Mersin Uluslararası Müzik Festivali başladı

Bu yıl 16’ncısı ‘Mayıs Müzik Tadında’ sloganıyla düzenlenen Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Vali Özdemir Çakacak’ın katılımıyla gerçekleştirilen açılış konseri ile başladı.

Kültür Merkezi’de gerçekleştirilen konsere Vali Çakacak ve Eşi Kevser Çakacak’ın yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, il protokolü, sivil toplum kuruluş temsilcileri ile çok sayıda Mersinli sanatsever izledi.
Festival Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı’nın yaptığı selamlama konuşmasının ardından Vali Özdemir Çakacak 2017 Festival Kent Ödülüne layık görülen Mimar Semihi Vural’a ödülünü verdi. Açılışta yaptığı konuşmada festivalin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Vali Çakacak sözlerini, KKTC Cumhurbaşkanlığı Orkestrasını ilimizde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek noktaladı.
Şef Ali Hoca yönetiminde Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin ünlü tenoru Murat Karahan ile Gürcistanlı ünlü soprano Teona Dvali’nin birlikte sahne aldığı konser izleyicilerden büyük beğeni topladı.
Seçkin bir repertuarla sahneye çıkan sanatçıların yerli ve yabancı birçok eseri birlikte seslendirdiği konserde, KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası da sanatseverlere eşsiz bir müzik gecesi yaşattı.
Dünyanın dört bir yanından festivale katılan sanatçılar 5-25 Mayıs tarihleri arasında Mersinli sanatseverlere müzik şöleni yaşatmaya devam edecek. (mersin times)