Mersin’de 13 Bin Vatandaş Akıllı Bisikletlerle Buluştu

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Ucuz ve sağlıklı bir yaşam’ sloganı ile hayata geçirilen akıllı bisiklet projesinden, yaz dönemi boyunca 13 bin kişi akıllı bisiklet projesinden yararlandı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yazılı bir açıklamada, Çevre bilincini geliştirmek, kent içi ulaşımda ekolojik, ekonomik, psikolojik ve doğal yaşama en uygun olan bisiklet kullanımını teşvik etmek amacı ile ‘Akıllı bisiklet’ projesini başlattıkları ifade edilirken vatandaşların Akıllı bisikletleri Adnan Menderes bulvarı üzerine yerleştirilen park istasyonlarında bulabilecekleri ifade edildi.

Ekolojinin dostu ‘Akıllı Bisiklet’

Yaz aylarında sahillere akın eden vatandaşlar, hem ucuz hem sağlıklı hem de çevreye duyarlı bisikletleri kullanıyor. Özellikle gençler tarafından tercih edilen Akıllı Bisikletler, kentte motorlu araç trafiğini rahatlatırken, yakıttan ve zamandan tasarruf sağlıyor. İnsanların sağlıklı yaşamına katkı sağlayan Akıllı Bisikletler, çevre dostu olmanın yanı sıra, insanları sosyal yaşama teşvik ediyor.

Gençler Memnun

Hafta sonları arkadaşları ile vakit geçirmek için sahile gelerek Akıllı Bisiklet kiraladıklarını söyleyen üniversite öğrencisi Rafet Lale, “Akıllı Bisikleti yaklaşık iki yıldır kullanıyorum. Bir yıldır da KentBis kartım var. Çok memnunum, çok güzel bir uygulama. İki haftada bir arkadaşlarla gelip kullanıyoruz. Sahilde tur atıyoruz. Ben kullananların çoğunluğunu genç kitle olduğunu görüyorum. Vatandaşları, özellikle gençleri düşünerek hayata geçirdiği bu uygulamadan dolayı Sayın Başkanımız Burhanettin Kocamaz’a teşekkür ediyorumifadelerini kulandı.

 

Sahil turu daha kolay ve ucuz

Akıllı bisikleti kullanan Mersinliler, hem hizmete, ucuza ulaşmaktan oldukça memnun hem de Mersin’de daha önce görülmemiş hizmetleri almaktan dolayı mutlu olduklarını ifade ediyor. Akıllı Bisikleti kullanan vatandaşlar, böyle bir hizmet verdiği için Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürlerini ileterek, bu tarz hizmetlerin geliştirilip kullanım sunulmasını temenni ediyorlar.

Mersinlilere fiziksel ve sosyal aktivitelerini artırabilecekleri yeni bir etkinlik sunan Akıllı Bisiklet Mersin Sahilinde Projesi, Adnan Menderes Bulvarı kıyı şeridi üzerinde 6 noktada kurulan bisiklet park istasyonundan tüm sezon kiralanabilen 150 bisiklet ile hizmet veriyor.

Banka kredi kartına ve KentBis kartına sahip olan Mersinliler, istasyonlardan rezervasyon yaptırmaksızın dilediği bisikleti kiralayarak, varış noktasına ulaşınca en yakın park istasyonuna bisikletini park edebiliyor. Bisikletler saati 1 TL olarak kiralanıyor. Kredi kartı ön provizyon ücreti 50 TL, sistemdeki bisikletlerin kiralanması için KentBis kartının içinde bulunması gereken minimum bakiye tutarı ise 10 TL olarak ücretlendiriliyor. (Mersin Times)