Geleneksel ‘Mersin Pilav Günü’nde dostluklar tazelendi

Geleneksel Mersin ‘Pilav Günü’ birçok iş adamı, milletvekilleri, STK, basın mensupları ve vatandaşların yoğun katılımı ile yinelendi.

 Mersin Park Kafe’de geleneksel ‘Pilav Günü’ etkinliği gerçekleştirildi. Mersinlilerin yoğun katılımında gerçekleşen etkinliğe CHP Mezitli İlçe Başkanı Gökhan Gök, Çukurova Belediyesi Müdürü Metin Şahin, CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak, Toros Üniversitesi Öğretim üyesi Ahmet Özer, Akdeniz Belediye eski başkan yardımcısı Bedrettin Gündeş, Disk Şube Başkanı Kemal Göksoy, Toroslar İlçesi Alevi Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Değerli, CHP Genel Başkan Baş Danışmanı İstemihan Talay, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Mersin Dayanışma Platformu Üyesi Süleyman Tarhan katılım gösterdi.

Uzun masaların kurularak dostlukların hatırlandığı ve tazelendiği bu etkinlikte Süleyman Kırtekin günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapmak için alana davet edildi.

Bizleri bir araya getiren değerlerimize sıkıca tutunmalıyız

Kırtekin, “Dostlar merhaba, hepiniz hoş geldiniz. Evet 14’ sene oldu. Her şeyin her saat her an değişti Türkiye gibi bir ülkede. Mersin Dayanışma Platformu bu süreç içerisinde ayakta kalmayı başarabildi. 14 yıl önce içinde bulunduğumuz mekânda temelleri atılan Mersin Dayanışma Platformu’nun oluşumunda emeği geçen tüm dostlara ve sevenlerine bir kez daha teşekkür ediyoruz” dedi. Konuşmasına haksızlıklara ve adaletsizliklere yönelik düşünceleri devam eden Kırtekin, “Önemli bir noktayı unutmayacağız, unutursak anlamını yitirir. Bizi biz yapan değerlerimizdir. Biz kimiz, neden buradayız, sadece bir araya gelip pilava kaşık sallamak değildir herhalde bizleri buluşturan ortak paydamız, buna vereceğimiz yanıt bizleri 20’li yaşlarda bir araya getiren neydi ise bugünde aynı şeyler olmalıdır. Haksızlığa, zulme ve karamsar manzaraların sebebi olanlara karşı duruşumuzdur bizleri bugün burada bir arada tutan sebep” ifadelerinde bulundu.

Kırtekin, “Barış, Kardeşlik, vicdan, adalet özgürlük için gelecek güzel günlerin müjdesini vermek istiyorum. Bir sonraki pilav-kavurma buluşmamız çok ama çok daha farklı olacak, yarınlar aydınlık daha güzel olacaktır. Yeter ki umudumuzu kaybetmeyelim” sözleri ile konuşmasını sonlandırdı.

Barış güvercinleri günü taçlandırdı

Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından tüm misafirler ve önde gelen katılımcılar barış güvercinlerini salmak için alanda yerini aldı. Basın mensuplarının kaydettiği o anda barış güvercinleri doğaya tekrar salındı. Daha sonra canlı müzik eşliğinde pilavlar yenildi ve dostluklar tazelendi.(Mersin Times)