Eski Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk Tutuklandı

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk, çıkarıldığı Mahkemede tutuklandı. Başkan Türk, Mersin Kapalı Cezaevine gönderildiği öğrenildi.

Mersin Cumhuriyet Savcılığına ifade vermek için 22 Eylül tarihinde Adliye binasına giden ve orada TEM Şubesi tarafından gözaltına alınan Eski Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk, bu sabah saat 10:00 sıralarında Adliye binasına getirildi. Cumhuriyet Savcılığı tarafından ifadesi alınan Türk, tutuklama talebi ile 3. Sulh Ceza Hâkimliğine sevk etti. Öğlen mesaisi nedeni ile saat 13:30 sularına kadar Adliyenin mahkum salonunda tutulan Türk, mesainin başlaması ile Hakim karşısına çıkarıldı. Salonda, Müdafi Avukatları Ömer Ayaz ve Jiyan Yıldız da hazır bulundu. Mahkeme Başkanı Zişan Gözlüdere iddiaları okuduktan sonra Başkan Türk savunma yaparak, kendisine istinaf edilen suçlamaların hiç birini kabul etmedi.

Türk, “Ben 3 dönemdir Akdeniz Belediye Başkanlığı yapmaktayım.  9 ay önce Akdeniz Belediyesine Kayyum atandı, hakkımda ki iddiaların hiç biri doğru değildir. Ben siyasi bir partiye bağlı Belediye Başkanı idim. Üzerime atılı suçlamalarda belirtilen ve Cenazelere araç tahsisi ettiğim iddiası doğru değildir. Mersin Valisi, Emniyet Müdürü ve Alay Komutanın da araç tahsislerinden haberleri vardır. Bu kararı zaten Valilikte toplantı yaparak, beraber aldık. Burada amaç, her hangi bir olay çıkmamamsı içindir. Benim Belediye Başkanlığım döneminde işçilerde azalma oldu, ama herhangi bir artış olmamıştır. Büyükşehir Belediye yasasından sonra Belde Belediye Şehirlerinin bize bağlanması ile taşeron işçilerde zorunlu olarak artış olmuştur. Bunun dışında örgüt mensubu olan herhangi bir kimseyi işe almam söz konusu değildir. Taşeron işçilerle zaten Bizim bir alakamız yoktur. Bunları işe almamda bizim yetkimiz de yoktur. Bunları Müdahale etmemiz söz konusu değildir” şeklinde savunma yaptı.

Türk savunmasına şöyle devam etti; “Benim Bağlı bulunduğum HDP’nin göndermiş olduğu genelgelere göre, basın toplantılarına katılıyordum. Belediye Başkanı olmam sıfatı ile Partinin politikasını yürütüyordum. Bunun dışında eylemlerle benim bir ilgim yoktur. Organize etmem de söz konusu değildir. PKK, KCK örgütleri ile hiçbir bağlantım yoktur. Tek bağlantım partimdir. Ben ayrımcı bir insan değilim. Kimseyi emekli olması için zorlamışlığım yoktur. Belediye başkanlığım dönemimde emekli olan kişilerde ya kendi isteği ile, yada Bakanlıktan gelen yazılara istinaden emekliye ayrılmışlardır. Her hangi bir zorlama söz konusu değildir. Evimde aramalarda ele geçen kitaplar, belediyemizin yapmış olduğu kitap fuarlarında, bana hediye edilen kitaplardır. Ben üzerime atılı suçların hiç birini kabul etmiyorum. Herhangi bir örgütle alakam yoktur. Ben sadece Partim HDP’ye bağlıyım. Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmayı talep ediyorum” dedi.

 Tutuksuz Yargılanma talebi ret edildi

Ardından söz alan müdafi Avukatı Ömer Ayaz, “ Müvekkilim, kendisi Adliyeye gelerek ifade vermek için teslim olmuştur. Ayrıca Müvekkilimin hastalığı vardır. Buna ilişkin raporları da dosyaya sunuyoruz. Tüm bu açıklamalarımız aşağıda müvekkilin kaçma şüphesinin olmaması, kendisinin gelip teslim olması, dosyaya somut delilerin bulunmaması ve yine müvekkilin, hastalığı göz önüne alınarak, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasını ve Mahkeme aksi kanaate ise adli kontrol hükümlerinin uygulanmasını talep ediyoruz” dedi.

Mahkeme Başkanı Zişan Gözlüdere, kaçma ve delilleri karartma şüphesi bulunduğu gerekçesi ile Fazıl Türk’ün tutuklanmasına karar verdi. Türk, Polis aracı eşliğinde Mersin Kapalı Cezaevine görüldüğü öğrenildi. (Mersin Times)