Kilikya’nın Kadınları Kültür Gezisi

İçel Soroptimist Kulübü, Mersin’in antik tarihinde (Kilikya’da) yaşayan kadın karakterlerinin izini sürerek tarihi ve kültürel bir gezi düzenledi.

İçel Soroptimist Kulübü, Mersin’in tarihi ve kültürel zenginliklerine dikkat çekmek için “Kilikya’nın Kadınları Kültür Gezisi” adıyla bir gezi düzenledi. 11 Kasım 2017 tarihinde düzenlenen geziye kulüp üyeleri katıldı. 2 gün süren gezide, Akkale, Elle Sebestian, Taşucu Limanı, Aydıncık, Dörtayak, Narlıkuyu Üç Güzeller, Karakabaklı, Işıkkale, Uzuncaburç, Cennet Çukuru ve Tapınak, Çanakçıkaya Mezarları ve çevreleri ziyaret edildi.

Bu bağlamda, mimar ve yazar Semihi Vural’ın “Kilikya’nın Kadınları” kitabından hareketle Antik Roma’yla birlikte pek çok uygarlığın tarihsel ve kültürel izleri de sürülmüş oldu.

İçel Soroptimist Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Sevinç Şanlı yaptığı açıklamada, “Semihi Vural’ın aynı adlı kitabından hareketle uyarladığımız Kilikya’nın Kadınları sahne oyunumuzdan sonra, geçmişten bugüne Mersin’de yaşamış tanrıçaları ve kadın karakterlerini hatırlatan önemli bir kültür gezisi düzenledik. Böylece Mersin’in eşsiz tarihine bir kez daha dikkat çekmiş olduk. Bu gezide bizlere eşlik eden, mimar ve yazar Semihi Vural’a, değerli konuklarımıza mihmandarlık ederek engin tarih bilgilerini bizlerle paylaşan Ali Murat Merzeci’ye, teşekkürlerimizi sunarız” dedi.(Mersin Times)