Bakan Elvan’dan Arap Dünyasına; Kimseden Korkmayın

Türk-Arap Ekonomi Zirvesi’nin açılışına katılan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, “Burada bulunan 17 ülkenin temsilcisine seslenmek istiyorum. Bizim yapamayacağımız hiçbir şey yoktur. Bir ve beraber olduğumuz sürece başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Kimseden korkmayın” dedi.

Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYTDTA), Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) ile Türk-Arap İşadamları Derneği’nin (TURAB) ortaklaşa olarak düzenlediği 1. Türk-Arap Ekonomi Zirvesi’nin açılışı yapıldı.

Divan Otel’de yapılan açılışa Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan da katıldı. Burada konuşan Elvan, Arap dünyasıyla birlikte hareket ve yatırım çağrısı yaptı.

“2002 yılında ülkemize Arap ülkelerinden gelen toplam turist sayısı 400 bin civarındaydı. Bu değer 2016 yılında 2,5 milyonu aştı” diyen Elvan, “Son 30 yılda aslında küresel düzeyde önemli değişim ve dönüşümün yaşandığını birlikte gözlemliyoruz. Dünya artık iktisadi ve ticari alanda sınırların kalktığı, üretimin dahi küreselleştiği bir çağa geçmiş durumdadır. Küresel ekonomide geçmiş dönemin geleneksel Avrupa-Kuzey Amerika odaklı batı ekseni artık doğu yönüne doğru kaymaya başlamıştır. Gelişmekte olan ülke ekonomileri dünya ekonomisinde gelecek vadeden piyasalar olarak artık daha fazla öne çıkmaktadır” dedi.

“BAŞARAMAYACAĞIMIZ HİÇBİR ŞEY YOKTUR”

Zirveye 17 ülkenin katılım gösterdiğini belirten Elvan, “Biz aynı coğrafyanın insanıyız, aynı değerleri paylaşıyoruz ama bir tarafta bakıyoruz aynı değerleri paylaşan ve aynı coğrafyada yaşayan kardeşlerin birbiriyle savaştığını görüyoruz. Siz dünyanın dört bir yanını dolaşıyorsunuz. Kendimize güvenelim, ülkemize, insanımıza güvenelim. Çok açık olarak ifade etmek istiyorum. Burada bulunan 17 ülkenin temsilcisine seslenmek istiyorum. Bizim yapamayacağımız hiçbir şey yoktur. Bir ve beraber olduğumuz sürece başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Kimseden korkmayın. Türkiye’de darbe yapmaya çalıştılar. Sanıyor musunuz FETÖ bunu tek başına gerçekleştirdi. Elbette arkalarında mutlaka birileri vardı ama başaramadılar, başaramayacaklar. Yeter ki ülkemizde değerlerimize sahip çıkalım, milletimize sahip çıkalım. Millet ne derse o olur, onun dışında hiçbir şey olamaz” ifadelerini kullandı.

“BİRLİKTE REFAH SEVİYEMİZİ ARTIRALIM”

“Bizim ihracatımız yüzde 10’un üzerinde arttı” diyen Elvan son olarak şunları kaydetti: “Avrupa’ya ihracatlarında sıkıntı yaşayacak dediler en fazla ihracat artışımız Avrupa ülkelerine gerçekleşti. Bugün yaklaşık yüzde 95’i sanayi ürünü olmak üzere 157 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiriyoruz. Bu bizim için elbette yeterli değil daha da artıracağız, işbirliğimizi daha da güçlendireceğiz. Biz üretelim siz alın demiyoruz. Gelin birlikte şirketler kuralım, birlikte çalışalım, birlikte kazanalım, birlikte refah seviyemizi artıralım diyoruz. Yoksa başkalarının yaptığını gibi bire mal edip, bine satalım demiyoruz. Birlikte üretelim, birlikte pazarlayalım, birlikte kazanalım diyoruz. Bundan sonraki süreçte de bu böyle olacak. Türk ve Arap ülkeleri bundan sonra ekonomik ve ticari ilişkilerini daha da güçlendirmek zorundadır. Güçlü bir ekonomik ve iktisadi iş birliği sayesinde ülkelerimiz önümüzdeki dönemde küresel ölçekte önemli aktörler olacaklardır.” (Mersin Times)