Uzmanların deneyimleri ilgi gördü

Mersin Üniversitesi’nden gerçekleştirilen “İş’te Kariyer İş’te Gençlik” temalı kariyer günü yoğun ilgi gördü. Konuşmacılar deneyimleri üniversite öğrencilerine aktardı.

Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Girişimci İnsan Kaynakları Derneği tarafından “İş’te Kariyer İş’te Gençlik” temasıyla Kariyer Günü  etkinliği düzenlendi.  Etkinliğe; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kaya, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Cemal Altan, Dünya Bakliyatçılar Birliği Başkanı ve Arbel Şirketler Grubu Genel Müdürü Hüseyin Arslan, Girişimci İnsan Kaynakları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Özada başta olmak üzere çok sayıda kişi katılırken üniversite öğrencilerinin yoğun ilgisi dikkat çekti.

Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlik programı, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Cemal Altan yaptığı açılış konuşmasında, istihdam sağlama konusunda son yıllarda devletin yoğun bir çabası olduğunu söyleyerek kadınların ve gençlerin iş gücüne katılım oranının arttığını kaydetti. Doç. Dr. Cemal Altan, ülkemizde giderek artan nüfusa karşın niteliğin de artırılması gerektiğine değindi.

“Fark Yaratan Kariyer” başlıklı sunum yapan Dünya Bakliyatçılar Birliği Başkanı ve Arbel Şirketler Grubu Genel Müdürü Hüseyin Arslan da bilgi ve deneyimlerini dinleyicilerle paylaştı. Kendi kültürümüzün yanı sıra dünyadaki kültürleri de tanımamız gerektiğine değinen Arslan, anadil dışında en az bir dil biliyor olmanın avantajlarını vurguladı. Arslan, gençlerin iş başvurularında kendilerini olduklarından az ya da fazla göstermemeleri tavsiyesinde bulundu.

Düzenlenen etkinlik Girişimci İnsan Kaynakları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Özada’nın moderatör olduğu “Özel Sektör Ne İster?” konulu panelle devam etti. Panelin konuşmacıları olarak ise Divan Turizm Hizmetleri Güney ve Doğu Otelleri Bölge Müdürü Özkan Özek, Çukurova İnşaat Makine Sanayi ve Ticaret İnsan Kaynakları Şefi Özdeş Akkaya ve Migros Doğu Akdeniz Güneydoğu Anadolu Şube Direktörlüğü Eğitim Departmanı Yöneticisi Hasan Dedekargınoğlu görev aldı.

Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa Kutlu etkinlikte doğru mesleği seçmek, iş arama kanalları, imaj yönetimi konuları başta olmak üzere gençlerin iş yaşamına girerken yararlanabileceği birçok bilgiyi uzmanlardan dinleme fırsatı bulduk. Özellikle İŞKUR’un üniversite öğrencilerine yönelik İşbaşı Eğitim Programı, İş ve Meslek Danışmanlığı Hizmetlerini; öğrencilerin kariyer hedeflerine ulaşmalarında büyük bir avantaj olduğunu sözlerine ekledi. (Mersin Times)