BAKAN ELVAN VE EROĞLU’NDAN MERSİN’E MÜJDELER

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, DSİ tarafından yapılacak olan 608 milyon liralık 21 tesisin temel atma törenine katılmak için Mersin’e geldi.

İlk olarak Mersin Valiliğini ziyaret eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan burada bazı bilgiler verdi.

“MERSİN BÖYLE BİR YATIRIM GÖRMEDİ”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Bildiğiniz gibi daha önce Mersin’e defalarca geldik. En son 2 Nisan 2016 tarihinde geldiğimizde 2 milyar 465 milyon liralık 95 müjde vermiştik. Peki bunun kaçını bitirdik? 95 müjdenin 49 tanesi bitti, 46 tanesi de inşaat halinde. Yeni 41 müjde ile Mersin’e 136 müjde vermiş oluyoruz, toplam maliyeti de 2 milyar 600 milyon lira. Mersin böyle bir yatırım görmedi. Ben bundan dolayı yatırımların başında olan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’a teşekkür ediyorum. Hakikaten Mersin için büyük kıymet, inşallah Mersinliler onun değerini bileceklerdir. Mersin şehir merkezi ve Tarsus ilçesine yıllık 142.5 milyon metreküp menba kalitesinde içmesuyu temin ettik. 6 baraj ve 6 gölet inşa ettik. 91 bin 220 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 69 milyon lira zirai gelir artışı sağladık. 68 derenin ıslahını tamamladık. 293 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Mersin şehir ormanı, 29 mesire yeri ve 28 bal ormanı tesis ettik. Orman köylülerimiz için yeni gelir kapıları açtık. Mersin’de tabiat turizmini geliştiriyoruz” dedi.

“EĞER ZARARI YOKSA BALIK ÇİFTLİKLERİNİ KURABİLİRLER”

“Balık çiftlikleri konusu gündeme geldiği günden bugüne kadar ne Tarım Bakanlığımız tarafından ne de Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından herhangi yeni bir izin verilmemiştir” diyen Bakan Elvan ise, “Efendim ‘Muğla’daki balık çiftliklerini kaldırıyorlar Mersin’e getiriyorlar’ hikayesi tamamen yalan ve çarpıtmadır. Bunu kim söylüyorsa gelsin ispat etsin. Ama şu olabilir, Muğla’daki bir balık çiftliği işletmesi burası için müracaat etmiş olabilir. Turizmimizi olumsuz etkileyecek herhangi bir yatırıma, çevremizi olumsuz etkileyecek herhangi bir yatırıma kesinlikle izin vermeyiz. Bunu böyle bilelim. Ama turizmimize herhangi bir zararı söz konusu değilse, çevreye herhangi bir zararı söz konusu değilse, ekonomimize katkı sağlayacaksa, işte denizimiz burada. Ekonomimize gerçek anlamda istihdama katkı sağlayacak bir şey ise o zaman insanlar gözünü kapatarak, ‘hayır arkadaş ben her şeye karşıyım’ anlayışı içinde olmamalıdır. Burada olması gereken şudur, çevreye ve turizme zararı var mıdır? Bunlara bakmak lazım. Eğer yoksa bunlar, zararı olmayacak alanlarda giderler balık çiftliklerini kurabilirler. Ülke ekonomisine de önemli bir katkıdır. Ama burada bu meseleyi bilmeden, detayını araştırmadan, sadece muhalefet etmek amacına yönelik yapılan açıklamaları çok doğru bulmuyorum” şeklinde konuştu.(Mersin Times)