“Kapalı Pazar alanları Mersin için temel bir ihtiyaç”

Mersin Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Fuat Kalkan, pazar esnafını ve vatandaşı yakından ilgilendiren kapalı pazar alanlarının Mersin için ihtiyaç olduğunu belirterek; yol, kaldırım, hastane kadar temel bir ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Bu konuda yerel yönetimlerin yeterli çabayı göstermediğini de söyleyen Kalkan, yetkililerden kapalı pazar alanları ile ilgili gerekli çalışmalara ön ayak olmalarını istedi.

Mersin Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Fuat Kalkan, 2017 senesinin pazarcı esnaflar açısından nasıl geçtiği ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, esnafın ortak sorunlarına değindi. En büyük problemlerinin açık pazarlar olduğunu söyleyen Kalkan, “Kentteki pazarların yüzde 40’ı kapalı, yüzde 60’ı da açık olarak faaliyet gösteriyor. Tabi açık pazarlar sokak arasında, özellikle günümüz koşullarına uygun olmayacak şekilde derme çatma bir vaziyet halinde. Bu tür pazarlar hem esnaf hem de vatandaş açısından rahatsız edici bir durum. Tüm bunların yanında bir de trafiğe de engel olmuş oluyoruz ama bu bizim suçumuz değil tabii ki. Çok eskiden bu yana böyle çarpık bir sistem oluşturulmuş. Türkiye’nin başka illerine gittiğimizde çok farklı ve modern pazar yerleri görüyoruz.  Ama Mersin’de yerel yönetimler bu konuda üstlerine düşeni çok fazla yapmıyorlar. Bu konuda sürekli taleplerimizi dile getiriyoruz, proje sunmamıza rağmen olmuyor. Yerel yönetimlerin bu konudaki ilgisizliğine anlam veremiyorum.” diye konuştu.

Kapalı pazar yerlerinin yol, kaldırım kadar farz bir hizmet olduğunun altını çizen Fuat Kalkan, hem esnafın hem de vatandaşın hava koşullarından dolayı mağdur olduğunu ve bu nedenle yerel yönetimlerin daha duyarlı olup, Mersin’e modern pazarları kazandırmaları gerektiğini söyledi.

“2017 ESNAF İÇİN ŞANSIZ BİR YILDI”

2017 senesini değerlendiren Başkan Fuat Kalkan, “2017 bizim açımızdan iyi geçmedi yaşadığımız sel felaketinden dolayı. Ama bir doğal afet nedeniyle yerel yönetimleri suçlamanın doğru olduğunu düşünüyorum. Burada önemli olan mağduriyetlerin giderilmesi.  Ancak yaşanan olaydan sonra çiftçinin zararı tatmin edici bir oranda karşılanmadı. Esnaflara ise ‘Zararınız var mı’ diye sorulmadı bile.” dedi. Mağdur olan pazar esnafının kaderine terk edildiğini belirten Kalkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“ Ben dilerdim ki Mersin’deki tüm meslek odalarının yöneticileri ile bir araya gelelim ve mağdur olan esnafın zararının karşılanması veya zararın tespiti adına çalışmalar yürütelim. Ama zararı ödemekten ziyade kimse düşünmedi bile. Bu nedenle 2017 pazar esnafı için pek şanslı bir yıl olmadı.”

“UMUDUMUZ 2018’DEN YANA”

2018 yılına dair projelerini anlatan Başkan, “Şuan Toroslar ’da  4 kapalı pazar projemiz onaylandı, 2018 bütçesine dahil edildi. Akbelen’de yaklaşık 1 ay önce 3 bin 250 metrekarelik bir kapalı pazarın temelleri atıldı. Burası yaklaşık bin 250 metre kare otoparkı, çocuk oyun alanı ve bebek emzirme odası bulunan çok modern bir kapalı pazar yeri olacak. Benzer çalışmalara Demirtaş, Karacailyas ve Çağdaşkent mahallerinde de başlanacak. Öte yandan Yenişehir’de de çalışma yürütmek için görüşmelerimiz sürüyor. Son olarak Mersin Üniversitesi kampüsüne yakın bir yerde pazar yeri için tahsil edilmiş bir alan imardan geçti, asfalt alt yapısı oluşturuldu. Şuan pazarcı esnafımız orada faaliyet gösteriyor. 2018 yılında kapalı hale dönüştürülecek. Bunların dışında da 7-8 projemiz daha var. Bizim en öncelikli mücadelemiz pazar esnafımızın ve vatandaşlarımızın modern pazar yerlerine kavuşması. Yeni yılda da bu mücadelemizi sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

Kötü geçen bir yılın ardından umutlarının 2018 yılından yana olduğunu söyleyen Fuat Kalkan,” Her yeni bir yıl yeni umutlardır. Biz 2018 yılında da umudumuzu kaybetmeden, hem esnaflarımız hem Mersin’de yaşayan tüm halkımız ile yerel yönetimler arasında köprü görevini sürdürüp, hizmet etmeye devam edeceğiz.” ifadelerini sözlerine ekledi.(Mersin Times)