Mehmet Serkan İzol: Önemli olan, Türkiye’nin milli menfaatidir

Mersin Girişimci İşadamları Derneği (GİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Serkan İzol, ABD ile Türkiye’nin karşılıklı olarak vize işlemlerini askıya alması ile ilgili konuştu.  Amerika’nın tutumunu eleştiren İzol, Türkiye’nin aldığı her kararı desteklediğini belirtti.

İzol; Türkiye’nin, Amerika’nın olumsuz tavrına kayıtsız kalamayacağını belirterek, ‘Ülkemiz şu an uluslararası alanda siyasi ve ticari olarak söz sahibi konumunda. Türkiye’nin güçlenmesinden, büyüyüp gelişen ekonomisinden rahatsız olan bazı güçlerin bahaneler üreterek aldıkları bu haksız karara boyun eğmemiz mümkün değil. Devletler, aralarındaki sorunları ancak konuşarak çözebilirler. Ülkeler arası ilişkiler, ülkelerin karşılıklı menfaatleri doğrultusunda yürütülür. Böylesine büyük devletlerin ilişkileri bir iki kişiye bağlı olmamalıdır’ dedi.

“Türkiye’nin kararını destekliyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türkiye, kabile devleti değildir” sözlerini anımsatan Başkan İzol, Türkiye’nin milli menfaatinin her şeyin önünde olduğunu ifade etti. Amerika’nın kararından dönmesi gerektiğini belirten İzol şunları söyledi: “Türkiye, Amerika’nın almış olduğu bu karara en güzel şekilde yanıt verdi. Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi biz kabile devleti değiliz. Önemli olan, Türkiye’nin milli menfaatidir ve bu tüm kişisel çıkarların önündedir. Amerika gibi müttefikimiz olan bir ülkenin bu şekilde tavır almasını doğru bulmuyoruz. Umut ediyorum bu karar geçicidir, bu hatadan dönerler. Sorunun çözüleceğine ve ilişkilerin normalleşeceğine inanıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Başbakanımızın açıklamalarını takip ediyoruz. Türkiye’nin aldığı her kararı destekliyoruz” (Mersin Times)