CHP’li Çamak, ‘Meb’in yetkileri Diyanet’e devredilmemelidir’

CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, eğitim ve yurt projeleri için Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan uygun görüşü alma şartı getirilmesinin, Milli Eğitim’in yetkilerini Diyanet’e devretmek anlamına geleceğini belirterek, “Bu hatadan bir an evvel dönülmelidir” dedi. 

CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak,  eğitim sisteminin her geçen gün daha da dinselleştirildiğini, toplumu ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı yaklaşımların en çok eğitim alanında kendini hissettirdiğini söyledi.

Son olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın kimi yetkilerinin Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilmesinin gündeme geldiğini ifade eden Çamak, “Geçtiğimiz günlerde Resmî Gazete’de Kamu Taşınmazları Üzerinde Eğitim ve Yurt Faaliyetleri İçin Üst Hakkı Tesis Edilmesine İlişkin Yönetmelik yayımlandı. Bu yönetmelik 4706 sayılı kanuna dayanılarak hazırlanmıştır. Kanunda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın adı geçmemesine rağmen, hukuka aykırı bir biçimde, eğitim ve yurt için yapılan başvurularda Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan, hazırlanacak plan ve projeler için uygun görüş alma zorunluluğu getirilmiştir. Bu durum, toplumun farklı inanç kesimlerini bir araya getiren eğitim alanı açısından kabul edilemez bir durumdur. Ayrıca, Anayasa’mızın dayandığı demokratik ve laik devlet anlayışıyla bağdaşmamaktadır. Bu hatadan bir an önce dönülmelidir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yetkileri Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilemez” diye konuştu. (mersin times)