Narenciyede ‘dolu’ zammı

Geçtiğimiz günlerde etkili olan dolu yağışının bahçelere zarar vermesi ve bu sene rekoltenin düşük olması nedeniyle narenciyede fiyatlar yükseldi.

AHMET YİĞİT

Geçtiğimiz günlerde Mersin’de etkili olan dolu yağışı narenciye fiyatlarını da vurdu. Birçok bahçede ürünlere zarar veren doludan sonra fiyatlar yükseldi. Borçlarından dolayı ürünler yetişmeden tüccarlara satan üretici ise bu durumda sevinmek ya da üzülmek konusunda karar veremiyor.

Borçlarının çok fazla olduğunu söyleyen üretici İbrahim Halil Yaşar, “Borç yükü fazla olduğundan ürünler daha çiçekken tüccarlara satıldı. Dolayısıyla bu durumda bahçesine dolu vurmayan tüccarlar kazanacak. Çiftçi olarak kazanan ve üretimden memnun olan kimseyi görmedim. Mazot ve ilaçlar çok pahalı. Her üretim sezonunda bir afet yaşanıyor. Çiftçinin işi çok zor ” dedi.

REKOLTE DÜŞÜK

Geçtiğimiz mart ayında bahçeler çiçek açtığı zaman sürekli ısınıp soğuyan havalar nedeniyle bahçeler zarar gördü. Ortalama yüz kilo mandalina veren bir ağaç bu sene bu rakamı yakalayamadı. Doludan önceden de bu nedenle fiyatların yüksek olması bekleniyordu. Ancak dolu yağışı fiyatları alt üst etti. Pazarlarda şu an portakalın kilosu 1 lira ve üzerine satılıyor.