Ana Sayfa / Genel / SES, “İş güvencesi önceliğimizdir”

SES, “İş güvencesi önceliğimizdir”

Mersin’deki sağlık emekçileri ebe ve hemşirelerin mutsuz olduğunu belirterek, “Bu haksızlık hukuksuzluk bitene, işimize geri dönene ve bizim olanı alana kadar mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Sosyal Hizmet ve Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Mersin Şubesi hemşirelik haftası vesilesi ile Şube binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. “Ebeler ve Hemşirelik Haftasında Taşerona, Esnek ve Kuralsız Çalışmaya Karşı Yaşamak Ve Yaşatmak İçin Mücadeleye” pankartının açıldığı toplantıda konuşan SES Şube yöneticisi Filiz Çelebi, dünya tarihinde hasta bakmanın hep kadına düştüğünü, ebe ve hemşirelerin sorununun kadın sorunuyla da iç içe olduğunu söyledi.
Çıkarılan yasalar, sağlıkta dönüşüm gibi değişikliklerin sağlık çalışanlarına iş yükü, angarya çalışma, daha fazla nöbet, mobbing, esnek ve kuralsız çalışma, performans sistemi ve ücrette adaletsizlikten başka bir şey getirmediğini ifade eden Çelebi, “Her halükarda toplam kalite ve yönetim sistemi bizim üzerimizden işletilmekte, bu sistem çalışma hayatımızdaki yaşadığımız sorunlarla ilgilenmemektedir. Hastalar müşteri olarak görülmekte, müşteri memnuniyeti de ebe hemşirenin güler yüzü ile ölçülmektedir. Sürekli hasta haklarına yüzümüz gülmediği için şikayet edilmekteyiz. Fakat sağlıkta dönüşüm sistemi yüzümüze gülmemekte, iş yerinde sürekli mobbing ve baskılara maruz kalmaktayız” dedi.

‘İŞ GÜVENCEMİZ İÇİN HAYIR DİYORUZ’

Sağlıkta dönüşüm sistemi ile getirilen performans sistemi üzerinden sağlıkta çalışan tüm emekçilere kölece çalışma şartları dayatılmakta ve hekim dışı personelin yok sayıldığını sözlerine ekleyen Çelebi, “Dayatılan bu sistem çalışma koşullarını ağırlaştırdığı gibi mesleki dayanışmayı da bozmaktadır. İş güvencesi en öncelikli olmazsa olmazımızdır. 657 Sayılı yasada iş güvencesini ortadan kaldıracak düzenlemelere hayır diyoruz” diye konuştu. (dihaber)

Haberi PaylaşınShare on Facebook0Tweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this pageShare on Google+0Share on LinkedIn0Digg thisShare on Yummly0Pin on Pinterest0

Hakkında mersintimes

Tekrar kontrol edin

Başkan Can taşeron işçilerle toplantı yaptı!

Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, taşeron (hizmet alımı) işçilerle toplantı yaptı. Belediye Meclis Salonunda taşeron ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir