ASIA FRUIT LOGISTICA FUARI’NA BAŞVURULAR BAŞLADI

5-7 Eylül 2018 tarihleri arasında Hong Kong/Çin Halk Cumhuriyeti’nde düzenlenecek olan ASIA FRUIT LOGISTICA Uluslararası Meyve, Sebze Ticaret Fuarı’nın Türkiye milli katılımı 4. kez Akdeniz İhracatçı Birlikleri tarafından gerçekleştirilecek.

Türkiye yaş meyve sebze sektörünün Güneydoğu Asya ülkelerine ve Uzakdoğu ülkelerine tanıtımının yapılması açısından büyük öneme sahip fuar, aynı zamanda yaş meyve sebze sektörünün ihracat pazarlarının arttırılması ve çeşitlendirilmesinde rol oynayacak.

Ziyaretçilerin % 70’ini Asya ülkelerinden gelenlerin oluşturduğu fuarda; yaş meyve sebze, kuru meyveler, organik ürünler, dondurulmuş meyve-sebze, kabuklu meyveler, baharatlar, taze kesilmiş-hazır taze ürünler, çiçekler, tohum ve fidanlar, bitkiler, paketleme-etiketleme makineleri, paketleme malzemeleri, kalite kontrol sistemleri, soğutma-ürün izleme sistemleri, meyve sebze işleme- yıkama sistemlerinin sergilenecek.

Türkiye yaş meyve sebze sektörünün alternatif pazar arayışı sürecinde önemli bir yeri olması, hinterlandında ulaşabileceği geniş bir bölge ve nüfus bulundurması aynı zamanda Uzakdoğu Pazarı’nın giriş kapısı konumunda olması bakımından, sektör için önemli bir Pazar konumundaki Hong-Kong’da gerçekleşen fuara; 2017 yılında 43 ülkeden 813 firmanın katılımcı olarak yer aldı, 24 ülke ise milli katılım organizasyonu ile fuara iştirak etti. En çok firma katılımı Çin Halk Cumhuriyeti’nden olurken, onu sırasıyla İtalya, Mısır ve Avustralya takip etti. İspanya 40 firma ve Güney Afrika ise 33 firma ile fuara katılım sağladı. Fuar 74 ülkeden yaklaşık 13.000 profesyonel ziyaretçiye de ev sahipliği yaptı.

Asia Fruit Logistica Fuarı’na ilk kez 2015 yılında 11 firma ile milli katılım organizasyonu düzenleyen Türkiye, 2016 yılında daha büyük bir alanda 17 firma ile katılım sağlarken, 2017 yılında ise toplamda 18 firma ve görkemli bir stant tasarımı ile boy gösterdi. 2018 yılında bu katılımın daha da artması bekleniyor.

Çin Halk Cumhuriyeti T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın Hedef Ülkeler Listesi’nde yer almakta olup, Türkiye milli katılımı ile fuara katılan firmalar 85.000 Türk Lirası’na kadar fuar desteğinden de yararlanabilecek.

Fuara katılıma ilişkin detaylı bilgi için Akdeniz İhracatçı Birlikleri www.akib.org.trinternet sitesi ziyaret edilebilir. (Mersin Times)