Ahmet ÜNAL yazdı, ‘Yolun Açık Olsun Mersin Times’

2009 yerel seçimler öncesi  hareketli günler yaşıyorduk.

Cemiyetin kapısından genç bir arkadaş içeri girdi, elinde evrakları, çantası belli ki planlanmış dosyaları vardı. Tanıştık! Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk’ün basın Danışmanı olduğunu ve adının da Kerem Türk olduğunu öğrendim.

Seçim dönemleri her adayın, her aday adayının danışmanları olur, her birinin farklı heyecanları, farklı hayalleri vardır. Önce onlardan biri zannettim, ama konuşmamız ilerledikçe Kerem Türk’ün farklı derinlikte, farklı kişilikte bir Gazeteci olduğunu fark ettim.

Kerem Türk Akdeniz Belediyesi Basın Danışmanı olduktan sonra farklılığını, daha çok fark ettik. Adil davranışı, takım adamı özellikleri, gerçek gazeteciyle bu işin ticaretini yapanları ayırması, kurumsal yapıya önem vermesi, yardım severliği, verdiği sözde durması gibi nedenlerle   kısa sürede  gazetecilerle   arasında güvene dayalı bir sevgi bağı oluşturdu.

Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar misali, yaşadığı talihsizlere, geçirdiği trafik kazası yüzünde Akdeniz Belediyesinde bir kumpasa kurban edilmesine rağmen,   dik duruşundan ve inançlarından, sorumluluklarından taviz vermeden adam gibi dik durarak işinden ayrıldı.

Ergonokon süreciyle ülkemizde yeni tür bir gazetecilik gelişmeye başladı. Kurumların iç işlerine karışan, biat ettiği kişi için yalan haber yapan, yargısız infaz eden, başkalarının çıkarlarına hizmet için muhbirlik yapan, kumpas kuran, yalan gündem oluşturarak kamuoyunu  gerçeklerden uzaklaştıran yeni bir gazetecilik anlayışı.

Bizim ustalarımızdan öğrendiğimiz bu değildi. Gazeteci ülkesi ve halkı için doğru haber yapan, korkmayan, baskıya boyun eğmeyen, gerçekleri yazandı.

Bu kentte gerçek gazeteciler vardı. Ağırlığı olan, dünü, bugünü, yarını sorumlulukla düşünen, haberi takip eden, dik duran ,kalemini satmayan.

İnsanı insan yapan değerler vardır. Doğru sözlü olmak, mazlumdan yana olmak, haklıdan yana olmak, yalan söylememek, yardımsever ve namuslu olmak gibi.

Kerem Türk  bu değer yargılarına sahip yerel bir gazete çıkarmaya karar verdiğini söylediğinde  hiç şaşırmadım.

Son 25 yılında gerçek gazetecilik yapan, haber takip eden, matbaa kokusunu ruhuna kadar hisseden biri;  tabi ki duramazdı.

Bana köşe yazısı teklifi yaptığında tabi ki kabul ettim; ama birazda elimde olmayan nedenlerle geciktirdim, ne yazacağıma karar vermem zor olmadı , yaşadığımız zor fırtınalı hayatı ,düşününce Kerem’den ve Mersin gazeteciliğinden bahsetmem gerektiğini düşündüm.

Yolun açık olsun kerem Türk

Yolun açık olsun MERSİN TİMES…

AHMET ÜNAL (Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı)