Mersin’in turizmdeki potansiyeli harekete geçiriliyor

Tarihi eserleri ve doğal güzellikleri ile Mersin adeta bir açık hava müzesi. Bu eserleri dünyaya tanıtmak, Mersin’e daha çok turist gelmesini sağlamak amacıyla Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın büyük desteği ile yeni bir turizm atağı başladı. Yapılan yatırımlarla Mersin turizmde de bir cazibe merkezi haline gelecek. Özellikle hem Türkiye hem de dünya bambaşka bir Cennet-Cehennem Turizm Bölgesi görecek.

Mersin’in turizmdeki potansiyeli harekete geçiriliyor. Birçok tarihi esere ve turizm bölgesine sahip olan Mersin’in bu özelliği pek bilinmiyor. Var olan bölgeler de hakettiği konumda değil. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan bu duruma el attı, Mersin’in turizmde adından söz ettirmesi için harekete geçti. Bakan Elvan, Eylül ayında Cennet-Cehennem Turizm Bölgesini ziyaret etmişti. Elvan ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada bölgenin iyileştirilmesi ve düzenlenmesine ihtiyaç olduğunu vurgulamıştı.

CENNET-CEHENNEM TURİZM BÖLGESİ’NE 10 MİLYON TL

İşte bu konuda önemli bir adım geldi. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın desteği ile Cennet Cehennem Turizm Bölgesi ve Meryem Ana Kilisesi ile Zeus Tapınağı’nın restorasyonu için tam 10 milyon liralık kaynak Kalkınma Bakanlığı tarafından tahsis edildi. Söz konusu düzenlemelerin yapılması için 18 Ocak’ta ihaleye çıkılacak. Yapılacak düzenleme ile Cennet-Cehennem Turizm Bölgesi yeni seyir teraslarına ve asansörlü ulaşıma kavuşacak, bölgenin tanıtımı daha etkin yapılacak.

UZUNCABURÇ ADINDAN SÖZ ETTİRECEK

Mersin’in saklı tarihlerinden biri de Silifke ilçesindeki Uzuncaburç Örenyeri. Tarihe önemli bir ışık tutan mekan, binlerce yıllık geçmişi ile turizm açısından da önemli bir potansiyele sahip. Temenos Duvarı, Helenistik Kule’si ve Antik Tiyatrosu ile Uzuncaburç turizmde adından söz ettirmeye aday. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, çalışmaları yerinde incelemiş ve bölgede yapılan çalışmaların hızlandırılmasına destek vereceklerini dile getirmişti. Antik Tiyatronun, Zeus Olbios Tapınağı’nın, Helenistik Kule’nin ve Temenos Duvarı’nın aslına uygun olarak restore edilmesi için çalışmalar başladı. Bu kapsamda restorasyon projeleri için ihaleye çıkıldı.

RESTORASYON ÇALIŞMALARINA HIZ VERİLDİ

Birçok ilçedeki tarihi eserlerin aslına uygun olarak onarımına da hız verildi. Silifke’de Silifke Kalesi, Adamkayalar, Tekir Ambarı ve Cambazlı Kilisesi’nin restorasyonu, Anamur’da Anemurium Antik Kenti ve Mamure Kalesi restorasyonu ile Çamlıyayla’da Sinap Kalasi ve  Namrun Kalesi ile çevresinin restorasyon işleri için de çalışmalar sürüyor. Silifke Kültür Merkezi’nin inşaatı da yükseliyor.

Ayrıca, İl Halk kütüphanesi ve Tarsus Müzesi’nin restorasyonu devam ediyor.(Mersin Times)