Mersin HDP İl Eşbaşkanı Mehmet Mirza Söylemez tutuklandı

Mersin’de 12 gün önce gözaltına 27 kişiden aralarında HDP Mersin İl Eşbaşkanı Mehmet Mirza Söylemez ile birlikte 4 kişi çıkarıldıkları mahkemede tutuklandı.

Mersin’de 12 Ağustos günü yapılan operasyonla gözaltına alınan ve aralarında HDP il ve ilçe Eşbaşkanları ile yöneticilerin bulunduğu 23 kişi emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Savcılıkça ifadeleri alınan 23 kişiden 13’ü adli kontrol şartıyla HDP Mersin İl Eşbaşkanları Hatice Şahin ve Mehmet Mirza Söylemez’in aralarında olduğu 10 HDP’li ise “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla  tutuklanma talebiyle sorgu hakimliğine sevk edildi. Hakimlik HDP Mersin İl Eşbaşkanı Hatice Şahin’in de aralarında olduğu 20 kişiyi adli kontrol şartıyla serbest bırakırken, İl Eşbaşkanı Mehmet Mirza Söylemez ile HDP yöneticileri Özgül Çamlı ve Seyran Uluman aynı iddia ile tutuklandı.

Öte yandan ataması yapılmayan öğretmenlerin sesi olan ve kemik kanseri nedeni ile yaşamını yitiren öğretmen Şafak Bay’ın annesi ve HDP ilçe yöneticisi Meryem Bay, hakkında da “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiasıyla açılan dosyada bir imzası eksik olduğu gerekçesiyle çıkarıldığı sorgu hakimliği tarafından örgüt üyesi olduğu gerekçesi ile tutuklandı. (mersin times)