Mavi Denizler Tüm Engelleri Ortadan Kaldırıyor

Mersin Dalış Merkezi Spor Kulübü ve Türkiye Beyazay Derneği, engellilerin sosyal ve sportif aktivitelere dahil olması amacıyla düzenlenen etkinlikte; işitme, zihinsel ve bedensel engelli gençlerle denizde dalış yaparak, tüm engelleri ortadan kaldırdılar. Destek olma amacı ile Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’da kampa katıldı.

Mersin Dalış Merkezi Spor Kulübü ve Türkiye Beyazay Derneği, engellilerin sosyal ve sportif aktivitelere katılımlarını sağlamak amacı ile çok anlamlı bir etkinliğe imza attı. Dernek Yöneticileri, Bir gurup İşitme, zihinsel ve bedensel engelli gençleri Silifke İlçesi’ndeki Akkum Gençlik Kampında ağırladı. Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’da engelli gençlere destek olma amacı ile kampa katılırken, Engelli Gençler “Deniz Maviliğinin Derinliğinde tüm engeller kalkıyor” sloganın eşliğinde denizde dalış yaparak, tüm engelleri ortadan kaldırdılar.

“Hayata Bağlamaya Devam Edeceğiz”

Yaptıkları aktivitenin amacını açıklayan Türkiye Beyazay Derneği Mersin Şube Başkanı Gökhan Arsu, değişik sportif aktivitelerin yanı sıra kültürel ve sosyal faaliyetlerle de engelli bireyleri hayata bağlamaya çalıştıklarını söyledi. Destek olması amacı ile etkinliklerine katılım sağlayan Başkan Tuna’ya teşekkür eden Arsu; “Başkanımız, her zaman engellilerimizin yanında oldu. Anlık vakit geçirmiyor. Onlarla saatlerce birlikte oturarak, sohbet ediyor. Biz bu konuda da kendisine gönülden bağlıyız. Herhangi bir aktivite düzenlediğimizde Engelli üyelerimiz,  ‘Başkan Tuna gelecek mi?’ diye soruyorlar. Bugün de bir dalış etkinliği düzenledik ve Sayın Tuna bizi kırmayarak bu etkinliğimize geldiler. Onun için minnettarız” dedi.

“Maviliklerde Engel Yok”

Gökhan Arısu, duygularını şu cümlelerle dile getirdi; “. Çocuklarımız, suyun altında engelleri yeniden aşacaklar. Biliyorsunuz, suyun altında konuşamıyoruz, işitme engellilerle eşitleniyoruz. Yürüyemiyoruz, bedensel engellilerle eşitleniyoruz. Zihinsel engelli çocuklarımız için ise bambaşka bir dünyanın içine giriyoruz. Maviliklerde gerçekten engel yok” dedi.

Tuna, “Engeliler Akademisini kurduk”

Dalış öncesi engelli üyeler ve aileleri ile sohbet eden Başkan Tuna, yeniden engellilerle buluşmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi. Belediye olarak engelliler ile ilgili yapıkları faaliyetleri anlatan Başkan Tuna, “Hayata geçirdiğimiz projelerle engelli çocuklarımızla çok yakın bir diyaloğumuz var. Çağdaş Kentte engelsiz bir bina yaptık. Çocuklarımızı üretime yönlendirmek için 6 bin metrekare alanı olan Engelliler Akademisinin bahçesinde sebze dikimi, ekimi yapıyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde kışlık ve güzlük sebzelerimizi de ekeceğiz. Bu çocuklarımız onların bakımını ve takibini yapacaklar. Toprakla haşır neşir olmak, kafayı dağıtma, yeni düşünce yapabilme, yeni ufuklar açabilmenin çocuklarımızda kendiliğinden oluşabileceğini düşünüyoruz” dedi.

“Yoldan En İyi Geçenler, Ardından Engel Bırakmayanlardır”

Tuna, “Bugün de bu maviliklerde çocuklarımızla bir araya geldiğimiz için ve onların gözlerindeki mutluğu gördüğümüz için biz de çok mutluyuz. Yıllardır engellilerimizi rehabilite eden ve onları hayatta farklı bir konuma getiren Türkiye Beyazay Derneği Mersin Şube Başkanı Sayın Gökhan Arsu’ ya, yönetimine ve gönüllülere de çok teşekkür ediyoruz. Yoldan en iyi geçenler, ardından gelenlere engel bırakmayanlardır. Engellilerimizin önündeki engelleri aşabilme anlamında projelerimizi hayata geçirmeye ve onların yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından, uzman dalgıçlar eşliğinde engelli gençlerle tüplü dalış gerçekleştiren Başkan Tuna, yine onlarla birlikte su altında Türk Bayrağı açtı ve heyecanlarına ortak oldu. (Mersin Times)