DEMİR İHRACATIMIZ 2017 YILINDA YÜZDE 66 ARTTI

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Demir Ve Demir Dışı Metaller-Çelik sektörü 2017 yılını 1,8 milyar dolar ihracat ve yüzde 66 artış ile kapattı.

2017 yılı sektörel bazda ihracat rakamlarına göre; Türkiye Demir ve Demir Dışı Metaller-Çelik sektör ihracatı, 2016 yılının eş değer dönemine kıyasla, % 22 oranında artış ile 18,2 milyar dolar, Aralık ayında ise %27 oranında artış ile 1,7 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin 2017 yılı sektörel bazda ihracat rakamları incelendiğinde ise; Demir ve Demir Dışı Metaller-Çelik sektörü 1,8 milyar dolar ile Aralık ayında ise 196 milyon dolar ihracat ile ikinci sırada yer aldı.

Aralık ayı ve 2017 yılı ihracat rakamlarını değerlendiren Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (ADMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ersoy Ulubaş, Akdeniz İhracatçı Birlikleri Demir ve Demir Dışı Metaller-Çelik Sektörü ihracatının 2017 yılında bir önceki yıla kıyasla %66 artış kaydettiğini ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri toplam ihracatındaki payının %16 olduğunu belirterek, “Akdeniz İhracatçı Birlikleri Demir Ve Demir Dışı Metaller-Çelik sektörünün Türkiye Geneli sektör ihracatındaki payı %10 oldu. Aralık ayında ise Akdeniz İhracatçı Birlikleri Demir Ve Demir Dışı Metaller-Çelik sektör ihracatında %94 artış gerçekleşti” şeklinde bilgi verdi.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Demir ve Demir Dışı Metaller-Çelik Sektöründe bu dönemde en fazla ihracat yapılan ürün grupları Demir Çelik Boru, Demir Çelik Yassı Sıcak, Demir Çelik Çubuk, Demir Çelik Yassı Kaplama, Demir Çelik Filmaşin oldu. Yine bu dönemde Akdeniz İhracatçı Birlikleri Demir ve Demir Dışı Metaller-Çelik Sektöründe en çok ihracat ise Irak, Birleşik Krallık, Yemen, Mısır, Birleşik Devletler, İtalya, Hollanda, İsrail, İspanya ve Romanya’ya gerçekleşti.

Aralık ayı Türkiye Demir ve Demir Dışı Metaller-Çelik Sektörü ihracat artışının, %10 oranındaki Türkiye ihracat artışı üzerine çıkarak %27 oranında gerçekleştiğinin altını çizen Ulubaş, “Türkiye Geneli sektör ihracatında %10 pay sahibi olan Akdeniz İhracatçı Birlikleri Demir ve Demir Dışı Metaller-Çelik Sektörü, 2016 yılı Aralık ayında 101 milyon dolar ihracat gerçekleştirirken, 2017 yılı aynı dönemini 196 milyon dolar ihracat ile kapattı” şeklinde bilgi verdi.

Ulubaş, 2017 yılında ise Akdeniz İhracatçı Birlikleri Demir ve Demir Dışı Metaller-Çelik Sektörü olarak %66 artış ile %22 oranında gerçekleşen Türkiye Demir ve Demir Dışı Metaller-Çelik Sektörü ihracat artışının üzerinde bir artış yakaladıklarını ifade ederek, “2017 yılı Akdeniz İhracatçı Birlikleri Demir ve Demir Dışı Metaller-Çelik Sektörü ihracatında ilk sıralarda yer alan Irak’ta %3, dördüncü sırada yer alan Mısır’da ise %5 düşüş var ancak, bu düşüşü Birleşik Krallık’a yapılan ihracatta %167 oranında, Birleşik Devletler’e ise %222 oranındaki artışla kapatıp toplamda %66 oranında artışa ulaştık” dedi.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Demir ve Demir Dışı Metaller-Çelik Sektörü ihracatından %17 oran ile en büyük paya sahip Demir Çelik Boru ürün grubunda 2017 yılında bir önceki yıla kıyasla %77 ihracat artışı yaşandığını dile getiren Ulubaş, “Demir Çelik Yassı Sıcak ve Demir Çelik Yassı Kaplama ürün gruplarında gerçekleşen ciddi artışlar dikkat çekmekle beraber, Demir Çelik Çubuk ürün grubunda ise bir önceki yıla kıyasla %10 ihracat düşüşü var” diye konuştu.(Mersin Times)