“YEREL YÖNETİMLER AİLE GİBİ OLMALI”

Mersin’de ‘Toplum refahında halkçı belediyecilik’ panelinde konuşan Ovacık Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu,”Yerel yönetimler eğer aile gibi yönetmezse, ekonomik alt yapıyı planlamazsa, ekonomik girdi çıktıyı bilmezse kenti yönetme ihtimali yok” dedi.

Belediye imkanlarıyla halka verdiği hizmet, öğrencilere yarattığı burs imkanla sürekli gündemde yer alan Türkiye’nin tek komünist belediye başkanı ünvanına sahip Ovacık Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu, Mersin Cemevi’nde ‘Toplum refahında halkçı belediyecilik’ söyleşisine katıldı.

Moderatörlüğünü MESAİD Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Güler’in yaptığı söyleşide yerel yönetimler masaya yatırılırken, ‘ideal yerel yönetim nasıl olur? sorusuna yanıt arandı.

“MANDA YETİŞTİRİP SÜT ÜRETİMİNE BAŞLAYACAĞIZ”

“Biz devrimci yerel yönetimlerin faaliyetlerinin sürdürüyoruz.” diyen Maçoğlu, Halkın meclisinde aldığı kararları uyguluyoruz ve insanı esas alıyoruz. Tüm hizmetlerimiz sadece insanlara değil, yaşam hakkı olan bir börtlüceye, bir ayıya ya da bir kuşa, ya da ağaca da hizmet ediyoruz. Bölgede bulunan tüm canlılara kucak açan bir belediyecilik anlayışını yürütüyoruz. Halkçı bir belediyecilik yapamaya çalışacağız onun için herkesin ürettiği bir ortam yaratmaya çalışıyoruz. Bizim yerel yönetimlerde yapacaklarımıza ütopya diyorlardı. Bizim için bu ütopyaya ulaşmak hayal değil. Bu ütopyaya ulaşana dek mücadele edeceğiz. Ovacık Belediyesi’ni eski parayla 1.5 trilyon borç ile aldık. Bu parayı görünce titremeye başladım ve bir an düşündüm acaba çıksam mı dışarı diye. 1 buçuk ve 2 aylık çalışma sonucunda aslında bu borçları halletmenin çok zor olmadığını öğrendik. Yerel yönetimler eğer aile gibi yönetmezse, ekonomik alt yapıyı planlamazsa, ekonomik girdi çıktıyı bilmezse kenti yönetme ihtimali yok. Sanırım burjuva siyaseti bunun dışında bir çalışma yapıyor. Biz 1.5 milyon borcu yaklaşık 2 senede halledebiliyorsak bunu bütün yerel yönetimler yapabilir. Tabi bir de planlarımız ve projelerimiz de var. En iyi yönetimi sağlamak için bunlara ihtiyacınız vardır. Bizim bugün tarım, hayvancılık gibi birçok projemiz var ve hatta önümüzde ki günlerde manda yetiştirip süt üretimine başlayacağız. Öncelikle herkesin ürettiği bir ortam yaratmaya çalışacağız” dedi.

 “YÖNETİCİLER HALKI YÖNETİYOR”

Maç oğlu, “Bugünkü belediyelerde halk kendini yönetmiyor aksine yöneticiler halkı yönetiyor. Ovacık’ta halk toplantılar ile kendileri için kararlar alıyor ve bizde bunları uygulamaya çalışıyoruz. Belediye olarak üretime geçtiğimiz zaman kamulaştırma döneminde ‘aha komünistler toprakları işgal ediyor’ söylemi gelişti. Önce nohut ve fasulye üretirken ‘kurur bunlar’ dediler ama yeşerdi ‘hayvanlar yer’ dediler büyüdü, ‘biçemez’ dediler biçtik ve daha sonra pazara sunduk. Bilim ile üretimi buluşturmaya çalışan ve temel hakları savunan arkadaşlarız. Eğer siz de meseleye Ovacık gibi bakarsanız, bulunduğunuz yerdeki iklim farkındalığa, kültürel farkındalığa dair bir çalışma yapabilirsiniz. Mersin’de ki Ovacık’taki gibi olmayabilir. Ben bu tür sorulara bu sistemin her yerde olabileceğini söylüyorum ancak bölgede ki yoksullarla, yoksul olmayan ortak olduğu, birlikte karar aldığı bir mekanizmayı inşa etmek. Büyük şehirlerde bu sistemin uygulanır. Bakın 15 Temmuz’dan sonra büyük şehirler ulaşımı ücretsiz yapmadı mı? İhtiyaç olunca yapılabiliyormuş, demek ki” ifadelerini kullandı. (Mersin Times)