İş dünyasının yeni trendi: CAPİTAL

Avrupa’dan aldığı ödül, Mersin’e getirdiği heyecan  ve iş dünyasına katacağı değerlerle gündeme gelen Capital İş Merkezi’nin detaylarını Güler Grup Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Güler’le değerlendirdik.

Geçtiğimiz günlerde temeli atılan ve European Propety Awards Wınner 2017-2018’de en iyi ofis dalında ödül alan Capital İş Merkezi hakkında Güler Grup Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Güler’le gerçekleştirdiğimiz sohbette Güler, “Capital Ticaret Merkezi ‘nin yapı kütlesi aynı zamanda güçlü bir anıt yapıdır” diyerek bu projenin Mersin’in ticaret merkezi olması yönünde yeni hacimler kazandıracağını belirtti. Projenin kusursuz olması için deyim yerindeyse kılı kırk yardıklarını söyleyen Güler, bu alandaki yapılaşmaya bir çıta koyduklarını ve bundan sonraki yapılaşmaya da referans olacaklarını kaydetti.

Capital İş Merkezi fikrinin ortaya çıkmasında Mersin’de yer alan iş merkezlerindeki ne gibi eksiklikler etkili olmuştur?

Mersin’de birkaç örnek dışında ofis projesi olduğunu söyleyemeyiz. Çok fazla örnek olmayınca eksikleri tamamlamak yerine eksiksiz bir şekilde sil baştan inşa ediyoruz.

 Günde binlerce aracın geçtiği GMK Bulvarı üzerinde yer alan bir arsayı kriterlerle mi seçtiniz, yoksa spontane mi oldu?

Capital Ticaret Merkezi’nin arsası bize geldiğinde (Güler Grup ve Arıcan Grup olarak) tabi ki bir piyasa, lokasyon ve ihtiyaç araştırması yaptık. Fark ettik ki Mersin işyerleri eski apartman dairelerine sıkışmış, otoparkın olmayışından erişimi güç, konuttan bozma oldukları için ofis ihtiyacına cevap veremeyen, eski daracık sokaklara sıkıştığı için bilinirliliği az, ofislerden oluştuğunu gördük ve Mersin’de modern ofis ihtiyacının varolduğunu fark ettik.  Lokasyona baktığımızda Mersin’in en önemli iki ana arteri olan GMK Bulvarı  ve İstikal Caddesi’nin kesiştiği noktada,  günde yaklaşık 50.000 civarında aracın önünden geçtiği, Mersin’deki bütün toplu taşıma araçlarının durak noktasıdır.

Ayrıca 4 tarafı yolla çevrili bir ada oluşu,  ölçek olarak da fazlaca işyerinin bir araya toplanmasına izin vermesi, Mersin Akdeniz, Yenişehir Ve Toroslar ilçelerinin kesiştiği tek nokta olması ve bulunduğu noktadan 5 km çapta yaklaşık 600 bin nüfusa hitap ediyor olması, Mersin’deki bütün iş merkezlerine (adliye -belediye -maliye- hal- serbest bölge – yeni bölge hastanesi- organize sanayi bölgesi-gar-liman-otogar-karayollarına) olan mesafesi ve rahat ulaşabilme kabiliyetinden dolayı lokasyonun çok güçlü olduğunu fark ettik. Bu ve benzeri parametrelerden hareketle burada nitelikli bir iş merkezinin yapılması gerektiğine karar verdik.

Bu projenin yer aldığı bölgenin kentsel dönüşüm alanlarına yakın olmasıyla buranın Mersin’in yeni iş merkezi olacağına inanıyor musunuz?

G.M.K. Bulvarı Mersin’deki en hareketli bulvar olması dolayısıyla zaten Mersin’in en güçlü ticari  aksıdır. Ayrıca bu tarz yapılar doğaldır ki kendi çevresine de yön verir. Nitekim bölgede gerek Toroslar Belediyesinin gerekse Akdeniz Belediyesinin kentsel dönüşüm çalışmaları devam etmektedir. Bu proje bu alandaki yapılaşmaya bir çıta koymuştur ve bundan sonraki yapılaşmaya da referans olacaktır.

Proje tamamlandığında kaç kişiye istihdam sağlayacak?

Yaklaşık 200 civarında ofis ve mağazadan oluşacaktır. Bu da ortalama her birimde 3 kişiden hesaplanması durumunda minimum 600 ama bizce bin civarında kişi istihdam edecektir.

Projenin mimarisinin tasarlanması aşaması nasıl oldu?

