Biz kentsel dönüşümün içine dahil edilmek istenmiyoruz. Anlamadığımız nokta da bu, yani sonuçta bu kenti şekillendiren mimarlardır. Dolayısı ile bizim görüşümüz önemlidir ama bu işe dahil edilmek istenmiyoruz saklanılıyor gizleniliyor” dedi

Kentsel dönüşüm hakkındaki sorularımızı yanıtlayan Mimarlar Odası Başkanı Ömer Sakar, oda olarak yeterince yetkilendirilmedikleri, yanı zamanda kendilerine bilgi verilmediğini söyledi.

“Dönüşüm bir yerde gerekli buraların yaşaması gerekli. Bu yapılırken kent birleşenleri ile birlikte kararlar alınarak yaşanabilir alanlar oluşturulabilir” diyen Sakar, “Yani bu çok katkı yaparak veya çok yoğunluk vererek değil, sosyal dokuları sosyal durak aralarını düşünerek yapılmalı. Bu toki eli ile değil, bağımsız mimarlarla yapılmalı. Yapacak olan girişimciler de yatırımcıların da bağımsız insan olması ve bağımsız bir mimari karakter olması kenti şekillendiren gerçek anlamda dokuyu veren kişiler olmalı. Şuan da Akdeniz’de yapılmaya çalışılanı doğru bulmuyorum. Barış mahallesinde böyle bir çalışma yapılıyor.  Ben ayrıca belediyenin yaptığı kendi çalışması bunu destekliyoruz. biz ama şimdi tokİ ile yapılması gibi bir şey gündeme geliyor, bunu da saklıyorlar. Birkaç tanesi de bilgi almak için sordu bize çok açıklayıcı şeyler söylenmiyor, daha doğrusu biz işin içine dahil edilmek istenmiyoruz. Anlamadığımız nokta da bu, yani sonuçta bu kenti şekillendiren mimarlardır. Dolayısı ile bizim görüşümüz önemlidir ama bu işe dahil edilmek istenmiyoruz saklanılıyor gizleniliyor” dedi.

“BİZ DE FİKİRLERİMİZİ SÖYLEYEBİLMELİYİZ”

Sakar, “Burası öyle bir düzenlenmeli ki hak ettiği şeyi bulmalı buda şöyle olur bizim gibi bağımsız meslek odalarının görüşleri alınmalı alınmadan olmaz. Biz de fikirlerimizi söylemeliyiz. Bunu yapacak olan yatırımcı kar amaçlı girecek. Dolayısıyla orda yaşayan insanların da haklarının kaybolmaması adına bir düzenlenme yaparsın ama bunu yaparken de orda şekle karar vermezsin gerçekten yaşanabilir bir kent dokusu oluşturmayı hedeflersin. Bir planlama yaparak hedeflersin ama  bunu yaparken hani  buraya böyle bir yapı yapacaksın ‘şekli böyle olacak’ , ‘asker gibi olacak’ olmaz. Biz onlara karşıyız” ifadelerini kullandı.

“ANI PARKI OLMALI”

Son olarak stadın yeri ve Hamidiye kışlası hakkında açıklamlarda bulunan Sakar şu ifadeleri kullandı:

Orda zaten mahkeme son kararı verdi. Tarihi sit ve doğal sit alanı olarak orası tescil görmüş gibi oldu mahkeme kararı ile… Şimdi onlarda şöyle bir çıkış arıyor anladığım kadarıyla 1-2 defa görüşmemiz oldu ama yüz yüze görüşmedik telefonla görüştük.  ‘Bize yardımcı olun burayı belediye ye veya kamu ya verelim bunun karşılığında bize arsa versin’ diyorlar. Bunu burada yapabilecek tek kurum var; büyükşehir belediyesi ve milli emlak… Bu adamlar diyor ki ‘tamam biz burayı bırakalım ama bize bunun karşılığında bize bir arsa verilsin.’ Bu benim işim değil ben o konuda yardımcı olmak isterim belki buranın halka kazandırılması amacı ile yani büyükşehir belediyesi başkanı bu konuda bir adım atar da bu alan karşılığında  bir alanı onlara verirse veya milli emlak bu konuda gerekli özeni gösterirse halkın kullanımına da açılabilir. Orası bir anı parkı olabilir, sosyal bir takım tesislerde olabilir insanların yararlanabileceği oturabileceği, dolaşabileceği … O dönemi canlandıran bir anı. Bizim önerimiz anı parkı olması, hatta Tevfik Sırrı Gür stadyumunun olduğu yerin kent meydanı olmasına karar verildi. Orda da cumhuriyet döneminden kalan kapalı tribün bölgesini  bırakarak sahne şeklinde düzenlenerek bırakılması…” (Mersin Times)