Bizler Güler Grup ve Arıcan Grup, Mersin’deki ofis ihtiyacı ve arsa lokasyonu gücünden dolayı buraya bir ticaret merkezi yapmaya karar verdikten sonra bu tür projelerde deneyimi olan İstanbul başta olmak üzere, ve diğer illerdeki benzer projeleri inceleyip yeni nesil iş merkezi anlayışının  ne olduğunu projelerde nelerin sunulduğunu öğrenmeye çalıştık. Bununla birlikte Mersin ve İstanbul merkezli proje bürolarına bir avam proje çalışması yaptırdık. Nihayetinde Bostancı Mimarlık’la birlikte yürümeye karar verdik. Bostancı Mimarlık’ın çalışması ve bizim taleplerimiz yaklaşık 2 yıl süren zorlu ve keyifli çalışması sonucu karşınıza bu proje ile çıktık.

Projede personeller için yaşam alanlarına bolca yer verilmesinin nedeni verimi arttırmak mıdır?

Yeni nesil iş anlayışında prestij, estetik, fonksiyon, konfor gibi parametrelerin yanında çalışanların mutluluk ve verimliliğini arttırmaya dönük enstrümanlar da gözetilmektedir. Biz de bundan hareketle VRF iklimlendirme sistemi ile işverene ekonomik iklimlendirmeyi sağlarken ofise şartlandırılmış oksijen vererek çalışma ortamını kaliteli kılmaya çalıştık. Ayrıca her bloğun 4. katında yaptığımız break roomlarda çalışanlara kısa molalarda masa tenisi, bilardo gibi aktivitelerle zaman geçirebilecekleri gibi hava alıp gezinti yapabilecekleri yaklaşık 2.700 m2 teras imkanı sunduk.

Ayrıca çarşı katında yeme-içme, gıda ve diğer ihtiyaçlarını karşılayabileceği mekanlarla keyifli bir çalışma ortamı planladık.

Çok sayıda iş yerinin yer alacağı bu merkezde yönetim şekli nasıl olacak?

Öncelikle burada şunu vurgulamakta yarar var. Çok sayıda işyerinin bir arada olmasının yaratacağı sinerji daha farklı ve daha büyük iş imkanlarının kapılarını aralayacaktır. Sorunuza gelince ticaret merkezinde hizmet kalitesinin üst seviyede sürdürülebilmesi ve hizmette de referans noktası olması ve bu iddiasını sürdürebilmesi için en az 10 yıl idarenin tarafımızdan oluşturulacak profesyonel bir yönetim tarafından yönetilmesini planlamaktayız.

“Mersin’in yeni Dubaisi” gibi yakıştırmalarla ilgili neler söylersiniz?

Mersin, 3 kıtanın kesiştiği çok önemli bir noktada yer almaktadır. Gerek doğal güzellikleri, gerekse tarihsel zenginliği, sanayi tarım ve turizmdeki potansiyelinin yanı sıra önemli bir lojistik merkezdir. Nitekim yapımı devam etmekte olan Türkiye’nin 2. havalimanı mevcut limandan ayrı olan ÇED raporu alınmış 12.000 TÜİ’lik yeni konteyner limanı ile Pekin- Londra ipek demir yolundan Mersin’e verilecek bağlantı demiryolu ile Mersin, Ortadoğu Kafkasyadan ta Pekin’e kadar uzanan bir coğrafya ile batı arasındaki en önemli bir aktarma noktası olacaktır. Bu açıdan bakıldığında Mersin çok güçlü potansiyele sahiptir. Burada biz vizyoner iş insanlarına düşen bu potansiyelin farkında olarak eylem ve planlarımızı yeniden masaya yatırmaktır.

Capital Ticaret Merkezi gibi eserler bu vizyoner iş insanlarına uygun çalışma ortamı yaratacaktır.

Ayrıca Capital Ticaret Merkezi ‘nin yapı kütlesi aynı zamanda güçlü bir anıt yapıdır.

Sorunuzdaki Dubai vurgulamasına gelince Mersin genç bir şehirdir. Normal koşullarda Mersin’de modern mimarinin bir sürü örneğinin yarıştığı bir kent olması gerekiyordu. Bunun için de kent yönetimi ve kent protokolünün bu tip girişimleri destekleyip cesaretlendirmesi gerekiyor.

Umarım, European Propety Awards Wınner 2017-2018 en iyi ofis dalında ödül alan Capital Ticaret Merkezi bundan sonraki projelere ilham kaynağı olur ve Mersin’i Dubai değil Dubai’nin daha ötesine taşıyacak projelere referans olur. (Mersin Times)